SVERIGE: Pasta, ost och tomater väntas bli dyrare

2022 07 09

Lagom till sommarsemestern hotar nu dyrare priser på italiensk mat.

Det konstateras i samband med att Italien drabbats av den svåraste torkan på 70 år.

Pasta, ost och tomater

– Det vi framförallt importerar från Italien är pasta, ost och processade tomater, säger Karin Brynell som är VD för Svensk Dagligvaruhandel, till SR.

Matpriserna i Sverige har redan gått upp med hela 8 procent så här långt under 2022 och prisuppgångarna fortsätter.

– I juni ökade matpriserna med 1,4 procent vilket är lika mycket som de ökade med under hela 2021, rapporterar SR.

På grund av torkan

Så här långt är det främst mejerivaror, kött, pålägg och snacks som har gått upp mest i pris.

Att just italienska köket – som är väldigt populärt inte bara i Sverige utan i stora delar av världen – nu råkar extra illa ut beror på den enorma värmen i kombination med brist på regn som drabbat Italien.

Italien har utlyst undantagstillstånd i fem regioner i norra delen av landet på grund av torkan.

– Torkan hotar mer än 30 procent av Italiens livsmedelsproduktion från jordbrukssektorn, rapporterar BBC News.

Klimatförändringarna

Det är regionerna Emilia-Romagna, Friuli Venezia Giulia, Lombardiet, Piemonte och Veneto som är hårdast drabbade.

Regionerna inkluderar storstäderna Milano, Turin, Venedig, Bologna och Trieste.

– Ovanligt varmt väder och mindre regn än vanligt under vintern och våren har lett till vattenbrist i norra Italien och oron ökar med anledning av klimatförändringarna, rapporterar BBC.

Livlinan utslagen

Bönder i Po-dalen konstaterar att saltat havsvatten nu rinner in i floden vilket förstör skördarna.

Floden Po är livlinan som gör norra Italien till ett av de bördigaste områdena i Europa och samtidigt ett av de mest framgångsrika områdena rent ekonomiskt.

Men nu har allt förändrats.

– Vare sig min pappa eller jag har sett något liknande, säger 52-årige Fabio Camisani till Financial Times.

Han driver en 70 hektar stor gård utanför Milano men nu är man nära ruinens brant och gårdens areal är till stora delar torrlagd.

Blir dyrare

Torkan har förvandlat hela området till en katastrofzon näringslivsmässigt och effekten är att utbudet av italienska livsmedel lär minska rejält.

– Det är produkter som kommer bli dyrare när utbudet minskar, säger Karin Brynell.

Här är några av de populäraste livsmedlen från Italien.

Spaghetti

Makaroner

Övrig pasta

Risotto

Tomater

Oliver

Olivolja

Ost

Grapefrukt

Vin

Tryffel

Lasagne

Foto: M. Bucknall

Text: Redaktionen


Galet ljusfenomen på himlen – syns över hela Sverige

2025 11 12

Ett makalöst rött och grönt ljus har färgat himlen över hela landet.

Rapporterna kommer från ända från norr ned till Skåne i söder.

På sociala medier flödar bilderna på det sagolika norrsken som dansat över himlen i natt och ända in på morgonen, efter att en kraftig solstorm rusat mot jorden under tisdagen.

Det handlar om ett utbrott av typen X5.1 – ett av de starkaste utbrotten under hela året – vilket fått den amerikanska rymdvädermyndigheten Noaa att gå ut med varningsnivå 4 på den femgradiga skalan.

En geomagnetisk storm av den här kalibern har potential att störa jordens magnetfält så pass allvarligt att det blir strömavbrott och problem med internet och GPS-mottagare.

"Det kan bli sinnes"

Klockan 01.20 i natt kunde Noaa bekräfta en stormstyrka på G4-nivå, vilket kategoriseras som “svår”.

Geomagnetiska stormförhållanden förväntas fortsätta in på natten, framhåller myndigheten.

Under natten har effekterna kunnat skådas på himlen i hela Sverige. Många har varit uppe på småtimmarna och fått oförglömliga vyer över norrskenet när molntäcket lättat.

– Hela himlen är röd och grön! utbrister ett vittne i Saltsjöbaden i Stockholm som noterade ljusfenomenet strax före klockan 03.

Förhoppningar finns om att det kan bli en ny chans redan ikväll.

För den morgonpigge har norrsken fotats över Skåne redan, och då rejält högt upp på himlen. Det här är mäktigt. Hur eftermiddagen och kommande kväll utvecklar sig, tja. Det kan bli sinnes, framhåller Carl Bergstrand som driver Facebookkontot “Norrsken” med nästan 200 000 följare.

Forskare: underskattar risken

Det ljuvliga norrskenet är förstås en mycket vacker och trevlig följd av solens energiutbrott.

Samtidigt underskattas riskerna med kraftiga geomagnetiska stormar, varnade forskare vid Lunds universitet redan 2020. Till exempel drabbades Malmö av ett omfattande strömavbrott 2003 efter en sådan händelse.

En studie vid Grönland där forskarna tog hjälp av borrkärnor av is fann man bevis för att en mycket kraftig solstorm inträffade år 660 f Kr.

– Om den solstormen hade kommit idag kunde den ha fått förödande effekter i vårt högteknologiska samhälle, sade Raimund Muscheler, geologiprofessor vid Lunds universitet, vid tillfället.

Norrsken i Skåne under vid en geomagnetisk storm på nivå G4. Foto: MarcusOscarsson.se

Foto:

Text: Redaktionen


12nov2025

JUST NU: ”Stanna hemma” – virusuppmaning utfärdas

2025 11 12

Apoteket Hjärtat slår larm om en oroväckande trend bland det svenska folket.

Under hösten blir det allt vanligare att smittor sprids, och många drabbas av förkylning eller annan sjukdom.

Nya smittor uppkommer med jämna mellanrum och sprids snabbt över världen.

Och en av anledningarna till den stora smittspridningen kan vara svenskarnas beteende när man är sjuk, vilket har förändrats mycket de senaste åren, visar en ny undersökning.

Över en tredjedel

Över en tredjedel av svenskarna tycker att det är okej att gå till jobbet om man är hängig, förkyld, snorig eller hostar.

Omkring en femtedel av svenskarna kan tänka sig att gå till jobbet med feber.

– Vår undersökning visar att de vanor och beteenden som kanske uppstod under covid 19-pandemin kan ses vara utdaterade. Idag finns det en högre acceptans för att vara på jobbet eller i skolan trots att man är sjuk, säger Apoteket Hjärtats chefsapotekare Annika Svedberg, i ett uttalande.

Att gå till jobbet när man är sjuk gör att man riskerar att sprida smittan vidare.

– Det mest effektiva sättet att stoppa smittspridning är att stanna hemma om man känner sig sjuk, uppmanar chefsapotekaren.

Sjuka barn i skolan

Nästan varannan förälder tycker det är okej att skicka barnen till skolan eller förskolan, även om de är lite hängiga, förkylda eller snoriga.

– Ibland kanske det är svårt att avgöra hur sjuka ens barn är. Minsta symtom på förkylning innebär inte alltid att de behöver stanna hemma, men vid feber eller om ens barn har ont i huvudet eller upplevs så trötta, orkeslösa eller hostiga att de inte orkar med lek och aktiviteter så som de normalt sett gör så bör de stanna hemma, säger Annika Svedberg.

LÄS OCKSÅ: Pensionsmyndigheten går ut med viktigt meddelande till pensionärer

Tips för att hålla sig frisk

- Tvätta händerna ofta. Använd tvål och vatten i minst 20 sekunder för att effektivt förhindra spridning av virus.

- Ha handdesinfektion nära till hands. Använd alkoholbaserad handdesinfektion när tvål och vatten inte finns tillgängligt.

- Försök att hålla avstånd om du eller någon i din närhet är sjuk. Skippa handskakningar och kramar.

- Nys och hosta alltid i armvecket.

- Undvik att dela handduk med en sjuk familjemedlem.

Källa: Apoteket Hjärtat

LÄS MER: Företag från hela världen ska till Sverige – helt nytt samarbete

Foto: G. Fring

Text: Redaktionen