31 januari 2026

SVERIGE: Sjuksköterska sparkas efter extremt olämpligt beteende

2023 07 19

En manlig sjuksköterska får sparken med omedelbar verkan.

Händelsen har inträffat på ett sjukhus i södra Sverige efter att ett anonymt tips lämnats till sjukhuset.

Det aktuella sjukhuset är närmare bestämt Blekingesjukhuset i Karlskrona och Karlshamn.

Sexuellt innehåll

Det hela inleddes med att en person larmade sjukhuset om att sjuksköterskan ägnade sig åt synnerligen olämplig verksamhet som dessutom ägde rum på arbetstid.

Den anonyma personen berättade för sjuksköterskans chefer att sjuksköterskan skickat meddelanden med sexuellt innehåll till en person som sjuksköterskan trodde var 13 år gammal rapporterar SVT Blekinge.

Skickat bilder på sig själv

– Han ska också ha skickat bilder på sig själv iklädd sjukhuskläder, rapporterar SR Blekinge.

– Bilderna och chatten skall ha publicerats av en sajt på nätet.

I samband med det anonyma tipset har ytterligare allvarlig information om sjuksköterskan sexuella digitala kontakter med barn rullats upp.

Oralsex

Så sent som i slutet av förra året, 2022, ska mannen ha dömts för sexuellt ofredande av en flicka.

Flickan var bara 9 år uppger Sydöstran.

Sjuksköterskan frågade 9-åringen om oralsex.

Det är Region Blekinge som är arbetsgivare åt sjuksköterskan och nu reagerar regionen med bestörtning.

– Det är en jättestor händelse som vi ser allvarligt på.

Det säger Maria Arvidsson Karlsson, tillförordnad hälso- och sjukvårdsdirektör vid Region Blekinge, till tidningen.

Får sparken

Hon klargör att sjuksköterskan förlorar sitt jobb.

– Han har skickat bilder från arbetsplatsen på arbetstid.

– Och det är fog nog för att avskedas, säger hon till SVT.

Efter att tipset från allmänheten inkom stängdes sjuksköterskan av från sitt arbete på tisdagen förra veckan och ytterligare tre dagar senare fick han sparken, det vill säga på fredagen.

Nu har även en anmälan gjorts till IVO, Inspektionen för vård och omsorg som är en statlig myndighet som ligger under Socialdepartementet.

Hade ingen aning

– Det underlag som finns visar med all tydlighet att det förekommit gravt olämpliga handlingar.

– Som dessutom pågått på arbetstid.

Det uppger Region Blekinge i sin anmälan till myndigheten enligt SVT.

Regionen understryker att man inte hade en aning om att sjuksköterskan dömts för sexuellt ofredande sedan tidigare.

Foto: O. Marketing

Text: Redaktionen


9 feb 2026

“Ett slag i ansiktet på USA” – Trump fullständigt bestört

2026 02 09

Nästan hela USA stod stilla i natt.

I princip hela landet stannade upp och riktade sina blickar mot ett av de största evenemangen som överhuvudtaget finns i USA: finalen i Super Bowl.

President Donald Trump var inget undantag. 

Men han avskydde halvtidsunderhållningen. Så mycket att han bedömde att den utgjorde ett hån mot hela USA.

– Super Bowls halvtidsshow är helt fruktansvärd, en av de värsta NÅGONSIN, dundrar Trump på Truth Social och fortsätter:

– Den är helt meningslös, en förolämpning mot USA:s stolthet och representerar inte våra normer för framgång, kreativitet eller excellens.

"Slag i ansiktet på vårt land"

Halvtidsunderhållningen i Super Bowl är ett av världens mest beskådade framträdande. Att få chansen att uppträda i halvtid beskrivs ofta som ett enormt prestigeuppdrag.

I år var det puertoricanen, reggaetonstjärnan och Trumpkritikern Bad Bunny som intog scenen och blev historisk genom att sjunga enbart på spanska. Men det var presidenten som stal rubrikerna efteråt.

– Ingen förstår ett ord av vad den här killen säger, och dansen är äcklig, särskilt för små barn som tittar över hela USA och över hela världen. Den här "showen" är bara ett “slag i ansiktet” mot vårt land, som sätter nya standarder och rekord varje dag, rasar Trump.

LÄS OCKSÅ: Trump tar bort inlägg – ”Vidrigt beteende”

Öppet Trumpkritisk

Bad Bunny är en av världens mest streamade artister någonsin på Spotify. Den frispråkige 31-åringen har även varit öppet kritisk mot Donald Trump, i synnerhet republikanens migrationspolitik, och tog tydligt ställning för demokraten Kamala Harris i presidentvalet 2024.

Hans riktiga namn är Benito Antonio Martinez Ocasio och hans album “Debí Tirar Más Fotos vann årets album vid senaste Grammygalan.

Seattle Seahawks gick vinnande ur Super Bowl-finalen efter att ha besegrat New England Patriots.

LÄS MER: Danmark möter Trumps krav – historiskt besked

Foto: White House Official Photographer (Information: Vita Huset avstår från feb 2025 att uppge fotograf för många av sin bilder)

Text: Redaktionen


”Förkrossande nederlag” hotar Trump

2026 02 09

En ny rädsla har uppstått inom Donald Trumps republikanska parti.

Sedan valet 2024 har republikanerna haft majoritet i både representanthuset och senaten.

Men inför höstens mellanårsval ser situationen ut att förändras.

– Hittills har representanthuset förväntats tillfalla demokraterna i nästa mellanårsval, men republikanerna har ansetts vara vinnaren av senaten, uppger finska Iltalehti.

På väg att ändras

Men nu ser det ut att förändras.

– Enligt opinionsundersökningar skulle republikanerna inte bara förlora delstater som tidigare ansågs klara, utan också de "röda delstaterna" som de senaste åren lutat åt republikanerna, såsom Alaska, Iowa och Ohio, uppger tidningen med hänvisning till amerikanska Axios.

– USA:s president Donald Trump kan trots allt möta ett verkligt förkrossande nederlag i november.

Andra toner

Inom det republikanska partiet hörs nu andra toner.

Och de är inte lika segervissa som tidigare.

– För ett år sedan skulle jag ha sagt att segern i senaten var nästan säker. Idag måste jag säga att det är mycket mer osäkert, uppger en republikansk tjänsteman till Axios.

LÄS MER: ”Jag har rätt om allt” – Trumps nya superprognos

”Jordbävning”

Det faktum att representanthuset väntas tillfalla det demokratiska partiet har beskrivits som problematiskt för Donald Trump.

Om även senaten skulle få demokratisk majoritet är det betydligt värre.

– Kongressen stiftar lagar, så en demokratkontrollerad kammare kan i praktiken blockera alla förändringar som Trump driver igenom, uppger Iltalehti.

– Ett nederlag i representanthuset skulle vara dåligt för Trump, men Axios beskriver en situation där senaten också skulle falla under demokraternas kontroll som ”en ren jordbävning".

Trumps ord

Donald Trump har själv målat upp ett möjligt nederlag i mellanårsvalet med dystra ord.

– Om vi förlorar mellanårsvalen kommer vi att förlora så många saker vi pratar om, så många medel vi pratar om, så många skattesänkningar som vi pratar om, och det skulle leda till mycket dåliga saker, säger Trump.

Presidenten fruktar också för risken att ställas inför riksrätt om demokraterna får ökat inflytande.

LÄS MER: Lavrovs besked till Europa – ”Vi kommer inte attackera, men…”

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen