SVERIGE: ”Rent ut sagt förjävligt”

2022 11 29

Drygt 700 skjutningar har skett i närheten av svenska skolor de senaste tre åren.

Det visar en stor kartläggning som SVT Nyheter tagit fram tillsammans med statistikföretaget Infostat.           

Granskningen visar även att elever som går i skolor i våldsutsatta områden med låg socioekonomisk status löper större risk att drabbas av våldet.

– Av de skolor som drabbats av sju eller fler skjutningar i närområdet de senaste tre åren ligger 13 av 16 skolor i områden som av polisen pekats ut som utsatta, framhåller SVT.

Samma tendens gäller för skolor i områden med låg socioekonomisk status.

Över 50 procent av skolorna i dessa områden har någon gång drabbats av skjutningar i närheten av skolgården.

För skolor i områden med hög socioekonomisk status är motsvarande siffra 6,5 procent, uppger SVT.

”Rent ut sagt förjävligt”

Utbildningsminister Mats Persson (L) reagerar kraftfullt på SVT:s granskning.

– 700 skjutningar nära skolor. Skrämmande. Och faktiskt rent ut sagt förjävligt. Våldet måste stoppas, viktiga steg tas i årets budget. Regeringen kommer göra mer, skriver han på Twitter.

Mats Persson betonar att regeringen presenterat konkreta förslag för att ”bryta våldsspiralen”.

– Viktiga steg för att bryta våldsspiralen i höstbudgeten. För skolans del handlar det bland annat om akutskolor och sociala team, framhåller ministern.

Akutskolor beskriver Mats Persson som en ”typ av skola där elever som utgör en fara för andra elever kan placeras.”

– Där finns personal med kompetens för att ta hand om dem. Det är viktigt för att slita unga ur gängens grepp, skriver utbildningsministern.

Fakta – värst drabbade skolorna

Svenska skolor med flest skjutningar inom 500 meters radie de senaste tre åren:

Gullingeskolan, Stockholm: 14

Rinkebyskolan, Stockholm: 10

Askebyskolan, Stockholm: 10

Hjulsta grundskola, Stockholm: 10

Årbyskolan, Eskilstuna: 9

Internationella Engelska skolan Hässelby, Stockholm: 9

Eddaskolan, Sigtuna: 8

Elinsborgsskolan, Stockholm: 8

Hermodsdalsskolan, Malmö: 8

Turebergsskolan, Sollentuna: 7

Maltesholmsskolan, Stockholm: 7

Sagaskolan, Sigtuna: 7

Kvarnhagsskolan, Botkyrka: 7

Enbacksskolan, Stockholm: 7

Ryaskolan, Göteborg: 7

Husbygårdsskolan, Stockholm: 7

Källa: SVT Nyheter

Foto: Viktor Pettersson Regeringskansliet 

Text: Redaktionen


26 sep 26

Oväntat väderbesked för Sverige – mycket ovanligt

2026 09 26

Nu kommer ett efterlängtat väderbesked för många svenskar.

Efter rusk och regn väntar ett rejält väderomslag i Sverige.

Nu gör sommaren comeback med temperaturer på uppemot 20 grader.

Sommarvädret tillbaka

Efter flera veckor med regn, rusk och höstlikt väder är en ovanlig vädervändning på väg mot Sverige.

Under lördagen kan flera lokala skurar dra in, men under dagen börjar högre temperaturer smyga sig på.

– Under dagen rör sig lågtrycket åt nordost över Bottniska viken i riktning mot norra Finland. Bakom lågtrycket växer en högtrycksrygg in, och med den följer uppklarning västerifrån och en stabilisering av väderläget, uppger SMHI.

Redan på söndag kan sommaren komma tillbaka på flera håll i landet.

I stora delar av södra Sverige väntas temperaturerna klättra upp mot 20 grader – och på vissa håll kan det bli ännu varmare med grader som kan nå upp till 25 grader.

Även längs Norrlandskusten väntar betydligt mildare temperaturer än vad många kanske räknar med så här sent i september.

Ovanligt så här sent

Temperaturerna kommer samtidigt sent på säsongen, när september går mot sitt slut.

Meteorologen Marcus Sjöstedt påpekar att om temperaturerna stiger till högre än 20 grader under nästa vecka så är det ovanligt för årstiden.

– Om temperaturen skulle närma sig 25 grader blir det betydligt mer ovanligt, säger han till SVT.

Värmen blir kortvarig

Under nästa vecka kan flera delar av landet njuta av den härliga sensommarvärmen.

– I mitten av nästa vecka ger lågtryck i väster och högtryck i öster upphov till en sydlig luftström över Sverige. Med den strömmar för årstiden riktigt varm luft upp över landet och i söder kan vi återigen nå över 20 grader, meddelar SMHI.

Det milda vädret väntas inte stanna särskilt länge.

Redan nästa helg väntas kallare temperaturer återvända till Sverige.

Det innebär att den ovanligt milda perioden blir relativt kort innan hösten åter tar över.

Läs också: Trumps minister vill stoppa presidenten 

Foto: Snö sol 

Text: Redaktionen


Rusta: Blås aldrig ut lågan när du ska släcka ljuset

2026 09 26

Det blir mörkare och mörkare utomhus, och många svenskar tänder levande ljus.  

När mörkret faller tänder många svenskar ljus för att skapa värme och stämning – både i hemmet och på kyrkogårdar.

När det kommer till levande ljus finns det vissa saker att tänka på, understryker Rusta.

En av dessa saker är att inte blåsa ut lågan när det är dags att släcka ljuset. 

Rusta: Blås inte ut 

En bra regel är att aldrig lämna levande ljus obevakade, någonting som många svenskar vet om.

Men Rusta har även en annan uppmaning till hushållen – att aldrig blåsa ut lågan när det är dags att släcka ljuset.

– Blås inte ut lågan, konstaterar butikskedjan.

Detta eftersom att den heta flytande stearinen kan stänka eller börja rinna.

– Då riskerar du att ljuset droppar eller sotar, och värmeljus kan flamma upp. Kväv lågan i stället med en ljussläckare.

Låt det inte brinna ner

Rusta avråder även från att låta ljusen brinna ner helt. 

– Vid användning av block- och kronljus är det en god idé att släcka ljusen innan de har brunnit ner för långt. Kväv lågan när det är ungefär 2 centimeter kvar till ljushållaren eller ljusstaken, menas det.

Det är också viktigt att inte flytta ett levande ljus. Detta eftersom risken finns att veken ändrar läge och flammar upp.

Läs mer: Rusning till Ica-hyllorna – alla vill ha samma sak

Dödsfall varje år

Varje år omkommer cirka 90 personer av skador orsakade av rök eller värme från en brand. 

Brandskyddsföreningen framhåller att det finns flera saker man kan göra för att förebygga bränder i hemmet.

Viktigast av allt

Främst handlar det om att införskaffa brandvarnare, brandsläckare och brandfilt om det inte redan finns i hemmet.

– Det absolut viktigaste när det handlar om brand är att du blir uppmärksammad i ett tidigt skede så att du hinner agera innan situationen blir farlig, framhåller föreningen.

– Det är när du sover som du är som mest försvarslös mot rök och brand. 

Läs mer: Coop tackar för sig – Lidl ersätter

Foto: Rusta resp D. Tomaseti

Text: Redaktionen