Sverige riskerar jättesmäll: ”290 miljarder kronor”

2025 10 07

Sverige ser ut att missa EU:s klimatmål 2030.

En minskad reduktionsplikt och sänkt skatt på drivmedel har lett till ökade utsläpp från transportsektorn.

Bland annat väntas Sverige missa det så kallade ESR-målet (växthusgaser som omfattas av EU:s ansvarsförordning) med hela 4,3 miljoner ton växthusgaser, rapporterar SVT.

Ett misslyckande som kan bli en dyr historia.

Enligt en uträkning från Irlands klimatpolitiska råd kan länder som missar målet tvingas betala mellan 90 och 290 miljarder kronor.

– Det handlar om kostnader för utsläppskrediter som man skulle tvingas köpa av de länder som överträffar sina mål, rapporterar SR Ekot.

Medger: Kan bli dyrt

Klimat- och miljöminister Romina Pourmokhtari (L) medger att det kan bli dyrt för Sverige om EU:s klimatmål inte uppfylls.

– Men det är inte straffavgifter som oroar oss, det är global uppvärmning. Sverige ska ta sitt ansvar och bidra till Parisavtalet, säger hon till radion.

LÄS MER: Trumpmynt lanseras – se bilderna här

Här är klimatmålen  

Exempel på EU:s klimatmål:

- Utsläppen av växthusgaser ska minska med 55 procent fram till 2030 jämfört med 1990 års nivåer.

- Den slutliga energianvändningen ska minska med minst 11,7 procent jämfört med prognoserna för 2030.

- Utbyggnaden av förnybar energi ska påskyndas för att minska nettoutsläppen av växthusgaser med minst 42,5 procent men helst 45 procent till 2030.

Sverige har å sin sida tre nationella etappmål:

- Utsläppen år 2020 bör vara 40 procent lägre än utsläppen år 1990.

- Utsläppen år 2030 bör vara 63 procent lägre än utsläppen år 1990.

- Utsläppen år 2040 bör vara 75 procent lägre än utsläppen år 1990.

Det långsiktiga målet är att utsläppen av växthusgaser ska vara nettonoll senast 2045. Därefter ska Sverige ha negativa utsläpp.

– Målet innebär att utsläppen av växthusgaser från svenskt territorium ska vara minst 85 procent lägre senast år 2045 än utsläppen år 1990. De kvarvarande utsläppen ned till noll kan uppnås genom så kallade kompletterande åtgärder. För att nå målet får även avskiljning och lagring av koldioxid av fossilt ursprung räknas som en åtgärd där rimliga alternativ saknas, framhåller Naturvårdsverket.

LÄS OCKSÅ: Svensk fotbollsklubb begärs i konkurs

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet 

Text: Redaktionen


7 oktober 2025

JUST NU: ”Verkligen allvarligt” – Ryssland rasar mot USA

2025 10 07

– Det skulle vara en allvarlig eskalering.

Det säger Kremls talesperson Dmitrij Peskov om USA:s president Donald Trumps senaste öppning till Ukraina.

Tidigare under tisdagen bekräftade Trump att USA kan komma att skicka Tomahawkrobotar till Ukraina. Långdistansrobotarna har en räckvidd på 250 mil och skulle ge Ukraina kapacitet att slå till mot mål djupt inne på ryskt territorium.

Robotarna har också kapacitet att bära kärnstridsspetsar. Ett faktum som får Kreml att se rött.

– Vi talar om robotar som har kapacitet att bära kärnvapen. Därför är detta verkligen en allvarlig eskalering, säger Dmitrij Peskov enligt Reuters.

Han tillägger att Ryssland inte kommer att vidta några åtgärder i nuläget.

– Vi väntar på ytterligare uttalanden i frågan – om några sådana kommer.

Putin rasande

Rysslands diktator Vladimir Putin har tidigare utryckt att Rysslands relation med USA kommer att förstöras om Tomahawkrobotar levereras till Ukraina.

– Detta kommer att leda till att våra relationer förstörs, eller åtminstone de positiva trender som har uppstått i dessa relationer, sade Putin i ett tv-uttalande.  

– Detta kommer att innebära ett helt nytt eskaleringsstadium, som inkluderar relationen mellan Ryssland och USA, fortsatte diktatorn.

LÄS MER: Ryssland attackerat – 2 000 kilometer från frontlinjen

Det här är Tomahawkrobotar

Tomahawkrobotar har en räckvidd som överträffar samtliga europeiska alternativ. De kan med hög precision träffa mål på över 2 000 kilometers avstånd.

Om robotarna skulle levereras till Ukraina innebär det att ukrainska styrkor skulle kunna nå mål så långt bort som den ryska huvudstaden Moskva.

LÄS MER: Angela Merkel: Jag kunde stoppat Putin – fyra Natoländer var emot

Foto: President of Russia Office resp Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen


7 OKT 2025

Stänger ny butik – hela matkedjan förutspås lägga ned

2025 10 07

Ytterligare en matbutik slår igen.

Framtiden ser inte ljus ut för City Gross.

Sedan Axfood tog över bolaget förra året har nu tre av butikskedjans matbutiker stängt igen.

Den senaste i raden är City Grossbutiken i Kungens Kurva i Stockholm som fullkomligt blöder pengar.

Butiken går med stora förluster och har under en lång period kämpat med en negativ försäljningsutveckling. Det tillsammans med att lokalkostnaderna är höga och investeringsbehovet stort – speciellt med vårt nya koncept i åtanke, ligger till grund för beslutet, framhåller kedjan i ett uttalande till tidningen Fri Köpenskap.

Experten: hela kedjan kan gå i graven

Hittills har alltså tre City Grossbutiker kastat in handduken.

Men det kan bli betydligt fler. Samtliga butiker kan ryka.

I alla fall om man ska tro Ulf Johansson, handelsprofessor vid Lunds universitet. Experten har tidigare i år förutspått att City Gross går i graven. 

Med nedläggningen i Kungens Kurva får Ulf Johansson nu ytterligare vatten på sin kvarn.

Jag tror inte att City Gross finns så länge till, märket är för okänt och det handlar också om ganska få butiker. Varför kämpa för att bevara ett varumärke när man i koncernen har andra etablerade varumärken? har han tidigare sagt till Dagligvarunytt.

"Kommer inte leva vidare"

Professorn förutsåg “varumärkets död” redan vid uppköpet, skriver tidningen.

En faktor är att Axfood börjat göra en vana av att konvertera City Grossbutiker till Willysbutiker, koncernens stora dragplåster. En indikation på att matjätten inte litar på City Gross, enligt Ulf Johansson.

– Varumärket kommer inte att leva vidare, det dog med Bergendahls. Willys är ett mycket starkare varumärke.

LÄS MER: Kalldusch för City Gross – “tråkigt besked”

Var dyrast i Sverige

Under årets första kvartal var City Gross tillväxt blott 3 procent jämfört med Willys 10 procent.

Axfood har tidigare förklarat att det arbetas för att fortsätta utveckla matkedjan.

– City Gross har stor potential och ger Axfood närvaro inom stormarknad, ett attraktivt marknads-segment som koncernen tidigare inte verkat i, menar koncernen.

Förra året pekades City Gross ut av oberoende Matpriskollen som Sveriges dyraste matkejda. I år tog Coop över “förstaplatsen”.

I våras meddelade City Gross att en omfattande prissänkning inleds.

LÄS OCKSÅ: Svensk fotbollsklubb begärs i konkurs

Foto: Axfood

Text: Redaktionen