SVERIGE: Polisbemanningen minskar samtidigt som grova brotten ökar

2022 07 23

Under sommaren drar polisen ner på sin bemanning men samtidigt ökar den grova gängbrottsligheten.

 

Det schemaupplägg som poliskåren i Sverige använder sig av går därmed i fel riktning relaterat till att brottslingarna skruvar upp sin verksamhet under sommarmånaderna.

Finns inte sommarvikarier

Detta är slutsatsen av rapportering i Sveriges Radio Kalmar och SvD.

– Varje sommar drar polisen ner på personalstyrkan, rapporterar SR Kalmar.

Orsaken är inte att polisen egentligen vill dra ner på personalstyrkan utan man har helt enkelt inget annat att välja på.

– För till skillnad från många andra kan de inte ersätta sommarledig personal med vikarier. Det finns inga poliser att hitta helt enkelt, uppger SR Kalmar.

Ökat gängvåld på sommaren

Samtidigt brukar antalet skjutningar stiga på sommaren, rapporterar SvD i dag. Tidningen framhåller att polisen växlar ner när gängen trappar upp eftersom tusentals poliser har sommarledigt.

Enligt SvD:s kartläggning visar erfarenheter från tidigare år att skjutvapenvåldet runt om i landet riskerar att öka ännu mer under sommarmånaderna juli och augusti – precis under den perioden som polisbemanningen till följd av semestrarna dras ned.

Polisen drar ner trots skjutningarna

Kalmar har drabbats av en kraftig uppgång av skottlossningar i år uppger tidningen Barometern-OT och händelserna har skakat länet.

Tre personer har skjutits ihjäl i Kalmar från januari till juli 202 och det har registrerats en rusning av skjutningar även i städer som Eskilstuna, Västerås och Örebro enligt SvD.

Trots det konstaterar SR Kalmar att polisen dragit ned på personalstyrkan under sommarmånaderna – då brottsligheten ofta ökar.

Tvingas prioritera extra mycket

Kalmars lokalpolisområdeschef Olof Bråve framhåller att man har tillfört extrapoliser till Kalmar efter alla skjutningar.

– Vi har fortfarande extrapoliser som jobbar i Kalmar.

– Både vad gäller den yttre verksamheten men också specialister både från nationellt och regionalt håll som hjälper oss med förundersökningar, säger han till SR som trots lokalpolisområdeschefens besked slår fast att det inte hjälper.

Kalmarpolisen är ändå under extra press just under sommarmånaderna då brottsligheten enligt SvD:s kartläggning i regel ökar.

– Trots att poliserna i år är fler än tidigare somrar tvingas man prioritera under den här perioden, uppger SR Kalmar.

Poliserna själva kritiserar

SvD har talat med anställa inom polisen som framför omfattande kritik mot polismyndigheten. Bland annat framgår följande:

- Brister inom polisens organisation

- Bristande tillgänglig kompetens inom polisen

- Poliser tilldelas uppgifter som de saknar utbildning för

Tidningen rapporterar i dag att man efterfrågat intervjuer hos polisens personalansvariga om polisbemanningen i Sverige under den pågående sommaren men polisen vill inte vara med på intervju.

Arkivfoto: Polisen Kalmar-Öland

Text: Redaktionen


5 december 2025

Chipsfavorit försvinner från svenska affärer

2025 12 07

En älskad chipsvariant försvinner nu från butikshyllorna för gott.

En populär Estrellasmak går nu i graven från en av företagets mest älskade produktserier.

Efter flera år i sortimentet meddelar snacksjätten att smaken kommer ersättas av en ny.

En chipsfavorit ryker

Estrella uppger att det är sorten Västkustchips Cheddar & Rödlök som nu fasas ut.

– Estrella Västkustchips Cheddar & Rödlök har utgått och är slut på lager, uppger Estrella.

Snacksjätten bekräftar att de enda påsar som fortfarande finns är de i butik, som också är de sista.

Estrella uppger vidare att de planerar att ersätta smaken med nya varianter.

– Vecka fyra kommer en ny smak som ersätter denna, så bredda upp med andra Västkustchips fram till dess, meddelar de.

Funnits länge i sortimentet

Chipsen har funnits länge i sortimentet och varit en populär favorit bland konsumenter.

Men enligt Estrella har försäljningen och efterfrågan påverkat beslutet.

Även om borttagandet väcker sorg hos många konsumenter, försäkrar Estrella att de arbetar med fler, nya smaker som ska lanseras inom kort.

Chipssorter i förändring

Det är inte första gången chipssortimentet förändras i svenska butiker.

Flera av Estrellas limiterade chipssmaker har blivit så populära att de snabbt sålt slut i butik.

En av dem var Västkustchips med smak av tryffel och havssalt, som snabbt blev en favorit bland många kunder.

När varianten togs bort ur sortimentet väckte det kraftiga reaktioner, vilket ledde till att Estrella beslutade att återinföra smaken.

Den finns nu därför tillbaka på butikshyllorna.

Även en annan omtyckt klassiker, dillskruvar, kom tillbaka även den, till butikshyllorna efter stor efterfrågan från kunder.

Det senaste beskedet från Estrella innebär att butikshyllorna nu kan se annorlunda ut för dem som letar efter just “Cheddar & Rödlök”.

Andra populära smaker såsom Dill & Gräslök och Ranch & Gräddfil fortsätter att säljas i butiker runt om i landet.

Foto: O Kozachenko

Text: Redaktionen


5 dec 2025

Svensk gigant nära kollaps – staten går in med 320 miljoner

2025 12 05

En av Sveriges främsta prestigebyggen har stått på randen till kollaps.

Forskningsanläggningen Max IV i Lund blöder pengar.

Driften hänger på en skör tråd och det har varit anställningsstopp i tre år, rapporterar Sydsvenskan.

Dessutom är pengarna till underhåll slut och kostnaderna för hyra och el har bränt stora hål i budgeten.

Nu kommer räddningen.

Staten går in med 320 miljoner kronor vilket säkrar driften för nuvarande och nästa år.

Framför allt betyder det att vi slutar leva med kniven på strupen. Innan vi fick de här pengarna riskerade vi att gå med ett grandiost underskott, vilket hade fått väldigt dramatiska konsekvenser för våra möjligheter att fortsätta vara i drift 2026, säger Olof Karis, direktör vid Max IV-laboratoriet, till Sydsvenskan.

Världsledande

Max IV är ett svenskt nationellt laboratorium för forskning med synkrotonljus.

Tekniken beskrivs som världsledande används bland annat inom medicin. Själva anläggningen är en av världens mest avancerade för att undersöka material på atomnivå genom intensivt röntgenljus.

Redan för två år sedan noterade dock regeringen att anläggningen drabbats av "betydande kostnadsökningar".

– En nedstängning av anläggningen skulle leda till kraftiga förseningar av viktig forskning, eller att forskningsprojekt behöver avbrytas helt, sade dåvarande utbildningsminister Mats Persson (L) vid tillfället.

LÄS MER: Första landet i Europa – Italien med helt nytt Ukrainabesked

"Inte reagera i panik"

Hösten 2023 tillsatte regeringen 40 miljoner kronor till Vetenskapsrådet för ett ökat bidrag till Max IV.

Nu blir det alltså ytterligare 320 miljoner.

Vi hade ju fått en indikation att vi skulle fortsätta att vara i gång och inte reagera i panik på att vi hade ett rejält hål på intäktssidan. Men så länge vi inte har pengarna på banken så lever vi i ovisshet, säger Olof Karis.

LÄS MER: Ebba Busch: ”Jag är upprörd – rättare sagt förbannad”

Foto: Ninni Andersson/Regeringskansliet

Text: Redaktionen