SVERIGE: Rikspolischefen kommenterar Tidöavtalet

2022 10 26

Rikspolischef Anders Thornberg är positivt inställd till de nya åtgärderna.

Tidöavtalet innehåller bland annat reformförslag som visitationszoner, anonyma vittnen och utökad kameraövervakning.

Nu kommenterar Sveriges rikspolischef Anders Thornberg högerpartiernas överenskommelse.

Jag pekar inte ut någon enskild åtgärd, jag tycker det är viktigt att alla förslag utreds och prövas noggrant. Inriktningen ser bra ut, säger han till Dagens Nyheter.

Samarbete med Danmark

Flera av förslagen i Tidöavtalet är inspirerade av dansk praxis. 

Polisen i Sverige har enligt Thornberg redan tätt samarbete med Danmark, men han menar att det inte innebär att danska förhållningssätt fungerar perfekt här i Sverige.

Allt går inte att applicera rakt av. Vi har en delvis annorlunda situation och måste skruva på våra arbetsmetoder på många fronter. Dagens situation med unga, känslostyrda gärningsmän utan konsekvenstänk kräver att vi ställer om, säger han enligt DN.

60 sidor långt

Tidöavtalet presenterades den 14 oktober i år och är en överenskommelse av reformförslag som stöttas av Moderaterna, Kristdemokraterna, Liberalerna och Sverigedemokraterna.

Avtalet är över 60 sidor långt och innehållet ska enligt partierna “lösa de stora samhällsproblemen i Sverige”, rapporterar SVT.

Avtalet innehåller knappt 200 reformförslag.

Önskar preventiva tvångsmedel

Thornberg eftersöker utökade möjligheter att använda preventiva tvångsmedel.

Det innebär bland annat användning av hemlig avlyssning i förebyggande syfte.

Att få tillgång till mer krypterad information skulle hjälpa oss otroligt mycket i kampen mot den organiserade brottsligheten och med att få stopp på våldsspiralen, säger rikspolischefen, uppger DN.

Flera nya reformförslag

I Tidöavtalet finns många förslag kring kriminalitet och integration som väntas bli utredda den kommande tiden.

Där finns bland annat möjligheten att utvisa gängkriminella som saknar svenskt medborgarskap utan att de dömts för brott.

Ett annat förslag handlar om skärpta krav för svenskt medborgarskap och en utredning om krav på egenförsörjning.

Foto: Moderaterna resp Polisen

Text: Redaktionen


23 mars 2026

Två miljoner ton borta – Ryssland har begått storstöld

2026 03 23

Ryssland har stulit från Ukraina och sålt på den internationella marknaden.

Kriget i Ukraina är inne på sitt femte år utan slut i sikte.

Ryssland fortsätter att bomba ukrainska städer – och det finns i nuläget inga tecken på att de USA-ledda fredsförhandlingarna ger några konkreta resultat.

Samtidigt kommer nu uppgifter om att Ryssland har stulit omkring två miljoner ton ukrainskt spannmål under 2025 och sålt det på internationella marknader, uppger Kyiv Post.

Två miljoner ton

Uppgifterna kommer från Ukrainas utrikesminister Andrii Sybiha.

Han säger att två miljoner ton ukrainskt spannmål har stulits av Ryssland och sålts till länder i Asien, Afrika, Mellanöstern och Europa.

– Omkring 40 procent gick till Egypten, förklarar han.

Totalt 15 miljoner

Sedan tidigare har Ukraina uppskattat att Ryssland har stulit så mycket som 15 miljoner ton spannmål sedan början av 2022.

Spannmålen ska bland annat ha tagits från de ockuperade regionerna i Ukraina.

Läs mer: UPPGIFTER: Kina har ”ondskefull plan” för Ryssland

Nya attacker

Samtidigt kommer uppgifter om nya ukrainska attacker mot rysk energiinfrastruktur.

– Ukrainska styrkor slog sannolikt till mot oljeinfrastruktur i republiken Basjkortostan den 22 mars, rapporterar tankesmedjan Institute for the Study of War.

Även mot militära mål

ISW fortsätter.

– Den ukrainska generalstaben rapporterade att ukrainska styrkor slog till mot en rysk lednings- och observationspost nära Smorodino i Belgorod oblast – ungefär fem kilometer från den internationella gränsen – samt ett luftvärnssystem av typen Buk-M1 nära Pervoye Maya i Brjansk oblast – ungefär 30 kilometer från den internationella gränsen, uppger tankesmedjan.

– Geolokaliserat bildmaterial som publicerades den 22 mars bekräftar den ukrainska attacken mot Pervoye Maya.

Läs mer: Ryska fronten krackelerar – Ukraina slår till

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


23 mars 2026

Total förvirring: Trump anklagas ha lurat världen

2026 03 23

Det råder just nu mycket stor förvirring efter Trumps senaste uttalanden.

Den amerikanske presidenten framhöll tidigare på måndagen att Iran och USA har haft “bra och produktiva samtal”.

– Jag är glad att kunna meddela att USA och Iran under de senaste två dagarna har haft mycket bra och produktiva samtal om en fullständig och total lösning på våra fientligheter i Mellanöstern, skrev han på Truth Social.

Men Iran nekar till att några samtal har ägt rum – och nu råder total förvirring.

Total förvirring

Trump har inte sagt vem det är han har pratat med.

Obekräftade uppgifter pekar på att USA kan ha varit i kontakt med Mohammad Bagher Ghalibaf, talman för Irans parlament.

Men Ghalibaf tvärnekar.

– Det har inte varit några förhandlingar med USA, och “fake news” används för att manipulera finans- och oljemarknaderna samt för att undkomma den sörja som USA och Israel sitter fast i, menar han enligt Ekstrabladet.

“Förnekar det”

Även Irans utrikesdepartement nekar till att några samtal ska ha hållits.

– Vi förnekar det som USA:s president Donald Trump sade angående att förhandlingar äger rum mellan USA och Islamiska republiken Iran, framhåller departementet enligt BBC.

Läs mer: Ryska fronten krackelerar – Ukraina slår till

“Mycket bra samtal”

Donald Trump har på måndagen också sagt att både USA och Iran vill nå ett avtal, uppger CNBC.

– Vi har haft mycket, mycket bra samtal, säger den amerikanska presidenten.

Förvirring på börsen

Även på börsmarknaderna tycks förvirring råda.

Den svenska börsen var upp över två procent efter Trumps initiala uttalanden – men föll sedan och avslutade dagen på under en procent plus.

Det ledande amerikanska indexet S&P 500 var också upp mer än två procent – men handlas i skrivande stund lite drygt en procent på positivt territorium.

Läs mer: Sverige säger ja till USA – kan medföra ”enorma risker”

Foto: Official White House Photo by Joyce N. Boghosian

Text: Redaktionen