SVERIGE: SD-toppen rasar mot SVT

2022 09 14

Riksdagsledamot Björn Söder (SD) rasar mot ett inslag i SVT:s Aktuellt.

På tisdagskvällen medverkade Willy Silberstein, ordförande för Svenska kommittén mot antisemitism, i programmet. Han uttryckte sin oro för SD:s valframgång och betonade att partiets grundare har kopplingar till nazism.

Rasar mot inslaget

SD-toppen Björn Söder gick då ut på sociala medier och höll inte tillbaka i sin kritik mot inslaget.

– Willy Silberstein tillåts i SVT stå och helt oemotsagd framföra rena lögner. Helt otroligt! skriver han på Twitter.

I frustration tweetade han ytterligare:

– Nu får banne mig SVT skärpa sig och sluta med rena propagandainslag. Kvällens Aktuellt borde omgående anmälas för partiskhet. Och public service ska banne mig reformeras i grunden!

Tidigare osämja

Silberstein refererade även till en debatt i P1 med Björn Söder som hölls inför förra valet.

– Han hävdade med emfas att jag inte kunde vara svensk, säger han till SVT.

På Twitter svarar Silberstein på Söders kritik. 

– Jag är inte förvånad. SD skriker i högan sky så fort de får kritik. De bemöter inte kritiken i sak, utan hoppar ner på andra saker, skriver han. 

SVT besvarar kritiken

Charlotta Friborg, ansvarig utgivare på SVT Nyheter, går nu ut och svarar på Söders kritik.

– Svenska kommittén mot antisemitism (SKMA) ger uttryck för mycket stor oro kring vad som skulle kunna ske i spåren av valutgången. Det är en viktig nyhet som SVT Nyheter självklart ska rapportera om, skriver hon på SVT:s Nyhetsblogg.

M och KD uttalar sig

Företrädare för Moderaterna och Kristdemokraterna har kommenterat Björn Söders utspel.              

– Jag tycker att man ska bete sig respektfullt oavsett om det är journalister eller andra, säger M:s gruppledare Tobias Billström till Aftonbladet.

– Det är bra med oberoende medier och en viktig del i vårt medielandskap, säger KD:s gruppledare Andreas Carlson till tidningen.

Vill krympa public service

Björn Söders attack kommer mitt under pågående regeringsförhandlingar mellan partierna i högerblocket.

SD har tidigare utryckt en vilja att krympa public service. Ett förslag som M och KD eventuellt kan ställa sig bakom.

I en intervju med Dagens Media från 2021 föreslog SD-ledare Jimmie Åkesson att SR, UR och SVT kan slås samman till ett enda bolag för att ”spara pengar”.

På SD:s landsdagar slöt partiet upp bakom ledningens förslag.

–  Jag tycker det är fantastisk idé, om man kan upprätthålla saklighet och opartiskhet och garantera bevakning i hela landet, sa Jimmie Åkesson till DN efter beslutet.

Han tillade:

–Tanken med att driva alla delarna som ett bolag är att kunna snäva av uppdraget och inrätta ett vetenskapsråd som ska kontrollera anmälda programs saklighet. Då kan man spara pengar.

Foto: Riksdagen

Text: Redaktionen


TYSKLAND HÄVDAR: Stort genombrott i Ukraina – inom två dagar

2025 05 09

Tysklands nya förbundskansler Friedrich Merz tror att en vapenvila i Ukraina kan träda i kraft inom två dagar.

Det rapporterar den tyska Bild.  

– Jag har stort hopp om att det kommer att nås en överenskommelse om eldupphör i Ukraina i helgen, säger Merz enligt tidningen.

– Med tanke på den tre dagar långa vapenvilan som Ryssland utlyst finns det stor chans att den kommer att förlängas till 30 dagar och att förhandlingar om ett fredsavtal sedan kan inledas, fortsätter förbundskanslern.

Vidare meddelar Merz att han skrivit under ett förslag om eldupphör tillsammans med Frankrikes president Emmanuel Macron, Polens premiärminister Donald Tusk och den brittiske premiärministern Keir Starmer.

– Det är i stort sett identiskt med det amerikanska förslaget. Vi hoppas verkligen att detta också kommer att accepteras av den ryska sidan, säger förbundskanslern och tillägger:

– Bollen ligger helt och hållet hos Moskva.

Zelenskyj ger besked om toppmötet

Samtidigt meddelar Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj att Ukraina ska anordna ett toppmöte med flera europeiska ledare på lördag.

– Vi förbereder oss för att träffa ledarna i ”Koalitionen av villiga länder”, säger Zelenskyj i ett uttalande.

Koalitionen består av ett 30-tal länder som arbetar för en hållbar fred i Ukraina. Sverige är ett av flera Natoländer i gruppen. USA tillhör inte koalitionen.

Foto: President of Ukraine

Text: Redaktionen


Danmark har läxat upp USA

2025 05 10

Enligt uppgifter till The Wall Street Journal avser USA att öka spionaget mot Grönland, som tillhör det danska kungariket.

Uppgifterna har väckt starka reaktioner i Danmark. Den danska underrättelsetjänsten, PET, har konstaterat att det föreligger ett ökat hot om spionage efter att artikeln publicerats.

Nu har Danmark kontaktat USA.

Det bekräftar statsminister Mette Frederiksen.

– Det här är rykten i en internationell tidning, och som ni vet har vår utrikesminister redan haft ett samtal med USA. Självklart kan man inte spionera på en allierad, säger hon enligt nyhetsbyrån Ritzau.  

Danmarks utrikesminister Lars Løkke Rasmussen betonar att den danska regeringen har varit mycket tydlig i sin kommunikation.

– Det avgörande är att vi signalerat mycket tydligt till amerikanerna att kungarikets interna angelägenheter är kungarikets interna angelägenheter. Vi betraktar oss inte bara som en nära allierad till USA, vi är en nära allierad. Och därför kan vi naturligtvis inte tolerera om folk börjar spionera på varandra, säger han enligt TV2.

Utrikesministern betonar att det danska budskapet förmedlats till  den tillförordnade amerikanska ambassadören i Danmark, Jennifer Hall Godfrey, och att detta budskap nu sprids vidare i Washington.

Hotbild kvarstår

USA:s president Donald Trump har vid flera tillfällen framhållit att han vill se Grönland som en del av USA. Presidenten har dessutom vägrat att utesluta användning av militärt våld för att ta kontroll över världens största ö.

– För den nationella säkerhetens skull och för friheten i hela världen anser USA att ägande och kontroll av Grönland är av största vikt, har Trump utryckt på sin sociala medieplattform Truth Social.

USA har i dag en stor militär närvaro på Grönland. År 1951 ingicks ett försvarsavtal med Danmark som gav USA en betydande roll i försvaret av territoriet, inklusive rätten att bygga och upprätthålla militärbaser.

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet Official White House Photo by Shealah Craighead

Text: Redaktionen