SVERIGE: Så blir vädret under Valborgshelgen

2023 04 27

Svenska folket väntas som vanligt gå man ur huse i helgen för att fira Valborg.

Och firandet vid brasorna runt om i Sverige kommer att bjuda på varierande väder – allt från snövarning till strålande solsken.

Lördagen bjuder på ostadigt väder och regnskurar på många håll men på självaste Valborgsmässoafton under söndagen så svänger vädret om.

Götaland på lördag

Mulet väder en stor del av dagen men solen skymtar fram allt mer mot eftermiddagen och kvällen.

Från 9 till 13 grader mitt på dagen.

Regn: I norra Bohuslän och Vänertrakten kring lunch.

Svealand på lördag

Mulet och regnigt väder och till och med risk för snö i Värmland.

Från 5 till 10 grader mitt på dagen.

Regn: Ihållande regn i västra delen och spridda skurar i östra Svealand.

Norrland på lördag

Soligt i södra delen men regn och snö i norra Norrland. SMHI utfärdar snövarning i norra Norrbotten upp över ett stråk till Kiruna på lördagsmorgonen liksom fredagen.

Området väntas få upp emot 10 centimeter tung snö.

Från 3 till 10 grader mitt på dagen i södra Norrland.

Från -1 till 5 grader mitt på dagen i norra Norrland.

Regn: Framförallt norra Lappland och Norrbotten drabbas av nederbörd som bitvis faller i form av tung snö.

Götaland på valborgsmässoafton

Soligt och vackert väder i större delen av området.

Från 7 till 12 grader mitt på dagen.

Regn: Ingen nederbörd i nuvarande prognos.

Svealand på valborgsmässoafton

Växlande molnighet med solglimtar på flera håll, främst i östra Svealand.

Från 7 till 10 grader mitt på dagen.

Regn: Ingen nederbörd i nuvarande prognos.

Norrland på valborgsmässoafton

Växlande molnighet med solglimtar på flera håll, främst i inre delarna Lappland och västra Ångermanland.

Från 4 till 8 grader mitt på dagen i södra Norrland.

Från 2 till 5 grader mitt på dagen i norra Norrland.

Regn: Ingen nederbörd i nuvarande prognos.

Valborgsmässoafton

Kung Carl XVI Gustaf firar födelsedag på valborgsmässoafton den 30 april som även är flaggdag.

Men kungen är inte det som är anledningen till valborgsfirandet.

Det är i stället en mycket gammal och anrik tradition som kom till Sverige från Tyskland under medeltiden.

I enlighet med gammal svensk tro är valborgsnatten en magisk och trolsk natt då häxorna flyger med sina kvastar till Blåkulla i Kalmarsund.

Text: Redaktionen


JUST NU: Panik i Moskva – sätter upp vägspärrar

2025 07 11

I Moskva sätter man upp vägspärrar.

Kriget i Ukraina märks av på flera sätt även i Ryssland.

De senaste dagarna har ryska myndigheter vidtagit akuta åtgärder i Moskvaregionen.

Man har bland annat upprättat vägspärrar och utfört masskontroller.

Utför masskontroller

Rysk polis har börjat utföra masskontroller av framför allt lastbilar, rapporterar Moscow Times.

Det handlar framför allt om lastbilar som är på väg in i Moskvaregionen.

– Moskva inledde masskontroller av lastbilar på grund av hotet om en upprepning av den ukrainska "Operation Spindelnät", uppger tidningen.

Mängder av lastbilar uppges ha stoppats i vägspärrarna. Chaufförernas dokument kontrolleras och lastutrymmen genomsöks, på jakt efter gömda drönare, enligt uppgifter från telegramkanalen Baza.

Masskontrollerna har utförts de senaste dagarna, och extra poliser har tagits in för detta och placerats ut vid ryska motorvägar.

Trots 30-gradig värme har poliser och annan säkerhetspersonal förbjudits att vara i tjänst utan skottsäkra västar, uppger tidningen.

Fruktar stor attack

De akuta åtgärderna visar att det finns en närmast panikartad rädsla för att Ukraina ska lyckas med fler attacker mot Ryssland, liknande den som kallades för ”Operation Spindelnät”.

I denna specialoperation använde man just lastbilar för att smuggla in drönare i Ryssland.

Ryska flygbaser attackerades och ett stort antal mycket dyrbara ryska stridsplan uppges ha förstörts i attacken.

Uppgifter till Washington Post gör också gällande att Ukraina fortsätter att utveckla ”komplexa operationer” där man vill attackera Ryssland på ryskt territorium.

Uppenbarligen finns det en rädsla för attacker mot Moskvaregionen. Det finns också uppgifter om att SBU planerar en operation mot den ryska Stillahavsflottan, enligt tidningen.

Nu gör Putinregimen allt som står i dess makt för att förhindra nya ukrainska attacker, inte minst för att sådana attacker kan skada regimens anseende på hemmaplan.

Det ryska folket märker redan av kriget på flera sätt. Förutom att Ukraina ibland utför attacker på rysk mark, har kriget bland annat orsakat stora problem för den ryska ekonomin.

Foto: President of Russia Office resp Jack Regan Flickr

Text: Redaktionen


NATOJÄTTE: “Extremt oroande” aktivitet – under vattnet

2025 07 11

Ett viktigt Natoland varnar för ”extremt oroande” aktivitet under vattnet.

Frankrike är en av de viktigaste medlemsnationerna i försvarsalliansen Nato.

Nu går landets försvarschef Thierry Burkhard ut med en varning.

Under en presskonferens på fredagen varnar Burkhard för ”oroväckande aktiviteter” under vattnet – men också i rymden – som potentiellt hotar Frankrikes säkerhet.

Hot under vattnet

Den franske försvarschefen har hållit sin första presskonferens sedan 2021, och varnar om allvarliga hot mot Frankrike och därmed också mot EU och Nato, rapporterar Politico.

Burkhard framhåller det ryska hotet och framför allt ryska ubåtars aktiviteter.

– Ryska ubåtar går regelbundet in i Nordatlanten och sedan ibland ner i Medelhavet för att övervaka områden som är viktiga, varnar den franske försvarschefen, enligt tidningen.

– Det är extremt oroande, säger han.

Men hotet noteras inte bara under vattnet.

Vill militarisera rymden

Thierry Burkhard framhåller att ryska satelliter används för att spionera på eller störa Frankrikes, och därmed Natos, utrustning, enligt tidningen.

Den franske försvarschefen varnar inte bara för vad som händer under vattnet, utan också för oroväckande aktiviteter i rymden.

Det handlar återigen om ryska aktiviteter.

– Det finns tecken på en önskan att militarisera rymden, säger den franske försvarschefen, enligt tidningen.

– Det skulle sannolikt inte vara lagligt enligt lagarna om icke-militarisering av rymden, tillägger Thierry Burkhard.

”Viktiga tillkännagivanden” på söndag

Försvarschefens presskonferens sker inför det tal om försvaret som president Emmanuel Macron ska hålla på söndag.

Det finns en förväntan om att Macrons tal kommer att innehålla ”viktiga tillkännagivanden”, enligt tidningen.

Försvarschefen underströk också den ökade hotbilden med anledning av situationen i Mellanöstern.

Han undvek att uttryckligen be om mer pengar till militären, men underströk ändå att det ”kommer att kosta” att möta den allvarliga hotbilden.

Frankrike förväntas också lägga en allt större del av BNP på militären, liksom alla andra Natoländer efter beslutet om att införa ett 5-procentsmål.

Foto: Yannis Papanastasopoulos

Text: Redaktionen