SVERIGE: Stor förändring gällande avrådan om medborgarskap

2023 07 31

Det har uppstått en kraftig förändring avseende Säkerhetspolisens statistik gällande hanteringen av personer som vill ha svenskt medborgarskap.

Säpo har i uppgift att bedöma säkerhetsaspekten när det gäller personer som ansöker om att få svenskt medborgarskap.

Och nu har kurvan för antalet avrådande från Säpos sida stuckit iväg rejält.

Vill skada Sverige

Det avslöjar Sveriges migrationsminister Maria Malmer Stenergard, Moderaterna.

– En överväldigande majoritet av de som kommer till Sverige vill inget annat än att bli en konstruktiv del av vårt samhälle.

– Men antalet som vill skada Sverige och svenska intressen blir dessvärre allt fler, framhåller migrationsministern på sin Facebooksida.

Flera hundra individer

Hon förklarar att det handlar om mycket allvarliga hot.

– De migrationsrelaterade hoten rör sig dels om ren terrorism eller annan våldsbejakande extremism.

– Säpo bedömer att det i dag finns flera hundra individer utan svenskt medborgarskap som utgör ett säkerhetshot och som därför bör utvisas ur Sverige.

Kraftig ökning

Maria Malmer Stenergard meddelar nu att det handlar om en väldigt stor förändring rörande de fall där Säpo ger tummen ner gällande ärenden kring personer som vill bli svenska medborgare.

– Bara under första halvåret i år avrådde myndigheten från att medborgarskap skulle beviljas med hänvisning till att den sökande bedömdes utgöra ett hot i över 400 fall, framför hon i Expressen.

– Det utgör en kraftig ökning och kan jämföras med knappt 150 ärenden under hela 2019, betonar migrationsministern.

Hets mot folkgrupp

Med andra ord är det en uppgång på över 430 procent på årsbasis.

Maria Malmer Stenergard vill öka Sveriges säkerhet.

– Jag vill inte att utländska medborgare ska komma hit för att dra in Sverige i konflikter och därmed påverka Sveriges säkerhet.

– Om det kan misstänkas att inresande kommer att begå brott, som hets mot folkgrupp eller andra hatbrott, kan den personen enligt gällande lagstiftning stoppas vid gränsen.

– Det kommer dock att behövas fler verktyg, understryker hon på Facebook.

Återkalla uppehållstillstånd

Hon betonar att regeringen arbetar med flera reformer:

1, Skärpt regelverk för ökad säkerhet och åtgärder mot missbruk av svenska resehandlingar.

2, Skärpt kontroll med fokus på att återkalla felaktiga uppehållstillstånd.

3, Utreda en möjlighet till utvisning på grund av bristande vandel.

Text: Redaktionen


25 november 2025

JUST NU: Helt ny varning till folk med tatueringar

2025 11 25

Två oroväckande upptäckter har gjorts gällande tatueringar.

För första gången någonsin har Läkemedelsverket tillsammans med Sveriges kommuner gjort en omfattande tillsyn av tatueringsfärger.

Totalt har 1 009 färger hos 372 tatuerare och salonger granskats, samt ett antal från återförsäljare.

Resultatet är alarmerande.

Det visar sig att över hälften av färgerna hade brister i märkningen. 

Flera färger saknade den obligatoriska märkningen att tatueringsfärgen är avsedd för tatuering och en märkning om att färgen är steril. Saknas någon av dessa två märkningar får färgen inte användas eller säljas, skriver Läkemedelsverket i ett pressmeddelande.

Kan ha tatuerats med förbjuden färg

Risken för att en tatuerad svensk kan ha blivit tatuerad med färg som egentligen borde ha varit förbjuden framstår med andra ord som högst närvarande.

– Vår granskning visar att färre än hälften av verksamhetsutövarna ger korrekt och varaktig information till sina kunder. Det är en skyldighet som ska säkerställa att kunden vet vilka produkter som används och vilka risker som kan finnas, säger Nina Brunåker, utredare vid Läkemedelsverket.

Ny studie: risk för melanom

Parallellt med Läkemedelsverkets granskning publiceras även en helt ny epidemiologisk studie från Lunds universitet.

Studien tyder på att tatueringar kan vara en riskfaktor för melanom, en allvarlig form av hudcancer som uppstår i kroppens pigmentceller.

Slutsatsen dras efter att undersökt 2 880 personer mellan 20 och 60 år som diagnostiserats med melanom. 

– Av deltagarna som haft melanom var 22 procent tatuerade, jämfört med 20 procent i kontrollgruppen, säger Emelie Rietz Liljedahl, biträdande forskare i toxikologi vid Lunds universitet i ett uttalande.

– Resultatet tyder på att tatueringar skulle kunna vara en riskfaktor för melanom, men det behövs ytterligare studier innan det går att uttala sig om orsakssamband, tillägger Christel Nielsen, docent och forskare i epidemiologi vid samma universitet.

LÄS OCKSÅ: ”Tjänst för kunderna som försvinner” – Ica-butik slår larm

Ett av världens mest tatuerade länder

Ungefär en femtedel av Sveriges befolkning är tatuerade. För kvinnor under 40 år är siffran över 40 procent.

Immunförsvaret aktiveras när tatueringsfärg sprutas in i huden, eftersom kroppen uppfattar det som ett främmande ämne.

– Våra resultat tyder på att det kan vara något som händer i immunförsvaret och därför går vi nu vidare och fortsätter utforska möjliga samband mellan tatueringsexponering och autoimmuna sjukdomar, som psoriasis och sköldkörtelsjukdom där också immunförsvaret är inblandat, säger Christel Nielsen.

LÄS OCKSÅ: Populära drycker kan stoppas från Systembolaget

Foto: L. Lenzi

Text: Redaktionen


Sverige gör tvärtom – nej till ny regel på internet

2025 11 25

Regeringen kommer inte att gå vidare med en grundlagsändring för att begränsa söktjänster som Ratsit och MrKoll.

Det meddelade bland annat justitieminister Gunnar Strömmer (M) under gårdagen.

Frågan hamnade under utredning i oktober 2023, vilket ledde till rekommendationen att “det befintliga undantaget i tryckfrihetsförordningen och yttrandefrihetsgrundlagen för söktjänster som offentliggör känsliga personuppgifter utvidgas till att omfatta samtliga personuppgifter.”

I praktiken: att de skulle omfattas av GDPR.

Men Sverige säger nej till rekommendationen, som föreslogs träda i kraft 1 januari 2027.

Vi menar att det är mindre lämpligt att göra ingrepp i våra grundlagar innan rättsläget är klarlagt. I det aktuella fallet måste vi med säkerhet veta att vi gör precis det som krävs – varken mer eller mindre, skriver Gunnar Strömmer tillsammans med Erik Slottner (KD) och Martin Melin (L) i Di.

Tvärsemot Europa

Beskedet får kritik.

Villaägarnas Riksförbund har drivit frågan i fem år och menar att söktjänster som Ratsit och MrKoll är “ultimata verktyg för kriminella”.

På några knapptryck kan man se vilka som bor på en adress, hur gamla de är, om familjen har bil och vad den är värd. Det är precis den information som används för att kartlägga nästa offer, säger Lena Södersten, förbundsjurist på Villaägarnas Riksförbund, i ett uttalande

Hon påtalar att Sverige därmed går emot Europa, då motsvarande söktjänster i övriga unionen inte erbjuder samma mängd känslig information.

– I andra europeiska länder är det inte fritt fram att publicera den här typen av känsliga personuppgifter. Sverige är unikt, och det gör människor mer utsatta, säger Lena Södersten.

Inväntar EU-dom

Regeringen understryker att det för närvarande pågår en rättslig prövning i EU gällande ett svenskt fall som kan få “avgörande betydelse för hur vi kan utforma vår reglering på området”.

Av det skälet vill Sverige avvakta innan några beslut tas i frågan.

Vår uppfattning är därför att det är nödvändigt att invänta utfallet i EU-domstolen. Det här påpekas också av flera remissinstanser. Vi har därför landat i att för närvarande inte ta vidare förslagen från den så kallade söktjänstutredningen.

20 år gamla regler

Reglerna som möjliggör fri publicering av personuppgifter skrevs 2003. Då såg internet helt annorlunda ut, menar Lena Södersten.

 Sverige är ett helt annat land i dag. Brottsligheten är mer systematisk och söktjänster används av organiserad brottslighet. Att låtsas som om 2003 års lagstiftning fortfarande duger är naivt.

Foto: Magnus Liljegren/Regeringskansliet resp John

Text: Redaktionen