SVERIGE: Stor framgång för polisen – hårt slag mot gängen

2022 12 09

Polisen har säkrat 10 miljoner kronor från kriminella konton i Sverige inom ramen för en stor internationell insats som pågått under hösten.

Utöver den stora summan har 185 så kallade penningmålvakter identifierats – det vill säga personer som tvättar pengar genom att upplåta sitt konto och hjälper till att flytta, ta ut eller föra över pengar som kommer från brottslig verksamhet.

Framgången är ett resultat av en stor internationell insats som den svenska polisen deltagit i.

Insatsen leddes av Europol, Eurojust, INTERPOL och European Banking Federation. 

– Genom insatsen har Finanspolisen (Fipo) lyckats stoppa flera transaktioner och därmed förhindrat att väldigt höga belopp försvinner eller används för att finansiera grov organiserad brottslighet, säger Jan Olsson på nationellt it-brottscentrum.

Sammantaget har insatsen säkrat cirka 190 miljoner kronor och resulterat i 2 469 gripna penningmålvakter.

Den internationella insatsen är den största av sitt slag.

– Vi ser att det behövs ordentliga resurser för att minska den risk som penningmålvakterna utgör för den organiserade brottsligheten vinsthemtagning, säger Jan Olsson

Hundratals förundersökningar

Efter insatsen har 143 förundersökningar inletts mot de identifierade penningmålvakterna.

Polisen framhåller att finansieringen  av den organiserade brottsligheten skulle försvåras rejält utan tillgången till penningmålvakter.

– Många gånger används också unga personer för att tvätta pengar. Det kan ske genom att de lockas av ”snabba pengar” för utförande av en penningöverföring, men vissa är inte ens medvetna om att de utför en olaglig handling, skriver myndigheten.

Jan Olsson betonar att det är viktigt att nå ut med information i ett tidigt skede. Personerna som agerar penningmålvakter måste förstå att det är en kriminell handling.

– Det är viktigt att unga personer förstår att det är ett brott som kan innebära flera års fängelse om denne är straffmyndig. Den som gjort en penningöverföring kan bli återbetalningsskyldig för hela beloppet även om denne enbart fört över en mindre del av totalbeloppet. Det kan leda till att man blir skuldsatt från tidig ålder och många gånger är det en inkörsport till grövre kriminalitet.

Foto: S. Rodgersson

Text: Redaktionen


JUST NU: Stor skandal skakar Ukraina

2025 11 10

En nära allierad till Zelenskyj har flytt.

Ukraina skakas av en stor skandal.

Den nationella antikorruptionsbyrån NABU har genomfört husrannsakningar i Kyiv.

Bland de misstänkta finns en nära affärspartner till Zelenskyj samt justitieministern.

Zelenskyj-allierad misstänks

Antikorruptionsbyrån har bland annat genomfört husrannsakan hos Timur Mindich, som är en tidigare affärspartner och nära allierad till Zelenskyj, rapporterar Kyiv Independent.

Mindich är delägare i Kvartal 95, ett produktionsbolag som grundades av Zelenskyj, enligt tidningen.

Mindich uppges dessutom ha flytt före husrannsakan.

Volodymyr Zelenskyj har indirekt kommenterat skandalen genom att uttrycka stöd för kampen mot korruption.

– Det finns ett stort behov av effektiva åtgärder mot korruption. Straffets oundviklighet är en nödvändighet, säger Zelenskyj, som dock inte nämner någon av de inblandade.

LÄS OCKSÅ: Stor kris för ryska folket - rysk politiker bekräftar

”Kriminell grupp”

Justitieminister Herman Halushchenko söks också i samband med utredningen, enligt tidningen. Halushchenko var tidigare energiminister.

Enligt NABU handlar utredningen om misstänkt korruption inom bland annat energisektorn.

– En kriminell organisations verksamhet på hög nivå har dokumenterats, uppger antikorruptionsbyrån i ett uttalande.

Den misstänkta gruppen misstänks ha "inrättat en omfattande korruptionsplan för att kontrollera viktiga statsägda företag", inklusive Energoatom, Ukrainas statsägda kärnenergibyrå, rapporterar tidningen.

– Regeringstjänstemän måste arbeta tillsammans med NABU, tillsammans med brottsbekämpande myndigheter, säger Volodymyr Zelenskyj, som alltså stödjer åtgärderna mot den misstänkta korruptionen där hans tidigare affärspartner misstänks vara inblandad.

Viktig kamp mot korruption

Kampen mot korruption är viktig bland annat för Ukrainas relation till EU, som ställer höga krav på korruptionsbekämpning som villkor för det ekonomiska stöd som landet får.

Zelenskyj kritiserades tidigare i år för en lag som ansågs frånta antikorruptionsmyndigheter deras oberoende, men lagen ändrades snabbt efter att både det ukrainska folket och Ukrainas allierade hade reagerat.

LÄS OCKSÅ: "Force Majeure" - ryska Lukoil slår larm

Foto: President of Ukraine

Text: Redaktionen


Här är Aladdinaskens stora förändring – inför årets jul

2025 11 10

Den folkkära chokladasken Aladdin blir betydligt mindre prisvärd under årets julhelg.

Detta eftersom asken både minskat i storlek och ökat i pris, rapporterar Godare som är en del av Aftonbladet.

Den populära chokladasken har minskat i storlek från 500 till 410 gram. Samtidigt har priset för en Aladdinask ökat från 119 till 129 kronor.

– Det innebär en prisökning på över 32 procent per 100 gram – trots att förpackningen ser ut ungefär som vanligt, framhåller sajten som beskriver förändringen som ett fall av ”krympflation”.

”Kunden ska inte märka”

Krymplation en särskild form av prisökning. Storleken på förpackningen minskar, men priset förblir detsamma. Det rör sig således om en konkret prishöjning.

De senaste åren har flera välkända märken anklagats för att använda bluffmetoden – exempelvis har många kaffemärken dragit ner förpackningsstorleken från 500 gram till 450 gram.

– Syftet är förstås att kunden inte ska märka detta och därför välja det storleksminskade paketet, framhåller konsumentorganisationen Äkta vara i ett uttalande.

Svarar på kritiken

Marabous ägare Mondelez försvarar beslutet.

– Vi har under en lång tid sett kraftiga ökningar i råvarukostnader genom vår leveranskedja. Nyckelingredienser har nått rekordhöga priser, och energi, förpacknings- och transportkostnader fortsätter också att vara relativt höga, säger Julia Lindberg, vd Mondelēz Sverige, i ett uttalande.

– Den här kombinationen av marknadsfaktorer innebär att produktionen vid vår fabrik i Upplands Väsby fortsätter att bli dyrare jämfört med tidigare.

LÄS MER: City Gross nya besked till kunderna – “Vi har lite att bevisa” 

Lindberg hänvisar särskilt till att priset på kakao ökat dramatiskt på grund av dåliga skördar till följd av extrema väderhändelser.

– Svenska folket ska ha råd att njuta av vår choklad, det har varit vår idé sedan vi grundades för över hundra år sedan. Vi förstår att våra konsumenter inte kommer uppskatta att de får mindre choklad, men vår förhoppning är att konsumenten får tillgång till ett mer överkomligt styckpris beroende på hur handeln väljer att prissätta våra produkter. Den här förändringen möjliggör att vi kan fortsätta erbjuda konsumenterna ett varierat utbud, inom ett tillgängligt prisspann och med samma fantastiska smak och kvalitet.

LÄS OCKSÅ: Oväntad upptäckt om salt – inte bara blodtrycket som påverkas

Foto: Mondelez Nordic Press Office

Text: Redaktionen