SVERIGE: Person gripen – kopplas till stulna fartkameror

2022 10 21

Över hundra fartkameror har stulits längs med vägarna i Sverige de senaste månaderna.

Nu har polisen gripit en person med koppling till de omfattande stölderna, rapporterar SvD.

Personen greps vid 01.20 i Riala i Norrtälje, uppger polisen.

Norrtälje kommun har varit särskilt utsatt med över 70 stölder.

Kan ha koppling till kriget

Liknande utrustning som finns i fartkamerorna har hittats i hemmatillverkade drönare som Ryssland använder i kriget mot Ukraina. 

Det ukrainska försvarsdepartementet har uppgett att drönarna har använts i åtskilliga attacker mot ukrainska städer och byar.

Den svenska säkerhetspolisen bekräftar att de känner till uppgifterna som cirkulerar om kopplingen mellan stölderna och de ryska drönarna.

– Men vi har ingen möjlighet att gå närmare in på eller berätta om vårt underrättelsearbete, säger Fredrik Hultgren-Friberg, presstalesperson på Säpo, till Aftonbladet.

”Kopplingen fullt möjligt”

Enligt Hans Liwång, docent i försvarssystem på Försvarshögskolan, är det fullt möjligt att det finns en koppling mellan stölderna av fartkameror och Rysslands anfallskrig i Ukraina.

– Det har gått för kort tid för att kamerorna som stulits redan letat sig hela vägen till Ryssland. Däremot är den indirekta kopplingen fullt möjlig, att stöldligor reagerar på vad som är lätt att sälja, säger han till SVT Nyheter.

Dyr kostnad

Stölderna blir en dyr affär för Trafikverket. Det kostar nästan 250 000 kronor att ersätta varje fartkamera.

– Det måste återställas lite runtomkring, skåpet och elskåpet kan vara vandaliserat och måste återställas. Nu är vi uppe i 100 kameror, så är det ju jättemycket pengar, säger Eva Lundberg, nationell samordnare för ATK-verksamhet på Trafikverket, till Dalademokraten.

Trafikverket uppger att myndigheten aldrig tidigare har haft problem med liknande stölder, rapporterar SvD.

Foto: M. Seymour General Staff of the Armed Forces of Ukraine

Text: Redaktionen


JUST NU: Halva världen utan internet

2025 10 29

Två av världens största molnleverantörer, Amazon AWS och Microsoft Azure, upplever omfattande störningar.

Nu saknar halva världen internet, rapporterar brittiska Daily Mail.

– Enorm molnkrasch lämnar halva världen utan internet, skriver tidningen. 

"Anmälningar väller in"

Enligt sajten Downdetector började problemen omkring 17.30 svensk tid. Det har utlöst omfattande internetavbrott hos mängder av stora företag.

– Anmälningar väller in från användare som inte kan komma åt molnanslutna tjänster, webbplatser och appar, rapporterar Daily Mail.

Flera jättar är beroende av molntjänster från AWS och Azure – bland annat Microsoft 365, Xbox, Outlook, Starbucks, Airbnb, Disney och Netflix,

Miljontals företag

Att AWS och Azure kollapsar samtidigt är särskilt alarmerande. Tillsammans driver företagen en stor del av den globala internetinfrastrukturen. Över fyra miljoner företag använder AWS, inklusive 90 procent av världens största företag, rapporterar Daily Mail.

Flera användare utrycker frustration över internetavbrottet i sociala medier.

– Först AWS och nu ligger Azure nere. Jag älskar när stora företag äger hälften av internet!!! är ett av många exempel på ilskna kommentarer.

Svenska sajter påverkas

Flera svenska sajter påverkas också av internethaveriet, rapporterar Expressen.

Bland annat ligger SAS och Systembolagets hemsidor nere.

Stora flygplatser, exempelvis brittiska Heathrow, har också problem med sina webbplatser. 

Uppgifter: Här är orsaken

Enligt Microsoft, som äger Azure, misstänks problemen ha orsakats av en nyligen genomförd konfigurationsändring.

Det finns ingen prognos för när problemen kan vara åtgärdade.

Både AWS och Azure uppger att de arbetar för att lösa problemen. 

Det är inte första gången som AWS upplever stora problem. Kvällens händelsen markerar det andra avbrottet på kort tid för molnleverantören.

LÄS OCKSÅ:

Rysk krigsförbrytare eliminerad

EU-MINISTER HOTAR: ”Jämna Moskva med marken”

Foto: 

Text: Redaktionen


Mardröm för Trump – viktiga allierade lämnar

2025 10 29

Viktiga allierade överger Trump.

Kristna väljargrupper utgör en väldigt viktig del av stödet för Donald Trump och hans rörelse.

Men nu har allt fler inom det kristna USA, däribland evangelikaler och katoliker, börjat vända Trump ryggen – och slogans som ”Leaving MAGA” har börjat dyka upp.

Viktiga allierade vänder sig emot Trump

Vissa kyrkor i USA har börjat se vad som beskrivs som en ”quiet quitting”-trend – kyrkomedlemmar har i tysthet börjat ta avstånd ifrån Trump och hans rörelse, rapporterar Axios.

– Vi har fått fler vittnesmål. Jag börjar nu se skyltar med texten "Leaving MAGA" dyka upp på reklamskyltar, viadukter och vid No Kings-protester, säger Rich Logis, en katolsk före detta Trump-anhängare, till tidningen.

Han har grundat en grupp som kallas för just Leaving MAGA.

Kristna församlingar är viktiga för Trump och MAGA-rörelsen, men på senare tid uppges alltså allt fler ha börjat vända sig emot presidentens politik.

LÄS OCKSÅ: Rysk krigsförbrytare eliminerad

Har börjat protestera

Vissa pastorer har börjat protestera mot Trump-administrationens invandringspolitik.

De har bland annat upprörts över att administrationen har hävt förbudet mot att gå in i kyrkor och arrestera migranter som ska utvisas.

Även nedskärningar i humanitärt bistånd har väckt motstånd inom vissa församlingar.

Vissa pastorer försöker också motarbeta den trend av så kallad kristen nationalism som har noterats i USA de senaste åren, och som bland annat kopplas till Trump och MAGA-rörelsen.

Samtidigt finns det en stor oro över att synen på Trump ska skapa ännu större sprickor inom kristna församlingar än vad som redan har skett.

Stödet fortfarande stort – men minskar

Kyrkliga ledare som själva har börjat vända sig emot Trump, är oroliga för att medlemmar ska lämna församlingen om de kritiserar MAGA-rörelsen.

Stödet för Trump har minskat bland vita evangelikala kristna, från 85 procent till 72 procent, enligt PRRI. Men det är fortfarande alltså en stor majoritet som stödjer presidenten.

Splittringen anses dock ändå vara så pass stor att rörelser som Leaving MAGA kan komma att påverka mellanårsvalet, enligt tidningen.

LÄS OCKSÅ: Ställer in köp av rysk olja - och lägger inga nya ordrar

Foto: White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen