7 april 2026

SVERIGE: Rusning efter sexleksaker i jul – här är de två populäraste

2022 12 24

Svenska folket har hittat två nya sexleksaker som är väldigt populära.

Det konstaterar Emma Jarum som jobbar i en välbesökt sexbutik i Göteborg.

Hårda klappar under granen

Intresset för sexleksaker ökade rejält redan under pandemin.

– Engagemanget kring sexuellt välbefinnande gjorde att framförallt kvinnor som köpte sexleksaker ökade, rapporterar Sveriges Radio.

Intresset är fortsatt stort och inte minst nu inför jul har det märkts ute i butikerna.

Många vill både ge bort och ta emot sexleksaker i sina julklappar.

Vill ha sex i mellandagarna

Både hårda och mjuka paket ligger under svenska folkets julgranar och väntas användas en hel del kommande dagar.

Sexleksaksförsäljare Emma Jarum framhåller att något som är populärt just nu är kit som passar för båda i paret.

– Så att man har att göra hela mellandagarna, förklarar hon för SR.

Nummer 1

Hon räknar upp två nya sexleksaker som just nu är väldigt populära bland svenska folket.

1, Lufttrycksstimulatorer

- En revolutionerande teknik som stimulerar med hjälp av vakuum och lufttryck på ett mycket behagligt sätt, enligt Lustly njutningsleverantör.

- Ger nästan orgasmgaranti och ibland flera orgasmer på raken.

- Stimulerar klitoris utan direkt beröring.

Emma Jarum konstaterar att lufttrycksstimulatorerna är mycket poppis.

– Väldigt populärt, säger hon till SR.

Womanizer duo, Lelo och Satisfyer går starkast på marknaden enligt Lustly.

Nummer 2

Den andra sexleksaken som nu går hem extra mycket i stugorna är något som inspirerats från TV-seriernas värld.

– Det har faktiskt blivit en stor grej med olika dildos som är lite drakinspirerade, berättar Emma Jarum.

Dildosarna finns både för kvinnor och män.

– Upptäck nya världar av lek och njutning med detta unika dildo-svärd, klargör Vuxen punkt se.

– Det flexibla skaftet har en lockande textur med häftiga drakskinn-detaljer, som skapar en intensiv stimulans.

Inte pinsamt – utan hälsosamt

Sveriges Radio frågar Emma Jarum hur man ska tänka om man tycker att det känns pinsamt att besöka en sexbutik.

Hon förklarar att personalen står och pratar om sexleksaker hela dagarna.

De tycker inte att någon är konstig eller märkligt bara för att man vill handla sexleksaker.

Tvärtom klargör studier att en stor dos av sex och samlevnad är hälsosamt och nyttigt och förlänger livet.

Foto: W. Toys

Text: Redaktionen


21 aug 26

Putin har fått hjälp – snart brakar det loss

2026 08 21

Rysslands vapenarsenal har utökats ordentligt.

Detta efter att landet fått hjälp av en av världens brutalaste diktaturer.

Det handlar om Nordkorea, som återigen blandar sig i kriget i Ukraina.

Nu har landet placerat ut sex avfyrningsramper i Ryssland som ska användas för att avfyra nordkoreanska robotar mot Ukraina.

Flera modeller 

De nordkoreanska avfyrningsramperna har placerats ut i Voronezj i sydvästra Ryssland. Från avfyrningsplatserna kan de nordkoreanska robotarna träffa mål i de ukrainska regionerna Sumy, Charkiv, Tjernihiv, Poltava, Kyjiv, Dnipropetrovsk och Zaporizjzja, rapporterar Kyiv Post.

Avfyrningsramperna kan utrustas med nordkoreanska robotar av modellerna KN-23-, KN-24- och KN-30. Samtliga modeller har levererats till Ryssland. Totalt rör det sig om ett 50-tal projektiler, uppger tidningen.

Roboten KN-30 kan orsaka särskilt stor skada.

– KN-30, även känd som Hwasong-11C, är en uppgraderad version av den ballistiska roboten KN-23 och kan enligt uppgift bära en stridsspets som väger upp till 2 500 kilogram, rapporterar Kyiv Post.

Fördelar och nackdelar

De nordkoreanska robotarna har sämre precision än sina ryska motsvarigheter, exempelvis den ballistiska kortdistansroboten Iskander.

Iskander-robotar kan träffa inom cirka 5–20 meter från sitt avsedda mål, medan nordkoreanska KN-23-robotar har missat sina mål med hundratals meter eller till och med flera kilometer.

– De nordkoreanska robotarna kan dock bära betydligt tyngre stridsspetsar, varnar Kyiv Post.

Vid en direktträff kan de därmed orsaka omfattande skador.

LÄS MER: UPPGIFTER: Putin övertygad – dramatisk vändning i kriget 

FAKTA: Världens mest slutna land

- Nordkorea är världens mest slutna land, en diktatur styrd av Kim Jong-Un, son till den egensinnige Kim Jong-Il.

- Samhället är militariserat och människorna strängt övervakade.

- Nordkorea har kärnvapen och har länge varit inbegripet i en bitter konflikt med USA och Sydkorea.

- Ekonomisk kollaps har lett till svält och desperation. All opposition har krossats med arbetsläger och avrättningar.

Källa: Utrikespolitiska institutet

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: Milslånga köer vid ryska gränsen

Foto: Sociala medier resp President of Russia Office

Text: Redaktionen


21 augusti 2026

Körkortet ryker direkt – många missar vanlig trafikregel

2026 08 22

Var tredje svensk bilist gör samma misstag i trafiken.

Det visar en undersökning som polisen genomfört på E6:an utanför Helsingborg. Av 100 förare höll 34 alldeles för kort avstånd till bilen framför.

Ett stort problem.

Omkring 14 procent av alla personskador i trafiken orsakas av att ett annat fordon kör på ett annat fordon bakifrån, rapporterar SvD med hänvisning till Tranportstyrelsen.

I Stockholmstrafiken inträffar så kallade upphinnandeolyckor varje dag, uppger polisinspektör Christer Olofsson.

–  Stressen i samhället ökar och stressen i trafiken följer det ganska tydligt. Man tänker att ”trafiken framför borde förstå att jag har mer bråttom än du”, säger han till tidningen.

Reglerna

Avståndet till framförvarande fordon ska vara minst lika många meter som det antal kilometer i timmen du kör – exempelvis 50 meter om du kör i 50 kilometer i timmen.

Polisen och Nationella trafiksäkerhetsförbundet (NTF) hänvisar till tresekundersregeln som ett bra mått att förhålla sig till.

– För att du skall veta att du håller tillräckligt avstånd till fordonet framför, kan du använda följande tumregel: När fordonet framför passerar en viss punkt, t ex ett vägmärke eller ett träd, börjar du sakta räkna ”ettusen-ett, ettusen-två, ettusen-tre”, skriver NTF på sin hemsida.

LÄS OCKSÅ: Rekordnotering för elbilar

Då ryker körkortet

Trots att de flesta känner till tresekundersregeln glöms den bort på vägarna. Polisens nya radar och kameror upptäcker dagligen bilister som bryter mot regeln.

Att ligga för nära framförvarande fordon kan straffa sig.

Är tidsavståndet kortare än en sekund riskerar föraren böter på 2 000 kronor.

Om avståndet är ännu kortare ryker körkortet direkt.

–  Är det under 0,5 sekunder i tidsavstånd så brukar det bli en återkallelse, säger Transportstyrelsens körkortsutredare Carina Engman till tidningen.

ANDRA LÄSER: UPPGIFTER: Putin övertygad – dramatisk vändning i kriget

Foto: A. Lazic resp Transportstyrelsen

Text: Redaktionen