SVERIGE: Snövarning utfärdas i tre landskap i dag lördag

2022 12 17

SMHI går nu ut och varnar för kraftiga snöfall under dagen.

Sveriges Meteorologiska och Hydrologiska Institut utfärdar en gul varning för tre olika landskap med start tidigt på lördagsmorgonen.

Tre landskap

Det är följande landskap som berörs:

Bohuslän

- Nästan hela landskapet berörs. Från Marstrand upp till Strömstad och norska gränsen.

Dalsland

- Hela landskapet.

Värmland

- En stor del av södra och mellersta landskapet. Från Karlstad och Vänerkusten upp till en linje som sträcker sig mellan Koppom-Arvika och Hagfors-Gustavsfors.

20 centimeter snö

– Natten till lördagen drar snöfall in som stundvis kan vara kraftigt, uppger SMHI.

Fram till lunchtid på lördagen kan det falla 20 centimeter snö.

– Mest snö väntas i nordöstra delen av Bohuslän vid gränsen till Dalsland.

Efter snön blir det snabbt mildare väder vilket leder till svåra trafikförhållanden.

– Snöfallet följs av mildare luft och kanske något regn, då risk för is- eller slaskhalka, enligt SMHI.

Preciserade varningar

Allmänheten får följande preciserade varningar av SMHI:

- Trafiken går långsammare på grund av halka, snömodd, dålig sikt och snörök.

- Begränsad framkomlighet på vägar som till exempel inte hunnit snöröjas eller på grund av trafikolyckor.

- Risk för förseningar inom buss-, tåg- och flygtrafiken samt inställda avgångar.

- Områden med luftburna elledningar kan påverkas och vid en temperatur nära noll grader ge störningar i el- och teleförsörjningen.

Mycket sol

Under lördagen blir det annars vacker väder med strålande sol på flera håll i landet.

Enligt SMHI blir det som soligast på följande platser:

-Skåne

-Blekinge

-Småland

-Öland

-Gotland

-Östergötland

-Härjedalen

-Jämtland

-Västerbotten

Minusgrader

Det blir minusgrader i hela Sverige med -1 i Skåne och ned till -23 i norra Jämtland och södra Lappland.

Under dagen drar dock mildare väder in mot Västkusten vilket leder till trafiksvårigheter och halka.

Bilister uppmanas att vara extra försiktiga på vägarna.

Text: Redaktionen


Sverige och USA inleder stort samarbete

2026 03 18

Sverige blir en del av ett storskaligt amerikanskt samarbete.

Det bekräftar utrikesminister Maria Malmer Stenergard (M).

Under tisdagen har hon undertecknat en deklaration om det amerikanska samarbetsinitiativet Pax Silica i samband ett besök i Houston, Texas.

Samarbetet omfattar ledande tekniknationer och syftar till att stärka samarbetet för att säkra leveranskedjor för framväxande teknik. Utöver Sverige har ett tiotal länder anslutit sig till initiativet – bland annat Australien, Förenade arabemiraten, Indien, Japan och Storbritannien.

– Sverige är ett ledande innovationsland med stark forskningsbas och världsledande företag. Detta samarbete bidrar till att stärka vår konkurrenskraft och vässa vår tekniska spjutspetskompetens, säger Malmer Stenergard.

”Centralt för Sverige”

Länderna kommer bland annat att samarbeta inom områden för AI-utveckling.

– Samarbete med USA och andra ledande länder inom AI och framväxande teknik är centralt för Sverige som exportinriktat innovationsland. Sveriges säkerhet och välstånd gynnas av nära samarbete med andra länder, säger Maria Malmer Stenergard.

Europas mest innovativa land

Sverige har utsetts till Europas mest innovativa land av EU-kommissionen. I kommissionens årliga rapport om innovation i EU knep Sverige förstaplatsen, tätt följt av Belgien, Nederländerna, Danmark och Finland.

– Det här är ett styrkebesked från det svenska innovationssystemet, både på nationell och regional nivå. Det är också ett kvitto på att långsiktiga satsningar lönar sig, kommenterade energi- och näringsminister Ebba Busch (KD).

LÄS MER: Solcellsjätte i konkurs

FAKTA: Pax Silicia-samarbetet

- Pax Silica innebär ett närmare samarbete mellan länder som har kompletterande resurser och förmågor.

- Det handlar exempelvis om konnektivitet, kritiska mineral, halvledare och energi, vilka är avgörande för fortsatt utveckling av bland annat AI-teknik och säker digital infrastruktur.

- Genom initiativet kan kapital och investeringar mobiliseras för att stärka den industriella kapaciteten och säkra leveranskedjor med likasinnade länder.

Källa: Regeringskansliet

LÄS OCKSÅ: Regeringen sänker bidrag – inför nytt tak 

Foto: C. Robert resp Caisa Rasmussen Utrikesdepartementet

Text: Redaktionen


18 mars 2026

UPPGIFTER: Putin tvingas gömma sig – paniken stiger i Moskva

2026 03 18

Kreml befarar att “fienden” kan ha möjlighet att hacka Vladimir Putins enorma elektroniska övervakningssystem.

Systemet uppges vara genomsyrat av sårbarheter vilket ger möjlighet att spåra hur diktatorn rör sig.

Det har fått Putin att stänga in sig i Kreml både dag och natt och hålla hemliga möten i sitt gömställe i det ryska högkvarteret, uppger brittiska Daily Express med hänvisning till ryska källor.

– Den ryska presidenten har blockerat mobilt internet i hela Moskva mitt i oron för att hans fiender har hackat hans enorma statliga övervakningsapparat, inklusive CCTV-kameror.

Kaos efter nedstängt internet

Det var ett liknande säkerhetsintrång som ledde till mordet på Irans tidigare högsta ledare Ali Khamenei tidigare i år, konstaterar Daily Express.

– Enligt källor har Putin själv tillbringat mycket mer tid i Kreml, inklusive övernattningar, uppger den ryska Telegramkanalen VChK-OGPU som påstås ha källor inom ryska säkerhetstjänsten.

Den senaste tiden har det dessutom rapporterats att Putinregimen blockerat just appen Telegram på frontlinjen, trots att det används som ett flitigt kommunikationsmedel för de ryska trupperna.

Avstängningen av internet har dessutom orsakat kaotiska scener i Moskva. Folk kan inte betala sina räkningar online, skicka meddelanden eller boka taxi och försäljningen av klassiska 90-talsvaror som papperskartor har skjutit i höjden.

– Detta har varit fallet i regioner över hela Ryssland i flera månader, där Kreml försvarar avstängningarna som nödvändiga för att skydda ryssarna från attacker från ukrainska drönare, som kan använda lokala mobiltelefonmaster för navigering, skriver Daily Express.

Bilder avslöjar

Under den senaste veckan ska bilder ha avslöjat att säkerheten förstärkts kring Kreml. Farhågorna över att övervakningssystemen hackats sägs vara bakgrunden.

I flera dagar har även Moskva återkommande attackerats av drönare, den senaste natten till igår då 40 stycken ska ha varit på väg mot den ryska huvudstaden, enligt Kyiv Independent.

Inga dödsfall eller skador rapporterades efter attacken.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen