SVERIGE: Regeringen ger lovande besked till Ukraina

2022 11 15

Sverige kommer inom kort skicka ytterligare militärt stöd till Ukraina.

Det bekräftar försvarsminister Pål Jonson (M).

– Vi kommer i närtid att presentera ett nytt vinterpaket. Jag tycker det är viktigt att det blir ett sammanhållet paket med biståndsfrågor, politiskt-ekonomiskt och militärt stöd tillsammans, säger ministern till SR Ekot.

På Jonson understryker att regeringen vill skicka fler och mer avancerade vapen till Ukraina. Vilken typ av vapen det rör sig om och när de kommer att levereras kan han inte svara på.

Men försvarsministern lovar att den nya vapenleveransen kommer att ske i närtid, uppger SR.

Utbildning av ukrainska soldater

Pål Jonson meddelar även att Sverige kommer att bidra till EU:s utbildningsinsats av 15 000 ukrainska soldater. Utbildningen kommer att ta plats i Tyskland och Polen.  

Sverige ska bidra, men riktigt hur är ännu inte klart, rapporterar SR.

– Vi har fattat beslut om att vi ska delta med en till två stabsofficerare. Vi sidan av det tittar vi på möjligheterna att bidra direkt med utbildare till missionen, säger Pål Jonson till radiokanalen.

Inget besked om Archer

Ukraina har vid upprepade tillfällen vädjat om en leverans av det svenska artillerisystemet Archer. Det är dock fortfarande högst oklart om Archer kommer att ingå i regeringens nya ”vinterpaket”.

– Vi kommer att återkomma i närtid, så jag vill inte föregripa det, säger försvarsministern enligt SVT Nyheter.

Försvarsministermöte inleds i dag

I dag, tisdag, inleds EU:s försvarsministermöte som äger rum i Bryssel. Försvarsminister Pål Jonson deltar.

– Under mötet väntas EU:s höga representant Josep Borrell informera om aktuella frågor på det säkerhets- och försvarspolitiska området. Försvarsministrarna förväntas diskutera stöd till Ukraina, militär förmågeutveckling i Europa och förhållandet mellan de olika försvarsinitiativen i EU, framhåller regeringen.

Efter mötet förväntas ministrarna genomföra en informell lunchdiskussion om Rysslands aggression mot Ukraina. 

Natos generalsekreterare Jens Stoltenberg kommer att delta på mötet. Ukrainas försvarsminister Oleksii Reznikov kommer att delta via videolänk.

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet 

Text: Redaktionen


9 jul 26 använd bara en gång

Svenskar fast i Medelhavet – stridsflyg har kraschat

2026 07 10

Svenskar är strandade på en semesterö.

Hundratals resenärer har fått sina flyg stoppade från den grekiska semesterön Zakynthos.

Detta efter att ett grekiskt F16-plan kraschlandat på flygplatsens landningsbana, rapporterar grekiska Proto Thema.

Stridsflygplan har kraschat

Olyckan inträffade när ett grekiskt F16-stridsflygplan var ute på en träningsflygning.

Enligt det grekiska flygvapnet fick planet tekniska problem och tvingades nödlanda på Zakynthos flygplats.

Det grekiska flygvapnet uppger att piloten klarat sig utan skador.

– Piloten är vid god hälsa och orsaken till händelsen utreds, uppger det grekiska flygvapnet.

Enligt grekiska medier ska planet ha fått en varning om brand ombord före landningen.

Planet började sedan brinna kraftigt på landningsbanan.

Räddningspersonal och brandmän skickades snabbt till platsen.

LÄS MER:Två jättefartyg står i brand

Svenskar strandade

Olyckan har stoppat alla avgångar och ankomster under dagen.

Bland de drabbade finns svenska turister som skulle resa hem.

Sandro Björkman berättar att resenärerna fick besked om att deras flyg ställts in och att hemresan till Stockholm flyttats till fredagen.

– Från själva flygplatsen har vi inte hört någonting. Det är väldigt flummigt här just nu, säger han till SR och beskriver en kaotisk situation på flygplatsen.

Han berättar också att stridsflyg hörts över hela ön under dagen.

Flygtrafiken väntas öppna

Zakynthos är en populär semesterö i Grekland och flygplatsen är extra hårt belastad under sommarsäsongen när tusentals turister anländer varje vecka.

En särskild grupp från det grekiska flygvapnet väntas hjälpa till att flytta bort det skadade planet från banan så att flygtrafiken kan återupptas.

För de svenska resenärerna innebär olyckan dock att hemresan blir försenad – och många får tillbringa ytterligare en natt på ön innan de kan lämna Zakynthos.

LÄS MER: Stridsflygplan har skjutits ner

Foto: Sociala medier

Text: Redaktionen


9 jul 26

Läskjätte rasar – kunderna flyr

2026 07 09

En läskfavorit störtdyker.

Pepsis kunder köper färre flaskor läsk.

Detta då hushållens pressade ekonomi får konsumenterna att dra ner på spontanköp, rapporterar CNBC.

Kunderna väljer bort 

Den amerikanska läskjätten PepsiCo möter en tuffare marknad när konsumenterna blivit mer försiktiga med sina pengar.

Stigande drivmedelspriser har gjort att många kunder håller hårdare i plånboken, vilket påverkar försäljningen av bland annat Pepsi-flaskor.

– Konsumetnerna är mer pressade än vad vi hade räknat med, och det beror främst på bensinpriserna, säger PepsiCos vd Ramon Laguarta under ett konferenssamtal med investerare.

Särskilt tydligt syns förändringen vid bensinstationer och närbutiker, där många tidigare gjort spontana köp av drycker och snacks.

När bensinen blivit dyrare väljer fler kunder att avstå från en extra läsk eller köpa billigare alternativ.

LÄS MER: Ryska hotet: ”Kan döda halva deras befolkning”

Färre läskflaskor säljs 

Trots att PepsiCo ökade sin totala omsättning under kvartalet visar siffrorna att dryckesförsäljningen i Nordamerika har fått det svårare.

Volymen för företagets drycker minskade med 4 procent jämfört med samma period året innan.

Det visar att kunderna köper färre enheter, även om företaget fortfarande tjänar pengar på sina produkter.

PepsiCo har tidigare försökt locka tillbaka prismedvetna kunder genom att sänka priserna på flera produkter.

Företaget har bland annat erbjudit billigare förpackningar och kampanjer för att göra det lättare för kunderna att fortsätta köpa deras varor.

Försöker vinna tillbaka kunderna

PepsiCo arbetar nu tillsammans med butiker och bensinstationer för att hitta sätt att få tillbaka kunderna.

Ett av företagets försök är mindre och billigare förpackningar samt kombinationserbjudanden med mat och dryck.

– Kommer det att förändras under de kommande månaderna? Det beror helt på bensinpriserna. Det är alltså tydligt att det är något som ligger utanför vår kontroll, säger Laguarta.

LÄS MER: UPPGIFTER: Trump helvänder om Ukraina

Foto: C Wollborg

Text: Redaktionen