SVERIGE: Polisen vädjar – ”Håll barnen hemma”

2023 09 04

Det blev en stökig söndagskväll på Rosengård i Malmö.

Ett våldsamt upplopp utbröt i stadsdelen.

Flera bilar sattes i brand och stenar kastades mot polisfordon.

– Det är oerhört beklagligt att återigen se våldsyttringar och skadegörelse på Rosengård. I första hand drabbar det alla de som bor i området.

– Poliserna på plats har gjort ett stort jobb med att stävja oron och förhindra ytterligare eskalering av situationen, kommenterar Petra Stenkula, polisområdeschef i Malmö.

Inga ingripande

Polisen har gjort en anmälan om grov mordbrand efter att flera bilar satts i brand i ett underjordiskt garage.

Myndigheten gjorde dock inga ingripande under kvällen.

Polisen kommer i stället att granska filmmaterial från våldsamheterna i hopp om att kunna identifiera upploppsmakarna, rapporterar DN

Håll barnen hemma

Inför måndagskvällen har polisen gått ut med en skarp uppmaning till allmänheten i Rosengård med omnejd. 

Ett mejl har skickats ut till fem kommunala grundskolor.

Polisen fruktar att nya incidenter kan inträffa under kvällen och har därför gått ut med direktiv till skolpersonalen i stadsdelen.

– Grundskolorna uppmanas att vädja till vårdnadshavare att hålla sina barn hemma under kvällen, rapporterar DN.

Utökad kamerabevakning

Under måndagen är polisen fortfarande på plats på Rosengård.

Polisen har även infört ökad kamerabevakning i stadsdelen.

Området kommer att övervakas av drönare till klockan 23 på tisdag.

– Syftet med kamerabevakningen är att förebygga, förhindra och upptäcka brottslig verksamhet, framhåller polisen på sin hemsida.  

Koranbränning föranledde upploppet

Upploppen på Rosengård föranleddes av en koranbränning i Malmö tidigare på söndagen.

Polisen omhändertog ett flertal personer som uppges ha stört den allmänna ordningen i samband med manifestationen.

 Två är gripna, misstänkta för våldsamt upplopp alternativt blåljussabotage.

– Jag har förståelse för att en allmän sammankomst som denna väcker starka känslor, men vi kan inte tolerera ordningsstörningar och våldsyttringar som de vi såg under söndagseftermiddagen, säger polisområdeschef Petra Stenkula.

Kastade elsparkcykel 

I samband med att polisen grep våldsverkare riktades aggressioner även mot polis. Bland annat kastades en elsparkcykel mot en polisbuss.

– Våldsamt upplopp och blåljussabotage är allvarliga brott. Ett flertal individer har till exempel dömts till fleråriga fängelsestraff efter påskupploppen i Malmö förra våren. Det beror till stor del på god bilddokumentation. Vi har en bra bild även över dagens händelser och vi kommer att göra allt vi kan för att lagföra de som var inblandade i våldsamheterna på Värnhemstorget, säger Petra Stenkula.

Foto: Malmö Polisen resp Anna Hermansson Polisregion Syd

Text: Redaktionen


“Vet inte att de har pengar som kan användas” – Powers besked till kunderna

2025 11 22

Butikskedjan Power meddelar att kunder har innestående pengar att använda.

Power har etablerat sig som ett starkt varumärke på den svenska marknaden när det kommer till hemelektronik.

Kedjan har gått ut med ett meddelande om att kunder har outnyttjade bonuspengar som kan användas.

Totalt rör det sig om nästan 68 miljoner kronor.

Powers meddelande

Svenska kunder har 68 miljoner kronor i outnyttjade bonuspengar hos Power.

– För 67 947 985 kronor kan man köpa rätt många TV-apparater eller robotdammsugare. Och det är faktiskt så mycket pengar som POWERs svenska kunder har innestående just nu, tack vare hemelektronikkedjans bonussystem MyPOWER, meddelar kedjan.

– POWER påminner i mail, nyhetsbrev och när kunderna handlar i butiken, men eftersom så mycket pengar ligger kvar är teorin att många kunder glömt att de har pengar som bara ligger och väntar på att komma till roligare användning. 

Om de inte använts på två år så försvinner bonuspengarna.

“Otroligt hög summa”

Eddie Hernandez, marknadschef på Power Sverige, kommenterar.

– 68 miljoner är ju en otroligt hög summa och vi vill få ut till så många kunder som möjligt att de gärna får komma och handla ny, kul hemelektronik för sina pengar, säger han i ett pressmeddelande.

– Det känns fel att de bara ligger hos oss och väntar. Särskilt nu inför Black Friday och julperioden vet vi att de här pengarna kan bli ett välkommet tillskott för många hushåll.

Läs mer: Har tiotusentals ägare – bolag kan försvinna från börsen

Mest pengar

Här är de butiker där kunderna har mest innestående pengar:

- Power Heron City: 2 418 031 kronor

- Power Barkarby: 2 873 372 kronor

- Power Högsbo: 2 320 341 kronor

- Power Helsingborg Väla: 2 303 004 kronor

- Power Norrköping: 2 219 391 kronor

Ny butik

Butikskedjan har i dagsläget 28 varuhus runt om i landet

Så sent som i oktober slog de upp dörrarna till den nya butiken i Heron City i Stockholm.

Läs mer: ”Aktiverar beredskapsplan” – tung konkurs i Sverige

Foto: Power Noel Edling

Text: Redaktionen


F16-plan har skickats upp – attack nära gränsen

2025 11 22

Rumänien har tvingats skicka upp stridsflygplan.

Beskedet kommer på lördagen.

Under natten har Ryssland på nytt attackerat Ukraina med drönare.

Rumänien blev tvungna att skicka upp två F16-stridsflygplan på grund av en attack nära landets gräns med Ukraina, rapporterar Ukrainska Pravda med hänvisning till Rumäniens försvarsdepartement.

Skickade upp plan

Rumänien skickade upp stridsflygplan under natten som svar på ryska luftangrepp i södra Odessa oblast, nära statsgränsen, och flyglarm utfärdades för byar längs floden Donau i Rumänien. 

Klockan 01:33 utfärdades ett flyglarm för byar i norra Tulcea län efter att ryska attackdrönare identifierats i området kring den ukrainska staden Izmail.

Rumänien kommenterar

Så här lyder en kommentar från Rumäniens försvarsdepartement:

– Två F-16 Fighting Falcon stridsflygplan skickades upp under natten mellan den 21 och 22 november från den 86:e flygbasen för att övervaka luftsituationen vid gränsen till Ukraina, i samband med de attacker som Ryska federationen genomförde nära flodgränsen mot Rumänien, menas det enligt RBC Ukraine.

– Vi har ständig kontakt med våra allierade, delar operativ information i realtid och agerar beslutsamt för att garantera säkerheten för Rumänien och Natos östra flank.

Läs mer: Krym under attack – rysk militärhelikopter utslagen

“Dynamiskt” i Pokrovsk

Samtidigt kommer nya uppgifter om situationen i Pokrovsk.

Ukrainska styrkor fortsätter enligt tankesmedjan Institute for the Study of War att genomföra motanfall i riktning mot Pokrovsk, där situationen är “fortsatt allvarlig och dynamisk”.

Försöker slå tillbaka

ISW förklarar.

– Ukrainska styrkor har nyligen avancerat i och runt Pokrovsk och fortsätter att hålla tillbaka ryska framryckningar i området, uppger tankesmedjan.

– Geolokaliserat bildmaterial som publicerades den 20 och 21 november indikerar att ukrainska styrkor nyligen avancerade söder om Rodynske norr om Pokrovsk längs motorvägen T-0515 Pokrovsk-Dobropillya och nordost om Myrnohrad öster om Pokrovsk.

Läs mer: UPPGIFTER: Putin har tappat tålamodet – slår till mot anhängare

Foto: Ryuno

Text: Redkationen