SVERIGE: Polisbild väcker starka reaktioner

2023 05 12

En bild som polisen lagt upp på sociala medier har minst sagt blivit föremål för diskussion.

Tips: Använd fingrarna för att zooma in bilden om du besöker sidan från en mobiltelefon.

Nu blommar rapsen i Skåne.

Många har längtat efter de gula “haven” som breder ut sig längs det platta landskapet, som förutom sin skönhet också är ett givet tecken på att sommaren närmar sig.

Då ville polisen i Helsingborg passa på att omfamna ögonblicket och lägga upp en bild på sin Facebooksida med såväl tjänstemän som polisbilar ute i rapsfältet.

– God Morgon Helsingborg! Så önskar din lokala polis alla helsingborgare en god morgon och ha en fin dag! framhöll polisen.

Är förbjudet

Men det skulle de inte ha gjort.

Åtminstone inte enligt en stor del av användarna som valde att kommentera inlägget.

– Har ni markägarens tillstånd att stå i grödan? Åkermark i produktion omfattas ej av allemansrätten, framhåller en person.

Anledningen till ilskan är att det är förbjudet att ställa sig ute i blommande rapsfält.

– Ytterst olämpligt att göra reklam i ett rapsfält. Ser ut som att får polisen så får alla, kommenterar en annan.

Nedtrampade grödor

En som reagerade, och kommenterade, var lantbrukaren Daniel Nylander från Landskrona.

Han har själv rapsfält och vet vilka problem det innebär när folk kliver ut i fälten för att ta bilder och samtidigt trampar ned grödorna.

– Vi vill gärna att folk kommer ut till landet och ser var maten kommer ifrån, men gärna att man håller sig på vägen eller i diken så man inte går ut i fälten, säger han till SVT.

Polisens förklaring

Helsingborgspolisen fick även en hel del positiva reaktioner på sitt inlägg.

Men efter de upprörda kommentarerna fick man gå ut med ett förtydligande.

Enligt polisen är bilden tagen 2019 – och poliserna står på en väg som går genom fältet i fråga.

– Avsikten var att önska god morgon till alla helsingborgare på ett lättsamt sätt med en fin bild, framhåller myndigheten.

Problem med selfies

Under flera års tid har lantbrukare uttryckt en uppgivenhet över hur folk kliver ut i fälten, framför allt för att ta selfies.

– Man tänker inte på att det är vårt levebröd, sade exempelvis lantbrukaren Linda Ericsson till TV4 för två år sedan.

– Du skulle aldrig gå in i grannens trädgård och plocka av hens rosor.

Samma lantbrukare valde då att upprätta en särskild yta i fältet där besökare kunde ställa sig för att ta sina bilder.

Foto: Skärmdump Polisen Helsingborg FB

Text: Redaktionen


22 jan 2026

BEKRÄFTAT: Sveriges billigaste matkedja – lägre priser än Willys

2026 01 23

När oberoende jämförelsesajten Matpriskollen har jämfört landets matkedjor har Willys återkommande pekats ut som den billigaste.

– Vi har gjort vår stora prisundersökning på de allra största butikerna i många år och fortfarande är det Willys som har de lägsta ordinarie butikspriserna, oavsett vilket område och vilka hushållstyper vi undersökt, har Matpriskollnes grundare och vd Ulf Mazur tidigare sagt vid en av utnämningarna.

I Matpriskollens undersökningar har dock kedjor som exempelvis Lidl och Hemköp inte ingått. Enligt Ulf Mazur beror det på att sortimentbreddden och djupet varierar för mycket, vilket omöjliggör relevanta jämförelser.

Här finns kedjorna med

Men i den undersökning som nu slutförts av Pensionärernas riksorganisation, PRO, finns både Lidl och Hemköp med.

Och då kommer man fram till en annan slutsats än Matpriskollen. Lidl har den billigaste matkassen, om än på håret, enligt PRO.

Den tyska lågprisjätten kunde erbjuda en matkasse på 1 082 kronor medan Willys låg på 1 088 kronor, vilket visserligen var billigast bland de större kedjorna. Ica Maxi Stormarknad var hack i häl med en matkasse på 1 090 kronor.

– Vi vill ha koll på matpriserna, helt enkelt. Årets resultat blir också en bra utgångspunkt för att se effekterna av den sänkta matmomsen i april, säger Åsa Lindestam, ordförande i PRO, i en kommentar.

LÄS MER: Stort besked om svenska kronan – inte hänt på fyra år

Anklagats för prisfusk

Årets PRO-undersökning fick i slutet av förra året stor uppmärksamhet då kedjor som Willys och Ica anklagades för att tillfälligt sänka sina priser under den period som PRO genomförde sin granskning.

Priskriget har inte gått organisationen obemärkt förbi och ett 50-tal butiker som uppvisade stora prisvariationer plockades därför bort i undersökningen.

Vi använder bara ordinarie priser i undersökningen. Tillfälliga sänkningar, kampanjer och extrapriser räknas inte med. Vi har arbetat länge med ett kontrollsystem som fångar upp alltför stora avvikelser, säger Ola Nilsson, sakkunnig på PRO.

LÄS MER: Swedbank varnar – ”Risken har stigit markant”

Foto: Axfood

Text: Redaktionen


Mette Frederiksen läxar upp Mark Rutte

2026 01 22

USA:s president Donald Trump och Natos generalsekreterare Mark Rutte uppger att de enats om ett ramavtal för Grönland.

Exakt vad avtalet innehåller är oklart, men enligt Rutte handlar det bland annat om att Natoallierade ska intensifiera sitt säkerhetsarbete i Arktis.

Trump hävdar i sin tur att USA kommer få exklusiv tillgång till investeringar i Grönlands mineralresurser. Det har även rapporterats att Danmark och USA ska omförhandla försvarsavtalet om Grönland från 1951, vilket kan innebära att USA får kontroll över begränsade landområden på Grönland.

Läxar upp Natochefen

Nu svarar Danmarks statsminister Mette Frederiksen.

Hon vänder sig direkt till Natochefen Mark Rutte.

– Natos generalsekreterare har inte mandat att förhandla på Grönlands vägnar. Han har inte heller mandat att förhandla på Danmarks vägnar, säger hon till TV2.

Frederiksen understryker att Danmarks och Grönlands röda linjer kvarstår. Grönlands framtid kan endast definieras av Grönland, betonar hon.

– Vi har sagt från början att Konungariket Danmark kommer att bestå – även efter detta. Vi har aldrig övergett våra åsikter kring det. Så ingenting har förändrats i den danska positionen eller i den grönländska positionen, säger Mette Frederiksen.

LÄS MER: Busch läxar upp Trump – i amerikansk media

Påverkar Sverige

Det påstådda avtalet om Grönland kommer att påverka Sverige, enligt uppgifter till den finska tidningen Iltalehti.

Enligt tidningens uppgifter ska de nordliga Natoländerna, inklusive Sverige, delta i att utveckla ett stärkt robot- och luftförsvar för den arktiska regionen. Det nya avtalet omfattar även rymdkapacitet, i syfte att förhindra att Kina och Ryssland avfyrar robotar från rymden.

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: USA ska störta regering ”innan årsskiftet”

Foto: Nato

Text: Redaktionen