SVERIGE: Polischef ger illavarslande besked

2022 11 06

Två personer under 18 år har anhållits på sannolika skäl misstänkta för mord i Gävle. Nu målar polischefen upp en mörk bild. 

En sextonårig och en sjuttonårig pojke sitter anhållna misstänkta för mord efter en dödlig skjutning under lördagskvällen.

Jale Poljarevius, chef för polisens underrättelsesektion i Gävleborg är kritisk mot utvecklingen.

Jag har svårt att se att det var sista skjutningen, säger han enligt Expressen.

Svårt att stoppa våldet

Pojkarna som är misstänkta för mordet på en man i 25-årsåldern greps nära brottsplatsen efter skjutningen.

Jale Poljarevius menar att det är en eskalering av skjutvåldet i regionen och att det är svårt att stoppa våldet.

Vad som kommer att hända framöver är svårt att förutspå. Skyttarna vet inte ens själva eftersom det rör sig om känslorelaterat våld, säger han.

Kända av polisen

Den ihjälskjutna och en av de anhållna pojkarna är sedan tidigare kända av polisen, rapporterar SVT.

Polisen menar att dödsskjutningen skedde i en “kriminell miljö”.

Skjutningen är en av totalt fyra i Gävleområdet sedan den 26 oktober.

Grupperingar i konflikt

På ett par veckor har två personer dött och två skadats i skjutningar i Sandviken och Gävle.

Sommaren 2020 låg två grupperingar i konflikt med varandra och sedan skjutningarna den sommaren har våldet eskalerat.

– Något som särskilt sticker ut är skjutningen förra söndagen där allmänheten fick bevittna det mitt på dagen. Man brukar vanligtvis hellre skjuta på andra platser där det inte är så mycket allmänhet. Förra söndagen väckte mycket oro och rädsla, säger Poljarevius enligt Expressen.

“Mer offensivt arbete”

Poljarevius understryker vikten av polisens aktivitet och att få bort vapnen från gatorna.

Nu handlar det om att polisen gör det vi kan för att ta bort vapen och genomföra frihetsberövanden och visitationer. Vi måste också vara förberedda på kritik. Vi måste kunna ta kritiken och den kan svida politiskt. Vi tar till mer offensivt arbete, i form av kontroller och visitationer, säger han.

Polisen har ännu inte uttalat sig om motivet till skjutningen.

Foto: T. Def

Text: Redaktionen


Jätteras för ett parti – ny mätning är här

2026 08 21

Med bara några veckor kvar till valet nås Tidöpartierna av ett oroväckande besked.

Sannolikheten för att Liberalerna klarar riksdagsspärren har störtdykt.

Det visar en färsk mätning från SvD/Newsworthy, som är framtagen tillsammans med statistiker från Lunds och Uppsalas universitet.

Prognosen är unik i sitt slag och bygger på en modell som analyserar mönster i de senaste opinionsmätningarna och valen. Varje gång en ny opinionsmätning publiceras simulerar den 1 000 val för att ge en bild av partiernas potentiella väljarstöd på valdagen.

Nu visar modellen att Liberalernas chanser att klara riksdagsspärren har minskat kraftigt. På bara en vecka har sannolikheten sjunkit från 44 till 29 procent.

Samtidigt bedöms sannolikheten för en Tidöseger i valet till mindre än 10 procent.

– Det är fortfarande en väldigt kännbar skillnad mellan blocken, och Liberalernas läge ser allt sämre ut. Allra mest troligt är att det blir ett maktskifte, säger Jens Finnäs, datajournalist och grundare av Newsworthy, till SvD.

”Ingen tendens till spurt”

I juni visade samma modell att Liberalerna hade 50 procents sannolikhet att klara fyraprocentsspärren.

Men den senaste veckan har situationen förändrats drastiskt. L har hamnat långt under spärren i flera opinionsundersökningar, vilket Newsworthy tagit hänsyn till.

– Det finns ingen tendens till spurt i datan så därför börjar det sjunka ned. Nu säger modellen: Okej, det är för lite tid kvar för att något ska hända, säger statistikern Jonas Wallin till tidningen.

Utan Liberalerna kommer Tidöpartierna få mycket svårt att samla en majoritet i riksdagen.

LÄS OCKSÅ: Svenskt Näringsliv: Tung smäll hotar Sverige efter valet 

Utesluter stödröster

Kräftgången fortsätter för Liberalerna.

Och partiet kan inte räkna med någon hjälp från Sverigedemokraterna.

Det fastslår SD-ledaren Jimmie Åkesson. Han uppmanar SD-väljare att inte stödrösta på L, trots att partiets överlevnad är avgörande för högersidan.

–  Jag uppmanar ingen att på något sätt stödrösta på dem. Man bör stödrösta på Sverigedemokraterna, säger han till TV4 och beskriver L som SD:s ”motpol” i Tidösamarbetet.

– Liberalernas förhandlingsposition kanske inte är den som sverigedemokratiska väljare vill ska vara den starka. 

ANDRA LÄSER: UPPGIFTER: Putin övertygad – dramatisk vändning i kriget

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet resp Svante Rinalder Regeringskansliet

Text: Redaktionen


19 augusti 2026

Nya körkortsregler – börjar gälla idag

2026 08 19

Från och med idag gäller nya regler för alla som ska ta körkort.

De nya reglerna införs på onsdagen.

Från och med idag förlängs giltighetstiden för ett godkänt kunskapsprov för behörighet B från fyra månader till ett år. 

Det kommer enligt Transportstyrelsen bland annat att leda till ett minskat antal körprov.

“Mindre stress”

Den förlängda giltighetstiden väntas enligt myndigheten också leda till mindre stress för folk som ska ta körkort.

– Det här kommer minska antalet omprov och underlätta för den som blir underkänd på körprovet att boka en ny uppkörningstid utan stress, säger Transportstyrelsens utredare Liv Johansson i ett pressmeddelande.

“Har fått konsekvenser”

Den tidigare giltighetstiden på fyra månader har enligt myndigheten “fått konsekvenser”.

Förare som inte varit fullt förberedda har i vissa fall chansat och genomfört körprovet ändå – med underkänt som resultat.  

På ett år rör det sig om omkring 9 000 personer som tvingas göra om kunskapsprovet, när de inte hunnit bli godkända på körprovet inom fyramånadersperioden.

Läs mer: Swedbank: Viktigaste frågan inför valet

“Kommer slippa”

Liv Johansson förklarar vidare att de nya reglerna kommer att påverka en stor grupp aspirerande körkortstagare.

– Det innebär att en stor grupp kommer slippa göra om sina kunskapsprov bara för att giltighetstiden har gått ut, säger hon.

Detta gäller

Förändringen börjar gälla från och med den idag, onsdagen den 19 augusti 2026. 

De som har genomfört ett godkänt kunskapsprov från och med den dagen har ett år på sig att klara av sitt körprov. 

Har man klarat av sitt kunskapsprov innan den dagen har man fyra månader på sig att genomföra ett körprov.

Läs mer: 24 procent tror på bättre hushållsekonomi

Foto: Transportstyrelsen

Text: Redaktionen