SVERIGE: SD bryter vallöfte

2023 01 18

Sverigedemokraterna lovade inför valet att stärka lagrådet.

Detta genom att utreda möjligheten att det ska krävas kvalificerad majoritet för att rösta igenom ett förslag som kritiserats av just lagrådet.

Men det vallöftet bryts nu då regeringen och SD, trots lagrådets motvilja, väljer att hålla fast vid att hemlighålla vem som ska ta emot elstöd. Det rapporterar Sveriges Radio.

Gav grönt ljus

Löftet om att kräva kvalificerad majoritet i riksdagen gavs på Sverigedemokraternas landsdagar i november 2021.

– De lagar som Sveriges riksdag ändå stiftar ska vara välgenomtänkta och inte skapa mer problem än vad de löser, sade Fredrik Lindahl, som nu sitter i konstitutionsutskottet, vid tillfället.

När förslaget om sekretess vid Försäkringskassans handläggningen av elstödet lämnade regeringskansliet hade dock SD gett grönt ljus för att släppa igenom det.

– Förslaget kommer alltså som det ser ut nu gå igenom i riksdagen med liten marginal när det ska upp till omröstning nästa vecka, rapporterar radiokanalen.

"Viktig svensk tradition"

Företrädare för regeringen har vid flera tillfällen försvarat att människors elmätare inte ska bli offentliga handlingar, vilket alltså är det som lagrådet kritiserar.

–  Vanliga Svensson och Karlsson har inte bett om att få sin förbrukning utlämnade till övriga världen. Det är också en viktig svensk tradition, att vi värnar varandras integritet, sade energi- och näringsminister Ebba Busch (KD) till SVT förra veckan.

Kan få konsekvenser

Joakim Nergelius, professor i juridik och konstitutionell rätt vid Örebro universitet, menar dock att det är problematiskt att hemlighålla uppgifterna och att det kan få komplicerade följder.

– Regeringen har hittills bara anfört allmänna skäl för sekretessen och enligt Lagrådet är det inte skäl nog. Utifrån den kritik som lagts fram skulle jag säga att förslaget är väldigt svagt underbyggt, säger han till SVT.

Professorn tillägger:

– Man kan inte tvinga regering och riksdag att följa Lagrådet. Men om en lag drivs igenom trots kritik ökar ju sannolikheten för att den kan underkännas i en domstol senare. Den som vill överklaga sekretessen har då väldigt bra argument att luta sig emot, säger Joakim Nergelius.

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


2 nov 2026

Lidl inför nya regler för kunder

2026 11 02

Lågprisjätten Lidl gör en stor förändring för sina medlemmar.

Lidl inför ett nytt bonussystem.

Med de nya reglerna ska kunder få större frihet att välja belöningar och kan spara sina poäng betydligt längre än tidigare.

Lanseras i dag

Från och med idag, måndag, inför Lidl Sverige ett nytt bonussystem Lidl Poäng i kundappen Lidl Plus.

Det innebär en regeländring där kunderna nu får poäng för varje köp de gör i butik. Varje spenderad krona motsvarar en poäng, förutsatt att kunden skannar sin Lidl Plus-app i kassan.

Poängen kan sedan användas för att få olika belöningar eller omvandlas till rabattkuponger.

– Med den här lanseringen tar vi nästa steg i utvecklingen av vår kundklubb Lidl Plus. Vi vill inte bara erbjuda våra kunder bästa pris, utan även en smart, enkel och rolig upplevelse, säger Jakob Josefsson, Sverigechef på Lidl.

Läs också: Uppgifter om missiler – kraftiga nedslag i Ryssland

Utökas till 400

En av de största förändringarna är att kunderna får betydligt fler alternativ när de ska använda sina poäng.

Tidigare kunde kunderna välja mellan fyra olika produkter. Nu utökas utbudet till över 400 belöningar.

Det går även att omvandla poängen till rabattkuponger som kan användas redan vid nästa köp.

– Våra kunder bestämmer själva hur de vill belönas för sin lojalitet, säger Jakob Josefsson.

Gäller i två år

En annan nyhet är att poängen får betydligt längre giltighetstid.

Tidigare kunde poängen förfalla vid månadsskiftet. Med det nya systemet gäller de i stället i 24 månader.

Det gör det möjligt att samla poäng under en längre period och spara ihop till belöningar med högre värde.

Lidl kommer också att erbjuda särskilda poängkampanjer där kunderna kan samla extra poäng på utvalda köp.

Den första större kampanjen startar den 23 november. Då får kunderna dubbla poäng på julprodukter från Favorina och Deluxe.

I samband med lanseringen får samtliga kunder en välkomstbonus på 300 poäng.

Lidl Plus lanserades i Sverige hösten 2020 och är gratis att använda. Genom appen kan kunderna ta del av rabatter, kampanjer, belöningar och digitala kvitton.

Läs mer: Jackpot för Ukraina

Foto: KM Hodge

Text: Redaktionen


2 nov 2026

Finland trotsar Europa – slår till mot Ryssland

2026 11 03

Finland tar till krafttag mot Ryssland.

Finland planerar ett oväntat drag mot ryska idrottare.

Landet vill agera på egen hand – utan att invänta EU, rapporterar Yle.

Ska stoppa ryska idrottare

Finlands utrikesminister Elina Valtonen (Samlingspartiet) uppger att landet tänker driva igenom ett nationellt inreseförbud mot ryska idrottare.

Frågan har tidigare diskuterats på EU-nivå. Finland vill dock inte invänta ett gemensamt beslut från medlemsländerna, utan planerar att gå vidare med egna nationella åtgärder för att stoppa ryska idrottare från att resa in i landet.

– Om Ryssland fortsätter sitt anfallskrig kommer ryska idrottare inte att ha något att göra i Finland nästa år, skriver Elina Valtonen i ett inlägg på X.

Läs mer: Chocksiffra för V i ny mätning

Kan påverka alla 

Valtonen antyder att åtgärderna kan omfatta samtliga ryska idrottare, även dem som tävlar under neutral flagg.

– När det gäller exempelvis visumlagstiftningen är den kopplad till medborgarskap och inte till vilka symboler man tävlar under, säger hon till Helsingin Sanomat.

Exakt hur förbudet ska genomföras är ännu inte klart. Enligt Helsingin Sanomat handlar det sannolikt om förändringar i visumreglerna. Med dagens regler kan idrottare från Ryssland i vissa fall resa in i Finland för att arbeta, om de uppfyller villkoren.

I slutet av november väntas ryska längdskidåkare till Ruka för en deltävling i världscupen. Nästa vecka väntas även ryska hockeyspelare till Finland för NHL-matcher.

Uppmanar fler länder

Samtidigt har frågan om ryskt deltagande i internationell ishockey blivit alltmer aktuell.

Finlands idrottsminister Mika Poutala (KD) säger att han inte tror att Finland kommer att spela mot Ryssland i hockey-VM.

– Jag ser inte någon situation där idrottsförbundet och staten skulle ha olika uppfattningar i en fråga. Jag tror att slutresultatet blir att vi inte kommer att spela mot Ryssland i tävlingar, säger han till Helsingin Sanomat.

Finlands ishockeyförbund har under helgen varit i kontakt med flera stora europeiska hockeynationer för att undersöka möjligheten till en gemensam lösning.

Poutala menar att en bojkott från ett enskilt land inte skulle sätta särskilt stor press på det internationella ishockeyförbundet.

– Men om plötsligt fem eller sex stora hockeynationer säger att vi vägrar spela om Ryssland är med, då blir trycket på det internationella förbundet något helt annat, säger ministern.

Bakgrunden är ett beslut från idrottens skiljedomstol Cas, som innebär att Internationella ishockeyförbundet ska tillåta ryska landslag att delta i turneringar igen.

Läs mer: En miljon hushåll kan få pengar på kontot

Foto: President of Russia Office resp Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen