SVERIGE: Raketer sköts mot poliser och brandkåren

2023 01 01

Polisen har blivit beskjuten med raketer på flera håll i Sverige i natt.

Det blev en mycket stökig nyårsnatt i en rad landskap.

Sköt mot bostäder och fordon

Personer med fyrverkerier och raketer rapporteras av ha betett sig våldsamt på flera platser runt om i Sverige.

Det handlar om beskjutning med raketer mot allmänheten, mot bostäder, mot fordon och mot kollektivtrafiken.

Skåne, Småland, Östergötland, Västergötland och Uppland är några av de landskap som är drabbade.

Gav sig på polisen

På flera håll blev även polisen och räddningstjänsten beskjutna med raketer.

Bland annat i Rissne i Sundbyberg i Uppland.

– I Rissne sköt personer raketer mot människor, rapporterar Stockholmspolisen till Aftonbladet.

Allmänheten larmade polisen men när polisen anlände beslutade sig de skyldiga för att även ge sig på polisen.

– När polisen kom på plats sköt man även mot dem, uppger Stockholmspolisen.

Poliserna stoppade gärningsmännen och beslagtog även ett antal raketer.

Även tunnelbanan blev beskjuten med fyrverkerier enligt polismyndigheten.

Också på andra håll blev kollektivtrafiken drabbad av raketbeskjutning i Stockholmsregionen.

Blåljussabotage

Även i Östergötland riktade gärningsmän raketer mot polisen.

– Man sköt raketer mot förbipasserande och mot bostäder i Linköping, uppger polisen.

När polisen larmades till platsen så blev även poliserna beskjutna med fyrverkerier.

En person misstänks för blåljussabotage.

Attackerade brandkåren

Det var inte bara polisen som utsattes för blåljussabotage under natten till nyårsdagen.

Även räddningstjänsten blev drabbade.

Brandkåren larmades till Trollhättan i samband med uppgifter om att en bil hade fattat eld.

Men när brandsoldaterna anlände så blev de attackerade.

– När vi närmade oss så blev vi beskjutna med raketer, uppger befälet vid räddningstjänsten i Norra Älvsborg till GP.

Brandmännen tvingades att backa undan och avbryta sin räddningsinsats.

Istället fick polisen rycka in och säkra platsen varpå brandkåren kunde återkomma.

Träffad i benet av raket

Händelsen ägde rum vid stadsdelen Kronogården i Trollhättan.

– Jag kan inte säga annat än att det är tragiskt att det ska behöva vara så, säger räddningsbefälet till tidningen.

En utredning om blåljussabotage pågår.

På många håll i landet rapporteras också privatpersoner ha blivit beskjutna med raketer.

I Västervik i Småland blev en man träffad i benet.

Arkivfoto: Polisen Huddinge

Text: Redaktionen


26 maj 26

Avgift införs – när du tar ut kontanter

2026 06 06

Hos vissa bankomater i Sverige kommer en avgift att införas under sommaren.

Kontantfrågan är alltjämt het i Sverige.

Det är många som uttrycker sitt stöd för att stärka kontanternas roll i samhället.

Men bankomatföretaget Kontanten, som har 450 uttagsautomater runt om i landet, menar att ingen vill ta ansvar.

Framöver kommer en avgift att införas för att ta ut kontanter från Kontantens uttagsautomater.

Inför avgift

Avgiften debiteras per uttag och baseras på uttagsbeloppet.

Detta kommer att gälla från och med i sommar:

100–200 kr: 15 kr

300–1 000 kr: 20 kr

1 100–2 000 kr: 25 kr 

Det framgår emellertid inte något exakt datum för när avgifterna kommer att börja tas ut.

“Sista utväg”

I en debattartikel framhåller Kontanten att ekvationen inte längre går ihop.

– Efter långvariga försök till dialog förbereder vi nu som en sista utväg införandet av avgifter på kontantuttag i vårt nätverk av uttagsautomater, med planerad start under sommaren 2026. Detta är inte en utveckling vi önskat se, framhåller de i Aftonbladet.

Läs mer: Valuta störtdyker – har halverats i värde

“Många negativa”

Marcus Liljeblad, Kontantens country manager i Sverige, berättar att det har kommit negativa reaktioner.

Men han menar också att andra är mer förstående.

– Det är naturligtvis många kunder som är negativa till att behöva betala, så har det absolut varit, säger han till DN.

– Samtidigt har andra haft förståelse för att det kostar pengar att upprätthålla detta och att alternativet på sikt skulle riskera att bli färre uttagsautomater.

Kommer synas

Avgiften kommer alltid att visas i automaten innan uttaget genomförs. 

Man kommer att få möjlighet att godkänna eller avbryta transaktionen innan uttaget slutförs. 

Bankomat – som har 1 200 automater i landet – ska inte ha några planer på att börja ta ut en avgift vid uttag.

Läs mer: Chocken: Säger upp samtliga anställda

Foto: Riksbanken

Text: Redaktionen


5 juni 2026

Skattefritt från och med i år – nästan alla är eniga

2026 06 05

En av regeringens mer omtalade reformer får tummen upp från väljarna.

Sju av tio är positiva till skattefritt sparande i ett investeringssparkonto, så kallat ISK.

Det visar en färsk undersökning som tagits fram av Länsförsäkringar, där svenskarna ger ett tydligt stöd till regeringens beslut att från och med i år tillåta skattefritt sparande på ISK upp till 300 000 kronor.

– Det här är en reform som träffar både rätt och brett. Den gör det lättare för hushåll att bygga buffert, bostadssparande och större ekonomisk frihet, säger Stefan Westerberg, Länsförsäkringars privatekonom, i en kommentar.

Hela kontantinsatsen

Enligt bankens undersökning är 67 procent av svenskarna positivt inställda till reformen.

Blott 15 procent är emot och 18 procent är osäkra. 

Siffrorna är likartade när hushållen får frågan vilken effekt reformen har för den egna privatekonomin: 67 procent anser att det ger en bra effekt. Enbart 6 procent anser att effekten är dålig.

– Det starka stödet visar att skattefriheten på ISK inte uppfattas som en smal reform för hushåll med stora kapital, säger Stefan Westerberg och fortsätter:

– För många handlar de första 300 000 kronorna om något väldigt konkret: bufferten som gör att en oväntad utgift inte blir ett lån, kontantinsatsen till första bostaden eller frihetskapitalet som gör att man kan byta jobb, hjälpa barnen, starta företag eller skapa trygghet inför pensionen. Det är därför reformen träffar rätt.

LÄS OCKSÅ: Rusning till Ikea – folk skriver upp sig på väntelistor 

Inte bara symboliskt

Faktorer som gör att reformen får ett så högt stöd bedöms bland annat vara att sparande blivit en viktigare fråga för många, särskilt efter flera år av hög inflation.

Länsförsäkringar pekar även ut gruppen som ska köpa sin första bostad. För dem skulle den skattebefriade summan kunna räcka till en hel kontantinsats.

I en svårtillgänglig hyresmarknad och en dyr ägd marknad är det egna sparandet ofta biljetten in. Då är 300 000 kronor inte ett symboliskt belopp, utan kan motsvara hela kontantinsatsen till en första bostad. Det gör den skattefria nivån direkt relevant för unga vuxna och andra som försöker ta sig in på bostadsmarknaden, säger Stefan Westerberg.

LÄS MER: UPPGIFTER: Bland EU:s dyraste – Sverige riskerar ekonomisk baksmälla 

Foto: Ninni Andersson/Regeringskansliet

Text: Redaktionen