SVERIGE: Stor förändring kan vänta alla som rattsurfar

2025 02 01

För sju år sedan förbjöds rattsurfning.

Men det är fortfarande många som använder mobiltelefonen när de kör bil.

Under 2024 bötfälldes över 19 000 bilister för så kallad rattsurfning, en ökning med 20 procent jämfört med 2023.

“Oacceptabelt”, menar riksförbundet M Sverige, som vill se en böteshöjning för rattsurfare.

“Allvarligt hot”

M Sverige framhåller att “rattsurfning utgör ett allvarligt hot mot trafiksäkerheten och nu krävs omedelbara och kraftfulla åtgärder”. 

De uppmanar nu såväl politiker som Polisen att agera.

– Den som rattsurfar har sämre överblick och längre reaktionstid. Risken att råka ut för en olycka ökar med 23 gånger för den som sms:ar och samtidigt framför ett fordon, säger Jacob Sidenvall, pressekreterare på Riksförbundet M Sverige.

Flera krav

Här är kraven som M Sverige nu ställer:

- Höjt bötesbelopp: Det nuvarande bötesbeloppet på 1 500 kronor är inte tillräckligt avskräckande.

- Fler poliskontroller: Polisen behöver resurser för att genomföra fler trafikkontroller och se till att rattsurfare stoppas och lagförs.

- Bättre utbildning och attitydförändring: För att minska rattsurfning på sikt behöver vi en bred utbildningsinsats.

“Måste vänta”

Jacob Sidenvall påminner alla bilister om vikten av att undvika rattsurfning.

– Behöver du sms:a eller på annat sätt hålla i telefonen måste du vänta tills du stannat på exempelvis en rastplats, säger han.

– Om man tänker använda mobilens kartfunktion bör man starta denna innan man kör i väg.

Även poliser

Det är inte bara M Sverige som vill se höjda böter för rattsurfare.

En annan som vill se att initiativ tas är Andreas Englund, trafikpolis i Norrköping.

– Jag skulle kunna se en dubbling av bötesbeloppet. I nuläget har vi maxböter för fortkörning på 4 000 kronor. Kommer vi upp i de trakterna så blir det mer kännbart, säger han till Norrköpings tidningar.

Han hänvisar till hur det fungerar i Norge - där bötesbeloppet successivt har höjts från 1 500 kronor till 9 700 kronor.

Foto: A. Boucher

Text: Redaktionen


UPPGIFTER: Två partier ljuger för konsumenterna

2025 06 03

Två av Sveriges politiska partier uppges ge missvisande information till konsumenter.

Matpriser är en fråga som har engagerat många svenskar de senaste åren.

Priser har stigit kraftigt på grund av inflation, samtidigt som det också talas om ”krympflation”, alltså företeelsen att förpackningarna blir mindre utan att priset sänks.

Frågan är också het i den politiska debatten – men nu kommer uppgifter om att två partier har gett konsumenterna missvisande information.

Är missvisande

Både Socialdemokraterna och Vänsterpartiet har kommit med flera felaktiga påståenden om krympflationen, rapporterar SVT i en granskning.

Partierna har satsat hårt på att vinna väljare genom att prata om matpriser, men flera av deras påståenden uppges vara missvisande.

S och V har bland annat kommit med exempel som gäller förpackningar som minskades för över fem år sedan, före de stora prisökningarna, enligt kanalen.

Partierna anklagas för att ha kommit med flera missvisande exempel.

Felaktiga exempel

I en video som Nooshi Dadgostar (V) lagt upp på Tiktok tar hon upp flera missvisande exempel på krympflation, enligt kanalen.

Det handlar bland annat om Bregott, vars paket har minskat, men enligt forskaren Fredrik Lange vid Handelshögskolan så beror det på ökade mejeripriser snarare än på krympflation.

Ett annat missvisande exempel i Dadgostars video är kaffe från Arvid Nordquist, som påstås har minskat från 500 till 450 gram. Det stämmer dock inte, eftersom det rör sig om två olika sorter där den på 450 gram är ekologisk, enligt kanalen.

V slår ifrån sig kritiken.

– Vi har använt oss av uppgifter som också funnits i nyhetsmedier och försökt göra content på det. Det är ingen nyhetsförmedling vi håller på med, säger Anna Herdy (V), kommunikationschef, till kanalen.

Även Magdalena Andersson (S) har kommit med flera missvisande exempel, bland annat exempel som är åtta år gamla, enligt granskningen.

Kilopriset ökar

Flera fall som tas upp som exempel på krympflation anses alltså vara missvisande, bland annat enligt forskning från Handelshögskolan.

Krympflation är dock ett verkligt problem, vilket bland annat Matpriskollen har varnat för.

– Att göra en förpackning mindre är inget konstigt, men krympflation innebär dessutom att styckpriset eller kilopriset ökar. Jämförpriset ökar för mig som konsument, säger Ulf Mazur, vd på Matpriskollen, till TV4.

Enligt Matpriskollen finns det en rad exempel på krympflation. Det handlar bland annat om riven mozzarellaost, smörgåsskinka, blöjor Up & Go, tandtråd och tuggummi, enligt kanalen.

Foto: M. Blan

Text: Redaktionen


JUST NU: Mardröm för Putin – får folket emot sig

2025 06 03

Vladimir Putin ser ut att få en allt större del av det ryska folket emot sig.

Den ryske diktatorn Vladimir Putin har råkat ut för flera motgångar den senaste tiden.

Den ukrainska attacken mot ryska flygbaser har väckt stort uppseende i världen och beskrivit som ett ”ryskt Pearl Harbor”.

Samtidigt tycks Rysslands befolkning i allt högre utsträckning ha tröttnat på Putins krig.

Jobbiga siffror för Putin

Allt fler ryssar vill nu se fredssamtal och ett slut på kriget i Ukraina, rapporterar Kyiv Independent.

En ny opinionsmätning från mätinstitutet Levada Center visar att den ryska opinionen blir mer och mer inriktad på att man vill ha slut på kriget.

I den nya mätningen, som genomfördes den 22-28 maj, svarar 64 procent att de är för fredssamtal, vilket är en ökning med 6 procentenheter sedan i mars, enligt tidningen.

Andelen ryssar som stödjer en fortsättning på kriget har samtidigt minskat från 34 procent i mars till 28 procent i maj.

Det är också en stor skillnad jämfört med maj 2023, då 48 procent ville att kriget skulle fortsätta. Det är alltså en minskning med 20 procentenheter på två år.

Vill se fred

Många ryssar vill alltså se fredssamtal. Ryssland och Ukraina träffades i Istanbul på måndagen för en andra omgång av de samtal som pågår, men dessa avslutades utan något större genombrott.

Länderna kom dock överens om ett utbyte av krigsfångar, särskilt sådana som är svårt skadade och unga.

Men den nya opinionsmätningen tyder alltså på att en majoritet av ryska folket vill se seriösa fredssamtal och ett slut på kriget.

Mätningen visar att stödet för fredsförhandlingar är extra stort bland kvinnor (73 procent), personer under 24 år (77 procent) samt invånare i byar och städer med färre än 100 000 invånare (67 procent).

Många män stödjer kriget

Stödet för fortsatt krigande är störst bland män (39 procent), invånare i Moskva (40 procent) och bland personer som anser att Ryssland utvecklas i rätt riktning (32 procent).

73 procent av de svarande tycker dock att man måste ta itu med ”bakomliggande orsaker” innan man kommer överens om en vapenvila.

Dessutom är det fler av de svarande (14 procent) som anser att USA står i vägen för fred, än att Ryssland gör det (3 procent), enligt tidningen.

Men undersökningen bekräftar ändå att de flesta ryssar vill se ett slut på kriget, vilket är besvärande uppgifter för Vladimir Putin, som inte har visat något intresse för att avsluta kriget.

 

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen