7 april 2026

SVERIGE: Rusning efter sexleksaker i jul – här är de två populäraste

2022 12 24

Svenska folket har hittat två nya sexleksaker som är väldigt populära.

Det konstaterar Emma Jarum som jobbar i en välbesökt sexbutik i Göteborg.

Hårda klappar under granen

Intresset för sexleksaker ökade rejält redan under pandemin.

– Engagemanget kring sexuellt välbefinnande gjorde att framförallt kvinnor som köpte sexleksaker ökade, rapporterar Sveriges Radio.

Intresset är fortsatt stort och inte minst nu inför jul har det märkts ute i butikerna.

Många vill både ge bort och ta emot sexleksaker i sina julklappar.

Vill ha sex i mellandagarna

Både hårda och mjuka paket ligger under svenska folkets julgranar och väntas användas en hel del kommande dagar.

Sexleksaksförsäljare Emma Jarum framhåller att något som är populärt just nu är kit som passar för båda i paret.

– Så att man har att göra hela mellandagarna, förklarar hon för SR.

Nummer 1

Hon räknar upp två nya sexleksaker som just nu är väldigt populära bland svenska folket.

1, Lufttrycksstimulatorer

- En revolutionerande teknik som stimulerar med hjälp av vakuum och lufttryck på ett mycket behagligt sätt, enligt Lustly njutningsleverantör.

- Ger nästan orgasmgaranti och ibland flera orgasmer på raken.

- Stimulerar klitoris utan direkt beröring.

Emma Jarum konstaterar att lufttrycksstimulatorerna är mycket poppis.

– Väldigt populärt, säger hon till SR.

Womanizer duo, Lelo och Satisfyer går starkast på marknaden enligt Lustly.

Nummer 2

Den andra sexleksaken som nu går hem extra mycket i stugorna är något som inspirerats från TV-seriernas värld.

– Det har faktiskt blivit en stor grej med olika dildos som är lite drakinspirerade, berättar Emma Jarum.

Dildosarna finns både för kvinnor och män.

– Upptäck nya världar av lek och njutning med detta unika dildo-svärd, klargör Vuxen punkt se.

– Det flexibla skaftet har en lockande textur med häftiga drakskinn-detaljer, som skapar en intensiv stimulans.

Inte pinsamt – utan hälsosamt

Sveriges Radio frågar Emma Jarum hur man ska tänka om man tycker att det känns pinsamt att besöka en sexbutik.

Hon förklarar att personalen står och pratar om sexleksaker hela dagarna.

De tycker inte att någon är konstig eller märkligt bara för att man vill handla sexleksaker.

Tvärtom klargör studier att en stor dos av sex och samlevnad är hälsosamt och nyttigt och förlänger livet.

Foto: W. Toys

Text: Redaktionen


19 aug 26

UPPGIFTER: Ryssland har slagit till mot Natoland

2026 08 19

Ryssland misstänks för inblandning i ett sabotage mot en militär anläggning på Natos territorium.

Förra veckan kom rapporter om en storskalig brand vid försvarsföretagets Milrem Robotics anläggning i Estland.

Branden i byggnaden i Tallinn utreds som misstänkt anlagd.

Nu kopplas Ryssland till det påstådda sabotaget.

Det bekräftar Estlands premiärminister Kristen Michal.

– En av utredningens teorier är att detta var en sabotagehandling, med stöd av Ryssland, säger han enligt oberoende Moscow Times.

Identifierat misstänkta

De misstänkta för dådet har identifierats.

Enligt premiärministern är personerna bosatta i Lettland. Åklagaren har begärt att de ska gripas.

– Estland tar alla attacker mot vår försvarsindustri på största allvar. Vi kommer alltid att skydda våra medborgare och företaget med alla medel som står till buds, framhåller Michal.

Hjälper Ukraina

Milrem Robotics producerar obemannade markstridsfordon. 

Företaget har ett nära samarbete med Ukraina. Bland annat levereras den obemannade markroboten THeMIS (Tracked Hybrid Modular Infantry System) till den ukrainska armén.

Roboten används för att stödja infanteri genom att transportera utrustning och evakuera skadade. Den kan också utrustas med vapensystem.

LÄS MER: Ryska tillgångar kan skickas till Ukraina – på ett villkor

Danmark har varnat

Ryssland har tidigare förnekat anklagelser om att ha planerat eller utfört sabotage mot länder utanför Ukraina.

Flera västländer varnar dock för ryska sabotageaktioner.

Danmarks militära underrättelsetjänst FE bedömer det som “sannolikt” att Ryssland kontinuerligt “planerar och förbereder” sabotage mot mål i flera europeiska länder.

På FE:s egen skala motsvarar begreppet “sannolikt” att risken för sabotage i någon form ligger på mellan 60 och 90 procent.

– Ryssland har ökat sin vilja att ta risker för att testa och pressa oss här i väst, har Anja Dalgaard-Nielsen, chef för FE:s underrättelsesektor, sagt till Danmarks Radio.

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: Stor amerikansk säkerhetslucka kan utnyttjas av Kina

Foto: Geralt resp President of Russia Office

Text: Redaktionen


“70 procent av mackarna har slut på bensin”

2026 08 19

Ryssland står inför en sällan skådad bränslekris.

De ukrainska drönarattackerna mot rysk energiinfrastruktur fortsätter.

Angreppen ger resultat.

På tisdagskvällen kommer uppgifter om att så mycket som 70 procent av de ryska bensinstationerna har slut på bensin, rapporterar Moscow Times.

Slut på bensin

Den 16 augusti fanns bensin eller diesel tillgängligt på endast 28,1 procent av landets mackar, jämfört med 41 procent veckan innan. 

Under de senaste sju dagarna har tillgången på bränsle minskat i regionerna Volgograd, Tjeljabinsk, Orenburg, Voronezj, Samara, Penza, Saratov, Lipetsk och Rostov, samt i Tatarstan. 

Myndigheterna i minst åtta regioner – däribland Krasnodar Kraj samt Kaluga och Nizjnij Novgorod oblast – har bekräftat att det finns problem på bensinstationerna.

Invånare i ytterligare minst 13 regioner har rapporterat om bränslebrist i sociala medier. 

Bekräftar problemen

Igor Jusjkov, ledande analytiker vid Fonden för nationell energisäkerhet, bekräftar problemen.

– Den nya bristvågen beror på de fortsatta attackerna och oplanerade reparationerna vid oljeraffinaderierna, säger han.

Läs mer: Ryska tillgångar kan skickas till Ukraina – på ett villkor

Har fått böter

Att klaga på bensinbristen har dock inte slutat väl för vissa ryssar.

En domstol i ryska Volgograd har bötfällt en lokal kvinna för att ha deltagit i ett kollektivt upprop gällande bränslebristen, uppger RBC Ukraine.

Säkerhetsstyrkor stämplade en video som spelades in nära en bensinstation som en ”otillåten allmän sammankomst”. 

“Orättvis fördelning”

En person som var på plats vid uppropet hördes i ett filmklipp säga så här:

– Det handlar specifikt om en orättvis fördelning: vår administration tankar fulla tankar med bensin med hjälp av drivmedelskort, medan vanliga invånare ofta helt enkelt avvisas. Poliserna ansåg att detta var en otillåten allmän sammankomst.

Läs mer: Ghana rasar mot Ryssland

Foto: A. Malenchik

Text: Redaktionen