SVERIGE: Skarp intern kritik mot Natodialogen

2022 05 10

– Jag är väldigt besviken. Det känns som att ledningen kör över partiet.

Det säger Kent Vilhelmsson till Expressen.

Han är en av 1 800 medlemmar från Socialdemokraterna som deltog på ett digitalt medlemsmöte om Nato under måndagen.

Kritiken mot ledningen är skarp. Många känner sig förbisedda.

”Ingen sa emot”

– Det kom någon mening om vad som händer om Trump vinner, men i övrigt pratade de egentligen bara om vad som händer när vi går med i Nato och varför det är nödvändigt. Ingen sa emot, inga frågor lästes upp, säger Kent Vilhelmsson till tidningen.

”Ett hån”

Han har varit socialdemokrat sedan ”barnsben”. Inför mötet skickades över 400 frågor in från medlemmar och ännu fler ställdes i livechatten. Men ingen kritik togs upp under det drygt en timme långa samtalet.

– I chatten som pågick under tiden var många kritiska till både Nato och dialogen men ingenting togs upp av moderatorn. Att kalla till skendialogmöten på Zoom och sedan hävda att det är demokratiskt är ett hån, säger Kent Vilhelmsson till Expressen.

S-profilen är kritisk

Göran Greider, politisk redaktör på S-tidningen Dala Demokraten, är även kritisk till den rådande Natodebatten inom S.

Han menar att dialogen är ett ”spel för gallerierna”.

– Det är en stor pinsamhet att S-ledningen, eller hundra riksdagsledamöter och mängder av lokala politiker, mumlar så starkt i frågan att det redan från början låtit som ett ja till Nato, skriver han i Dagens ETC.

Varannan S-väljare säger ja

Trots bristande dialog ökar stödet för Nato inom S.

Varannan socialdemokratisk väljare säger ja till Nato. Det indikerar Aftonbladet/Demoskops senaste mätning. Det är en ökning med nio procentenheter sedan den senaste undersökningen i april.

Demoskops mätning visar även att stödet för Nato är stort bland det svenska folket – 61 procent är för ett svenskt medlemskap i militäralliansen. Endast 20 procent säger nej.

Foto: Frida Drake Regeringskansliet

Text: Redaktionen


JUST NU: Tidötopps oväntade utspel – kräver kärnvapen

2025 11 15

En av Tidöpartiernas toppolitiker gör ett oväntat utspel om kärnvapen.

Europaparlamentarikern Alice Teodorescu Måwe (KD) är en av de mest tongivande politikerna bland Tidöpartierna.

Nu gör hon ett oväntat utspel om Europas försvarsförmåga – och efterfrågar en större kärnvapenarsenal.

”Behov av kärnvapen”

Alice Teodorescu Måwe sitter som enda svensk i Europaparlamentets kommitté för säkerhet och försvar, rapporterar DI.

KD-toppen vill nu att EU ska växla upp sin försvarsförmåga.

Då behövs bland annat en större europeisk kärnvapenarsenal, vilket också är ett sätt att stärka Europas oberoende, menar hon.

– I den kontexten har jag lyft behovet av europeiska kärnvapen. Det som till syvende och sist gör Nato till Nato är att det finns ett kärnvapenparaply, säger Alice Teodorescu Måwe till tidningen.

Hon öppnar därför för att andra länder ska hjälpa Frankrike, som idag är EU:s enda kärnvapenmakt.

– Vi har inte helt landat i hur det ska gå till, men en möjlighet är att bistå Frankrike med att utvidga och utveckla deras kärnvapenparaply till att omfatta Europa på ett annat sätt, säger KD-toppen till tidningen.

Även Frankrikes president Emmanuel Macron har öppnat för att franska kärnvapen kan användas för att skydda andra europeiska länder, och har sagt att han är öppen för samtal om en europeisk kärnvapenstrategi.

LÄS OCKSÅ: Aktie rusar när storbank lämnar Ryssland

Teodorescu Måwe i partistyrelsen

Alice Teodorescu Måwe har nu tagit plats i KD:s partistyrelse efter att ha röstats fram i rikstinget.

Hon är en av partiets mest tongivande företrädare.

Som EU-parlamentariker har hon också bland annat tagit strid mot vad hon beskriver som ”orealistiska, obalanserade, omotiverade och omöjliga klimatmål” inom EU.

– En realistisk klimatpolitik måste vila på insikten om att EU endast kan vara en global ledare om vi visar att grön omställning kan förenas med tillväxt; att slå sönder vår egen industri är i det perspektivet kontraproduktivt, skrev Alice Teodorescu nyligen i en debattartikel i Expressen.

LÄS OCKSÅ: Himlen lyser upp - Ryssland attackerat

Text: Redaktionen


UPPGIFTER: Tåg från Nordkorea har attackerats – stor explosion

2025 11 15

Tåg från Nordkorea uppges ha attackerats.

Diktaturen Nordkorea har valt att ställa sig på Rysslands sida i Ukrainakriget, och stödja Putin med både soldater och vapen.

Nu har en stor leverans från Nordkorea attackerats.

Stor explosion – nordkoreansk leverans attackerad

Ukraina uppger att de har attackerat nordkoreanska ammunitionsleveranser, rapporterar Kyiv Post.

Attacken ska ha ägt rum på den världsberömda transsibiriska järnvägen i Ryssland.

Den ukrainska underrättelsetjänsten HUR uppger att attacken har blockerat förflyttningen av militär last på en järnvägslinje som används "för att leverera vapen och ammunition, inklusive de som erhållits från Nordkoreas territorium", enligt tidningen.

En stor explosion ska ha ägt rum i Khabarovsk-regionen i Ryssland på torsdagen.

Attacken mot godstrafiken uppges bland annat ha stoppat vapenleveranser från Nordkorea.

– Kremls specialtjänster visar än en gång sin oförmåga att säkerställa effektiv kontroll över även de mest kritiska infrastrukturanläggningarna, säger Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj i ett uttalande, enligt tidningen.

Zelenskyj menar att Ukraina förbättrar sin missilkapacitet ”varje månad”.

LÄS OCKSÅ: Himlen lyser upp - Ryssland attackerat

Står Putins Ryssland nära

Nordkorea, med diktatorn Kim Jong-un i spetsen, är en nära allierad till Putins Ryssland.

Nordkorea har skickat soldater till kriget i Ukraina.

Landet har även försett Ryssland med vapen, däribland avancerade raketsystem och ballistiska robotar.

Enligt uppgifter som publicerades i våras har Nordkorea levererat mer än 20 000 containrar med ammunition till Ryssland.

Den ukrainska attacken mot leveransen är ett hårt slag mot både Ryssland och Nordkorea.

HUR uppger att operationen genomfördes över 6 000 kilometer in på ryskt territorium, vilket visar hur sårbart Ryssland är. HUR påpekar att Ryssland tycks vara oförmöget att försvara sitt eget logistiknätverk.

Attacker djupt inne i Ryssland har varit en viktig del av Ukrainas taktik under kriget.

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: "Enorma mängder" ryska bomber avslöjas

Foto: President of Russia Office resp J Kingma

Text: Redaktionen