SVERIGE: Stor förödelse i ovädret

2023 10 21

Ovädret som dragit fram i södra Sverige har orsakat förödande skador.

Stormen som drabbat Danmark och Storbritannien har även påverkat Sverige ända upp till Värmland.

Värst drabbat är Skåne och Västkusten men även Västergötland, Blekinge och Småland är kraftigt påverkade med elavbrott och nedfallna träd.

Allt är borta

Längs skånska kusten är skadorna betydande.

Hus har drabbats av stora skador. Trädgårdar har spolats bort och husgrunder fallit samman.

– Vi hade flera meter tomt med gräsmatta och tallar och därefter en strandremsa. Nu är allt borta

Det säger den drabbade husägaren Ammi Janebrant, till Sydsvenskan.

Spolats bort

Familjens sommarhus i Smygehamn har fått väldiga skador. Husgrunden har spolats bort av vattenmassor

Och väggar och tak hänger någon meter över marken.

– Vi blev oroliga när vi såg väderprognoserna och körde hit för att titta till huset. Medan vi var här försvann mer och mer mark utanför fönstret, vi såg hur tomten blev mindre och mindre.

Det säger Jonas Janebrant till tidningen.

Chockades

Räddningstjänsten rapporterar om massor med omkullblåsta träd över vägar runt om i Skåne, Blekinge, Halland och Småland på lördagen.

Bland annat föll ett träd på en bil i Bjärred utanför Lund.

– Tre personer befann sig i bilen.

– Personerna chockades men ingen kom till fysisk skada.

Det uppger säger Räddningstjänsten Syds vakthavande befäl till SVT.

Träd och lyktstolpar

Räddningstjänsten har haft 130 larm om omkullblåsta träd och lyktstolpar med mera.

Badplatser med bryggor och annan utrustning har blåst sönder längs kusten, bland annat Ljunghusens handikappbad.

Även i Varberg har ett träd fallit på en bil och byggnader har skadats.

Halmstad

Räddningstjänsten har larmats till Halmstad Simhall.

– Från en grannfastighet upptäckte man att taket hade släppt. Cirka hundra kvadratmeter, ett koppartak.

– Det ligger kvar, men det finns en risk att det ger sig i väg om det börjar storma upp lite mer

Det berättar vakthavande befäl på Räddningstjänsten för GP.

Många har drabbats av strömavbrott, inklusive Kalmarbygden och Öland enligt Barometern.

195 centimeter

Ovädret har lett till högt vattenstånd i Sverige, Danmark och Tyskland.

I Simrishamn i Skåne har vattennivån varit 126,4 centimeter högre än medelnivån enligt Sydsvenskan.

I Kiel i Tyskland har vattennivån nått 195 centimeter över normalnivån och i Rödvig i Danmark 170 centimeter. 

Foto: K. Vilaysing

Text: Redaktionen


JUST NU: Rysk militärhelikopter nedskjuten – inne i Ryssland

2025 11 23

Ukraina säger sig ha lyckats med en unik bedrift.

Ukrainska drönaroperatörer fortsätter att träffa måltavlor i Ryssland.

Vanligtvis rör det sig om oljeraffinaderier, annan energiinfrastruktur eller militära måltavlor.

Men på söndagskvällen uppger Ukrainas specialstyrkor att de med hjälp av drönare har skjutit ner en rysk militärhelikopter – inne i Ryssland, rapporterar Kyiv Independent.

Första gången

Ukrainska styrkor har skjutit ner en rysk Mi-8-helikopter i Rostov-området med en "deep strike"-drönare.

Det uppger Ukrainas specialoperationsstyrkor SSO.

Operationen markerar första gången Ukraina har använt en "deep strike"-drönare för att skjuta ner en rysk Mi-8.

Helikoptern sköts ner nära Kuteynikovo i Rostov-regionen.

“Ändrar reglerna”

Så här lyder ett meddelande från de ukrainska specialstyrkorna:

– Vi ändrar spelets regler: nu är vi på jakt!

Mi-8 är en tvåmotorig, Sovjetdesignad helikopter som bland annat används i stor utsträckning för transport och stridsstöd.

Läs mer: Lukasjenko ger Ukraina oväntat glädjebesked

Oklart i Kupjansk

Samtidigt fortsätter de intensiva striderna på marken i Ukraina.

De kanske mest intensiva striderna pågår i Pokrovsk i Donetsk, och i Kupjansk nära Kharkiv.

Ryssland hävdar att de har tagit över Kupjansk – någonting som ukrainarna menar är falskt.

“Trycker tillbaka”

Tankesmedjan Institute for the Study of War förklarar.

– Ukrainska militära tjänstemän fortsätter att indikera att ukrainska styrkor trycker tillbaka ryska försök att inta Kupjansk – i motsats till upprepade ryska påståenden om att ha intagit staden, uppger ISW.

– Talespersonen för Ukrainas samlade styrkor – Joint Forces Task Force – överste Viktor Trehubov, uppgav den 21 november att ryska styrkor fortsätter att försöka infiltrera Kupjansk, men att antalet ryska soldater i den norra delen av staden har minskat.

Läs mer: Putin går emot Trump – har skickat 120 ryssar

Foto: By Vitaly V. Kuzmin - commons.wikimedia, CC BY-SA 4.0

Text: Redkationen


JUST NU: Europa bjuder in Putin i värmen igen

2025 11 23

Europa bjuder nu in Vladimir Putin till G8 igen.

USA har som bekant framfört ett fredsförslag till Ryssland och Ukraina.

Samtidigt har de europeiska länderna kommit med ett eget motförslag.

Européerna vill bjuda in Vladimir Putin i värmen igen – Ryssland är välkomna tillbaka till G8 vid ett eventuellt fredsavtal uppbyggt av de europeiska länderna, rapporterar The Telegraph på söndagen.

Bjuder in Putin

Europa har erbjudit sig att bjuda in Vladimir Putin tillbaka till vad som på nytt kan bli G8 istället för G7 vid ett potentiellt fredsavtal för att avsluta kriget i Ukraina. 

Erbjudandet till Ryssland, som uteslöts från det politiska forumet efter annekteringen av Krym, framfördes under förhandlingar i Genève på söndagen. 

Det var ett av ett antal eftergifter som gjordes av europeiska ledare i ett motförslag efter den fredsplan mellan USA och Ryssland som läckte ut förra veckan.

“Bästa mötet hittills”

Den europeiska planen, som brittiska tjänstemän hjälpte till att utforma, anger att Ryssland ska "progressivt återintegreras i den globala ekonomin" innan G8 nämns.

USA:s utrikesminister Marco Rubio är nöjd med utvecklingen.

– Jag tror att detta är ett mycket, mycket meningsfullt, jag skulle säga, förmodligen det bästa mötet och dagen vi har haft hittills under hela den här processen, ända sedan vi först tillträdde i januari, säger han.

Läs mer: Sju tunga bakslag för Trump – ”Sämre än Biden”

Blev G7

G7 grundades efter OPEC:s oljeembargo 1973 som ett forum för de rikaste nationerna att diskutera kriser som påverkade världsekonomin.

Medlemmar är Frankrike, Italien, Japan, Kanada, Storbritannien, Tyskland och USA.

Gruppen hette tidigare G8 – men blev G7 sedan Ryssland uteslöts.

Tar över

Varje år övertar ett annat medlemsland ordförandeskapet i gruppen, sätter prioriteringar och organiserar toppmöten. 

Kanada tog över ordförandeskapet från Italien under 2025, uppger Reuters.

Läs mer: Putin går emot Trump – har skickat 120 ryssar

Foto:

Text: Redaktionen