SVERIGE: Rikspolischefen kommenterar Tidöavtalet

2022 10 26

Rikspolischef Anders Thornberg är positivt inställd till de nya åtgärderna.

Tidöavtalet innehåller bland annat reformförslag som visitationszoner, anonyma vittnen och utökad kameraövervakning.

Nu kommenterar Sveriges rikspolischef Anders Thornberg högerpartiernas överenskommelse.

Jag pekar inte ut någon enskild åtgärd, jag tycker det är viktigt att alla förslag utreds och prövas noggrant. Inriktningen ser bra ut, säger han till Dagens Nyheter.

Samarbete med Danmark

Flera av förslagen i Tidöavtalet är inspirerade av dansk praxis. 

Polisen i Sverige har enligt Thornberg redan tätt samarbete med Danmark, men han menar att det inte innebär att danska förhållningssätt fungerar perfekt här i Sverige.

Allt går inte att applicera rakt av. Vi har en delvis annorlunda situation och måste skruva på våra arbetsmetoder på många fronter. Dagens situation med unga, känslostyrda gärningsmän utan konsekvenstänk kräver att vi ställer om, säger han enligt DN.

60 sidor långt

Tidöavtalet presenterades den 14 oktober i år och är en överenskommelse av reformförslag som stöttas av Moderaterna, Kristdemokraterna, Liberalerna och Sverigedemokraterna.

Avtalet är över 60 sidor långt och innehållet ska enligt partierna “lösa de stora samhällsproblemen i Sverige”, rapporterar SVT.

Avtalet innehåller knappt 200 reformförslag.

Önskar preventiva tvångsmedel

Thornberg eftersöker utökade möjligheter att använda preventiva tvångsmedel.

Det innebär bland annat användning av hemlig avlyssning i förebyggande syfte.

Att få tillgång till mer krypterad information skulle hjälpa oss otroligt mycket i kampen mot den organiserade brottsligheten och med att få stopp på våldsspiralen, säger rikspolischefen, uppger DN.

Flera nya reformförslag

I Tidöavtalet finns många förslag kring kriminalitet och integration som väntas bli utredda den kommande tiden.

Där finns bland annat möjligheten att utvisa gängkriminella som saknar svenskt medborgarskap utan att de dömts för brott.

Ett annat förslag handlar om skärpta krav för svenskt medborgarskap och en utredning om krav på egenförsörjning.

Foto: Moderaterna resp Polisen

Text: Redaktionen


23 april 2026 (använd ej på SoMe)

Hel matkedja förutspås lägga ned – flera butiker stängda

2026 04 23

Det går trögt för Axfoods “svarta får”.

Drygt ett och ett halvt år har gått sedan Willyskoncernen Axfood fick grönt ljus från Konkurrensverket att köpa City Gross butiker.

Förvärvet har hittills inte varit någon succé.

Tre City Grossbutiker har sedan dess stängt och flera har konverterats till Willysbutiker.

När de senaste kvartalssiffrorna publiceras på torsdagen visas fortsatt svaga siffror för kedjan. Rörelseresultatet ligger på minus 54 miljoner och försäljningen minskade med 1,2 procent. Delvis på grund av just butiksstängningarna, konstaterar Axfood idag.

Förutspås gå i graven

I höstas stängde City Gross sin butik i Kungens Kurva i Stockholm. Butiken gick med stora förluster.

Betydligt fler kan dock ryka. Till och med samtliga 40 i landet, om man ska tro Ulf Johansson, handelsprofessor vid Lunds universitet.

Experten har tidigare förutspått att City Gross kommer att gå i graven.

Jag tror inte att City Gross finns så länge till, märket är för okänt och det handlar också om ganska få butiker. Varför kämpa för att bevara ett varumärke när man i koncernen har andra etablerade varumärken? har han sagt till Dagligvarunytt. 

LÄS MER: Viktig Bank ID-varning går ut till hushållen

Axfood: en långsiktig satsning

Ulf Johansson syftade bland annat på att Axfoods besked om att en handfull City Grossbutiker ska övergå till Willysbutiker tydligt visar att man inte tror på varumärket.

– Varumärket kommer inte att leva vidare, det dog med Bergendahls. Willys är ett mycket starkare varumärke, löd expertens dom.

Axfood själva ser mer positivt på framtiden.

Trots att City Gross gick back 54 miljoner är det ett steg framåt från de 118 miljoner kedjan gick minus motsvarande kvartal förra året. Sista kvartalet 2025 blev det också en rörelsevinst på 14 miljoner kronor.

Vårt arbete med att stärka City Gross till att bli en långsiktigt konkurrenskraftig stormarknadsaktör löper enligt plan, och första kvartalet visade på en fortsatt positiv utveckling, framhåller Axfood i ett uttalande idag.

LÄS MER: Prischock kan slå mot kunder – ”Kan stiga med 200 procent”

Foto: Axfood

Text: Redaktionen


”Kan stänga ner Norge”

2026 04 23

Miljöpartiet i Norge vill att Europa ska utveckla sina egna molnlagringstjänster, meddelandetjänster och sociala medier.

Detta för att minska beroendet av USA, som i dag har ett enormt inflytande över Europa genom sina techjättar.

Såväl europeiska företag som myndigheter är helt beroende av tjänster från Amazon, Google och Microsoft.

Miljöpartiets ledare Arild Hermstad fruktar att Trumpadministrationen kan utnyttja situationen.

– De kan stänga ner det norska samhället. Det är en ohållbar situation, säger han till Dagbladet.

Hermstad hänvisar till den amerikanska regeringens hårda retorik och ställningstaganden mot Europa. Han tar upp hotet om att annektera Grönland som ett exempel.

–  Det är en dyster ny verklighet. Vi ser i Donald Trumps utrikespolitik, inklusive när han försökte "ta" Grönland, att den amerikanska regimen är villig att använda råstyrka mot oss för att få vad de vill ha. Ett av de största maktmedlen USA har i dag är vårt digitala beroende, varnar politikern.

”Väldigt lång tid”

Att göra sig oberoende av amerikanska techtjänster kommer att ta lång tid. Men omställningen är nödvändig, menar Arild Hermstad.

– Det kommer att ta väldigt lång tid. Det här är inte något man kan göra på några timmar eller några år. Men jag tror att vi måste börja med att inse problemet: amerikanerna har övertaget över båda ändarna av de digitala systemen i vårt land.

LÄS MER: Trump har fel – enligt USA:s underrättelsetjänst 

Danmark har varnat

Danska cyberexperter har tidigare gått ut med liknande varningar.

Jacob Herbst, ordförande i danska cybersäkerhetsrådet och CTO på företaget Dubex, är en av flera som slagit larm.

Han framhåller att danska företag och offentlig sektor är ”enormt beroende” av amerikanska molntjänster från till exempel Microsoft och Apple.

– Om amerikanerna på måndag morgon klockan åtta bestämmer sig för att stänga ner de amerikanska molntjänsterna, då har Danmark stannat av klockan nio, säger Herbst till TV2.

LÄS OCKSÅ: Ungern och Slovakien viker sig – EU drämmer till mot Ryssland |

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen