SVERIGE: Prischock i februari – här är varan som ökat mest

2023 03 06

Livsmedelspriserna fortsätter att rusa i Sverige.

Prisökningen på mat i februari är den högsta om uppmätts.

Det uppger den oberoende sajten Matpriskollen.

I februari ökade priserna på dagligvaror i genomsnitt med 2,1 procent. För enbart matvaror är ökningen ännu större – en uppgång med 2,5 procent jämfört med januari.

 Så här höga tal har vi aldrig sett förut. För hela 2021 var prisökningen på dagligvaror 1,1 procent. Nu är det dubbelt så mycket bara i februari, säger Matpriskollens grundare Ulf Mazur till SVT Nyheter.

Torsken sticker ut

Två varor sticker ut.

Priset för ett paket frysta torskfiléer från Findus ökade med över tio kronor i februari, rapporterar DN.

Sedan början av 2022 har priset på samma paket stigit med över 50 procent.

Och det kommer bli dyrare. Det framhåller Anton Paulrud, vd på Swedish Pelagic Federation, branschorganisationen för pelagiskt fiske i Sverige.

Han hänvisar till de stigande bränslepriserna. Det har blivit dyrare att köra båt, vilket påverkar priset.

– Det är den stora delen. Vi hade fartyg som stod still på grund av bränslepriserna när det var som värst i fjol, det var inte lönt att åka ut och fiska. Sedan fick vi en del bränslestöd men det räcker inte på långa vägar, säger han till DN.

Ökade med 20 procent

Torsken sticker ut, men matvaran som ökade allra mest i pris hittas i grönsakshyllan.

Priset för ett huvud isbergssallat på 600 gram steg med över 20 procent i februari, uppger DN. En prisökning på 70 procent sedan början av förra året.

Jobbigt för småbarnsfamiljer

Matpriskollens genomgång för februari slår även fast att priset på barnmat rusar i höjden.

Flera vällingsorter har ökat med nästan 20 procent.

I genomsnitt har priset på barnmat ökat med 10,8 procent, uppger SVT Nyheter.

–  Sist barnmaten höjdes, i augusti förra året, höjdes både blöjor, välling och barnmat. Nu är det mest barnmaten, men det drabbar utsatta grupper, säger Ulf Mazur till tv-kanalen.

Foto: V. Frolov

Text: Redaktionen


JUST NU: Jätteras för Ryssland – skräcksiffra för Putin

2025 11 04

Rysslands export av sjöburen olja minskar kraftigt.

Förra veckan noterades den största veckovisa nedgången sedan januari 2024, rapporterade Bloomberg.

Enligt uppgift sjönk den genomsnittliga exportvolymen från ryska hamnar till 3,58 miljoner fat per dag – en minskning med 190 000 fat jämfört med föregående vecka och den brantaste nedgången på 22 månader.

Totalt exporterade 26 tankfartyg 21,11 miljoner fat under veckan, jämfört med 34 fartyg och 26,41 miljoner fat veckan innan.

I genomsnitt motsvarar det en export på 3,02 miljoner fat per dag – omkring 20 procent lägre än föregående veckas totala export på 3,77 miljoner fat.

USA pekas ut

USA:s sanktioner mot de statliga ryska oljebolagen Rosneft och Lukoil ligger bakom det kraftiga raset.

Indien, Kina och Turkiet – som tillsammans står för omkring 95 procent av den totala importen av rysk råolja – har pausat eller minskat importen på grund av rädsla för sekundära sanktioner och svartlistning.

– Vissa köpare har vänt sig till mindre ryska leverantörer som ännu inte är belagda med sanktioner, men många köper olja från andra håll, skriver Kyiv Independent.

LÄS MER: Ryskt krigsfartyg i lågor 

Putin ger ny order

Samtidigt letar Putinregimen efter nya sätt att öka intäkterna.

Under tisdagen har Putin instruerat sin regering att utveckla en plan för utvinning av sällsynta jordartsmetaller.

Ryssland har tidigare öppnat för ett samarbete med USA om utvinning av de värdefulla metallerna.

– Vi är redo att samarbeta med utländska partners, inklusive amerikanska företag, sade Putin i slutet av februari enligt CNN.

– Jag vill betona att vi definitivt har mycket mer av sådana resurser än Ukraina. Ryssland är ledande i världen när det gäller reserver av sällsynta metaller. Vi är också redo att välkomna partners till våra nya territorier (östra Ukraina, reds. anm.) där det finns vissa reserver.

LÄS OCKSÅ: Rysk elitenhet utslagen 

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


16okt2025

”Brist i hela Europa” – stort larm om populärt livsmedel

2025 11 04

Köttindustrins stora problem fortsätter.

Under årets första månader har det rapporterats flitigt om bristen på kött i matbutiker. Den svenska nötköttsproduktionen minskade exempelvis med 15 procent under det första kvartalet i år, jämfört med föregående år.

Nu ser situationen ut att förvärras ytterligare. Antalet kor har minskat till rekordlåga nivåer och köttindustrin förutspår fortsatt stigande priser, rapporterar DN.   

– Det är brist i hela Europa och det går inte ens att importera för att täcka upp. Det är en paradox: priserna är allt högre, men företagen försvinner, säger Jordbruksverkets analytiker Åsa Lannhard Öberg till tidningen.

”Kommer ta åratal”

Att vända utvecklingen kommer att ta tid.

Antalet dikor – det vill säga kor som föder upp kalvar – fortsätter att minska i Sverige och övriga Europa.

Även det totala antalet nötkreatur sjunker.

I dag har Sverige färre än 1,4 miljoner nötdjur – den lägsta noteringen sedan mätningarna inleddes 1886, enligt intresseföreningen Sveriges nötköttsproducenter.

Kommer bli dyrare

Den akuta köttbristen kommer leda till ännu dyrare priser i matbutiker. Det fastslår kobonden Henrik Lander, som är ordförande för Sveriges nötköttsproducenter.

– Vi tappar både kött och öppna landskap och priserna kommer att fortsätta uppåt, säger han till DN.

LÄS MER: Stor skillnad mellan matbutikerna – här handlar de prismedvetna 

”Behöver vänja oss”

Ulf Mazur, vd och grundare av jämförelsesajten Matpriskollen, har kallat bristen på nötkött för ”alarmerande”.

– Att vara köttbonde är ett slitsamt och ansvarsfullt arbete, men framför allt är det svårt att få lån och finansiering för att satsa på djurhållning, eftersom det innebär stora risker och stora investeringar. Ofta behöver gården skalas upp i storlek för att kunna nå lönsamhet och investeringar på 15 miljoner är inte ovanligt, sade Ulf Mazur i början av oktober.

– Jag tror också att det behövs mer långsiktiga åtaganden mellan parterna i branschen så att fler vågar satsa på nötköttsproduktion. Vi konsumenter kommer behöva vänja oss vid högre priser om vi ska ha några som vill jobba med att säkerställa tillgång på svenskt kött i både goda tider och i krisberedskap, tillade experten.

LÄS OCKSÅ: Priskollaps nära – folkkär produkt kan störtdyka i pris

Foto: E. Soares

Text: Redaktionen