SVERIGE: Rekordmånga fall av TBE – dyrt att vaccinera sig

2022 06 16

Förra året uppmättes ett dyster rekord av antalet TBE-fall i Sverige.

Enligt Folkhälsomyndighetens statistik rapporterades 553 stycken fall av virussjukdomen under 2021.

En dubblering i jämförelse med föregående år.

Vaccinviljan ökar

I takt med att fästingvirusets spridning har ökat har även vaccinationsviljan mot TBE ökat i Sverige.

Förra veckan sålde Pfizer 66 000 TBE-doser, vilket är mer än dubbelt så många doser som samma vecka 2020, rapporterar Expressen.

Läkemedelsföretagen Pfizer och Bavarian Nordic sålde tillsammans omkring 380 000 vaccindoser fram till maj, vilket är 50 000 fler jämfört med samma tidsperiod under fjolåret, uppger DN med hänvisning till analysföretaget IQVIA.

– Vi ser en stor vilja att vaccinera sig jämfört med förra året, många är nu redo att vaccinera sig mot TBE, säger Ulrika Chevalier, pressansvarig på Pfizer, till Expressen.

En klassfråga

Vaccination mot TBE riskerar att bli en dyr fråga. Vaccin mot viruset ingår inte i det nationella vaccinationsprogrammet. De flesta behöver därför betala ur egen ficka. Priset ligger på omkring 400 kronor per dos. Oftast är priset något lägre för barn.

För att få fullt skydd krävs tre sprutor första året.

För en trebarnsfamilj i Göteborg eller Stockholm kan det innebära en kostnad på drygt 6 000 kronor på ett år.

Smittskyddsläkaren Peter Nolskog tycker att TBE-vaccin blivit en klassfråga och föreslår en lösning. 

– Man kan tvingas välja mellan semesterresa i sommar eller TBE-vaccination. Människor kan få livslånga men. TBE-vaccination är en klassfråga, subvention på priset i de i områden där smittan finns kanske skulle öka vaccinationsviljan, säger han till Expressen.

Når inte upp till kraven

TBE uppnår inte de krav som krävs för att gratis vaccination ska erbjudas. Fästingviruset betraktas hittills inte ha en tillräckligt stor samhällsfarlighet och hälsoekonomisk kostnad för att ingå i nationella vaccinationsprogrammet.

Folkhälsomyndigheten bekräftar dock att myndigheten planerar fördjupad utredningen av TBE-virusets status framöver, uppger Expressen.

På sin webbplats uppmanar FHM personer som löper stor risk att drabbas av fästingbett att vaccinera sig.

– Vaccin mot TBE har god skyddseffekt. Vaccination brukar rekommenderas till permanent- och sommarboende i riskområden och till personer som vistas mycket i skog och mark i områden med hög smittrisk och som ofta blir fästingbitna, fastlår FHM.

Fakta symptom för TBE

  • Många får inga symtom alls eller enbart milda symtom, men allvarlig TBE yttrar sig som en hjärninflammation med hög feber, svår huvudvärk, förvirring och emellanåt kramper och förlamningar. 
  • Den föregås ofta av en mildare feberepisod några dagar tidigare som man tillfrisknat från. De flesta som insjuknar blir helt återställda men ungefär en tredjedel får långdragna eller bestående besvär med bland annat uttalad trötthet och minnesstörningar.
  • Vissa får bestående förlamningar även om det är ovanligt. Dödsfall förekommer men är sällsynta. Barn i förskoleåldern som smittas får i regel lindrigare symtom än vuxna, men kan få kvarstående besvär.
  • Källa: Folkhälsomyndigheten  

Foto: M Napo

Text: Redaktionen


8 okt 2025

JUST NU: “Aldrig sett något liknande” – ICA går fram med jättesänkning

2025 11 04

Priskriget i de svenska matbutikerna är här.

I synnerhet är det Ica och Willys som kavlat upp ärmarna och sänkt priserna på ett större antal varor.

Men det handlar inte om vilken sänkning som helst.

Den är mycket anmärkningsvärd, menar Matpriskollens vd och grundare Ulf Mazur.

– Det är mer än halva ordinariepriset på många storsäljare. Jag har aldrig sett någon liknande prissänkning under mina 40 år i branschen, säger han i ett uttalande.

Finns en anledning

Ett av flera exempel är Kungsörnens vetemjöl. Två kilo av mjölet går nu för 9,90 kronor i flera butiker.

Men det finns en anledning till att priserna plötsligt har dumpats.

För närvarande pågår Pensionärernas riksorganisations årliga undersökning av Sveriges mest pensionärsvänliga butik.

Enligt Matpriskollen har handlare och matkedjor även tidigare sänkt priserna när granskningen är på gång.

Därefter höjs de igen.

Förra veckan uppmärksammades Willys för sin plötsliga prissänkning. Agerandet kallades av kritiker för “horribelt” och “vilseledande”.

– Jag tror att detta kanske är slutet för PRO:s matkasseundersökning. Alla bör inse att man inte kan lita på resultaten. Framtiden är att kunna priskolla precis sina egna varor i olika butiker och den lösningen finns nu i Matpriskollens app. Den ger en bra vägledning, säger Ulf Mazur.

LÄS MER: Matjätte sänker priserna – men inte för alla

Främst Ica Maxi

Priskriget befinner sig framför allt på lokal nivå.

Det är framför allt Ica Maxi och Willys kom konkurrerar med varandra, enligt Matpriskollen.

– När vi tittat på två butiker som sänkt ordentligt så har varorna gått ner 26 procent på ICA Maxi i Örebro och 29 procent på Willys i Helsingborg, säger Ulf Mazur.

Under de två senaste åren är det Icahandlare som kammat hem förstaplatsen som de billigaste butikerna i Sverige.

LÄS MER: Pangbesked från Swedbank – berör hela Sverige

Foto: Håkan Dahlström

Text: Redaktionen


Minst 136 000 svenskar har samma diagnos – många vet inte om det

2025 11 04

Omkring 136 000 personer i Sverige lider av det som kallas för dermatillomani.

Många har aldrig ens hört talas om diagnosen och mörkertalet är sannolikt stort.

Det handlar om vad som ofta kallas för skin picking disorder, det vill säga ett tvångssyndrom där personen pillar upp sår i huden.

Tillståndet finns kategoriserat i diagnosmanualen DSM under “Tvångssyndrom och liknande tillstånd”.

Det är ju många människor som plockar och klämmer på huden eller biter på naglarna, men kriterierna för dermatillomani är om beteendet orsakar skador och ger upphov till ett lidande som påverkar ens funktion, säger psykoterapeuten Mia Asplund till SvD.

Kan pågå i timmar

Inte sällan handlar det om att man pillar upp sår på fingrarna kring naglarna. Det kan också röra att man river av finnar eller förhårdnader på huden.

Beteendet kan pågå i timmar.

Enligt Mia Asplund skäms många för att det inte går att kontrollera. Och det är många som känner att de måste dölja sina sår och därför drar sig undan.

– Det kan handla om att reglera känslor genom att distrahera sig med annat, men det kan också bero på att man känner njutning av att pilla, att man får en viss tillfredsställelse av att jämna till eller klämma ut någonting, säger psykoterapeuten.

Ärftliga faktorer

Svensk ocd-förbundet framhåller att forskning har visat att det finns en ärftlig faktor när det gäller vem som drabbas av dermatillomani.

Diagnosen är vanligare hos folk som har ocd eller där det finns i släkten. Hela 75 procent av dem med tillståndet är kvinnor.

De flesta som har dermatillomani river på huden med naglarna men det är också vanligt att pincetter, nålar eller andra föremål används, förklarar ocd-förbundet.

LÄS MER: “Letar särskilt efter folk över 50 år” – Arbetsförmedlingen tipsar

Då ska du söka vård

Det finns ingen medicinering tillgänglig för dermatillomani. Diagnosen behandlas i regel med kognitiv beteendeterapi.

Om besvären påverkar dig i vardagen är det viktigt att söka vård, betonar sjukvårdsupplysningen 1177.

Kontakta en vårdcentral eller en psykiatrisk mottagning om du har tvångstankar eller tvångshandlingar och de påverkar din vardag så mycket att det är svårt att ha en bra tillvaro, uppmanar 1177.

LÄS OCKSÅ: Oväntad upptäckt om salt – inte bara blodtrycket som påverkas

Foto: C. Erfurt

Text: Redaktionen