SVERIGE: Smittspridningen rusar – här är förklaringen

2022 12 15

Nya virusvarianter av covid-19 har fått stor spridning i Sverige.

Tre undergrupper, BQ.1, BQ.1.1 och BF.7, dominerar smittspridningen, rapporterar SvD.

Undergrupperna av omikronvarianten BA.5 tar sig lättare förbi immunförsvaret, vilket troligtvis kommer att leda till att smittan fortsätter att öka.

– Vi får se hur hög toppen blir när den kommer, men vi ser ju att det fortsatte att öka ganska kraftigt förra veckan.  Pandemin är inte över. Man ska göra det man kan för att skydda sig genom att vaccinera sig, och undvika att smitta andra, säger Sara Byfors, avdelningschef på Folkhälsomyndigheten, till SvD

Under vecka 48 rapporterades 6 716 bekräftade fall av covid-19, vilket är en ökning med 58 procent jämfört med vecka 47, uppger Folkhälsomyndigheten.

Vidare skriver myndigheten att data som rapporterats till den nationella databasen GENSAM visar att många olika undergrupper inom omikronvarianten cirkulerar i Sverige.

– De ger viruset ökad förmåga att undvika immunförsvaret. Andelen virus som bär minst en sådan mutation har ökat från 72 procent under vecka 45 till 80 procent under vecka 47, framhåller Folkhälsomyndigheten.

Inte värre än andra varianter

De nya undervarianterna är smittsammare, men inte mycket tyder på att de ger värre symptom än de varianter som tidigare dominerade smittspridningen.

Ali Mirazimi, professor i klinisk virologi vid Karolinska institutet, berättar att data indikerar att de nya mutationerna ger mildare symptom jämfört med tidigare varianter.

Att nya varianter av covidviruset uppstår och får stor spridning är inte konstigt, enligt experten.

– Viruset verkar hela tiden gå åt det här hållet, att skyddseffekten mot infektion blir lite sämre. Men det viktiga är att risken att dö eller bli svårt sjuk inte verkar öka, säger Ali Mirazimi till SvD.

Stanna hemma

Samtidigt uppmanar Folkhälsomyndigheten personer med symptom att stanna hemma.

Den senaste tiden har myndigheten identifierat en kraftig ökning av antalet bekräftade fall av de luftvägsvirus som övervakas: covid-19, influensa och RS-virus.

– Just nu är det viktigt att den som är sjuk med symtom på luftvägsinfektion eller har feber stannar hemma och undviker nära kontakt med andra. På det sättet kan vi hjälpas åt att minska smittspridningen. Vaccination är det bästa sättet att skydda sig mot allvarlig sjukdom och död i både covid-19 och influensa, säger Karin Tegmark Wisell, generaldirektör på Folkhälsomyndigheten, i ett pressmeddelande.

Foto: Region Kronoberg

Text: Redaktionen 


11 augusti 2026

Ica stoppar ost – ”Lämna tillbaka om du köpt den”

2026 08 12

Ica återkallar hamburgerost.

Under tisdagskvällen meddelar dagligvarukedjan att de stoppar hamburgerost.

Det handlar om Icas egen hamburgerost med smak av cheddar.

Produkten återkallas som en försiktighetsåtgärd då den kan innehålla metallbitar – och alla som har köpt den berörda produkten uppmanas att lämna tillbaka den till Ica.

Återkallar ost

Återkallelsen berör endast produkter med bäst före datum 03-05-2027 och batch nr B6 131 LAP V. 

– I samband med planerat underhåll av den berörda produktionslinjen uppstod en avvikelse vid återmonteringen som kan ha lett till förekomst av metallpartiklar i produkten, säger kvalitetschef Niklas Larsson i ett pressmeddelande.

– Nödvändiga åtgärder har vidtagits och händelsen är begränsad till den aktuella produktionsdagen och den berörda batchen. 

“Ser allvarligt på det”

Larsson förklarar vidare att Ica kommer att undersöka exakt vad det är som har hänt, och vad som behöver göras för att det inte ska upprepas.

– Vi ser allvarligt på det inträffade och utreder nu tillsammans med leverantören hur detta kunnat ske och hur vi säkerställer att det inte händer igen, säger han.

Läs mer: Ica Maxi-butik når drömgränsen – tredje i hela landet

“Lämna tillbaka”

I och med att Ica nu har återkallat produkten är den inte längre möjliga att köpa i butik.

Ica uppmanar kunder som har köpt deras hamburgerost med smak av cheddar, med bäst före datum 03-05-2027 och batch nr B6 131 LAP V, att lämna tillbaka den.

Den ska lämnas tillbaka i den butik där den köptes, reklameras via deras hemsida eller så uppmanas kunder att ta kontakt med kundtjänst.

Så lyder reglerna

Ett återkallande ska alltid göras av ett livsmedelsföretag om de livsmedel de säljer kan vara hälsorisk och har nått konsumenter. 

Livsmedelsverket förklarar att företaget måste i det fallet informera konsumenter om vilka livsmedel som berörs. 

Läs mer: Putin jublar – EU-land importerar bara från Ryssland

Foto: Icagruppen

Text: Redaktionen


11 aug 26

Klockan tickar: Snart smäller det för alla som tankar bilen

2026 08 12

Snart kommer det bli betydligt dyrare att tanka bilen.

Varningen kommer från SEB.

Storbankens råvaruanalytiker Bjarne Schieldrop framhåller att energikrisen som uppstått till följd av kriget i Mellanöstern kommer att leda till betydande kostnadsökningar för belister. 

Schieldrop hänvisar till att stängningen av Hormuzsundet ser ut att bestå, vilket kommer att leda till att raffinerade produkter, som bensin och diesel, ökar i pris. 

– Petroleumprodukter (och fossilgas) är det stora problemet. Vintern kan bli dyr för konsumenterna, skriver Schieldrop i ett marknadsbrev, enligt Di.

"Mödosam och långsam" 

SEB:s expert konstaterar att dödläge råder i förhandlingarna mellan USA och Iran. Dessutom lider den amerikanska militären av ammunitionsbrist, vilket försvårar processen ytterligare.

– Det är en mödosam och långsam process. Innebörden är att chansen är liten att Hormuzsundet snart öppnas för normal trafik, fastslår Schieldrop.

Oljemarknaden i gungning

Oljemarknaden har reagerat kraftfullt på det utdragna kriget. Efter att förhandlingarna mellan USA och Iran stagnerat har oljepriserna börjat stiga.

På tisdagen är Brentoljan upp med 1,20 procent till 88,83 dollar per fat. WTI-oljan stiger i sin tur med 1,37 procent till 83,37 dollar per fat.

ANDRA LÄSER:Värsta sedan 1983 – Trump pressas rejält

Trumps värsta mardröm

Situationen i Mellanöstern beskrivs som USA:s president Donald Trumps ”värsta mardröm”.

– Han hålls som gisslan av Iran. De håller Hormuzsundet som gisslan, säger  republikanen och tidigare Trump-allierade Chris Christie till ABC News.

Christie jämför situationen med gisslankrisen på USA:s ambassad i Teheran 1979. Iranska studenter stormade ambassaden och tog 52 amerikaner som gisslan. De hölls fångna i 444 dagar och kom att prägla den dåvarande amerikanske presidenten Jimmy Carter tid vid makten.  

Chris Christie menar att Irankriget är Trumps motsvarighet till gisslankrisen 1979.  

– Jag vet från de samtal jag har haft med honom under de senaste 24 åren att den person han minst av allt vill bli jämförd med är Jimmy Carter. Men här är vi nu. Och det är helt självförvållat, säger han.

LÄS OCKSÅ: Rysk olja brinner nära Kina 

Foto: Circle K

Text: Redaktionen