SVERIGE: Partiledare tror inte på klimatkrisen

2022 11 10

Att det pågår en klimatkris saknar vetenskapligt stöd.

Det anser Sverigedemokraternas partiledare Jimmie Åkesson.  

– Jag har inte sett något vetenskapligt stöd för att det är så här och nu. Det påminner ju väldigt mycket om hur invandringsdebatten lät för ett antal år sedan. Man får inte ifrågasätta eller anlägga andra perspektiv för då kallas man klimatförnekare, säger han till SVT Nyheter.

SD-ledaren poängterar dock att klimatförändringar är på väg att ske, men vill inte kalla det för en ”klimatkris”.

Hans uppfattning delas av flera SD-ledamöter, rapporterar SVT med hänvisning till en enkät som tv-kanalen skickat ut till samtliga riksdagsledamöter.

Intresset var dock svagt i SD-gruppen. Endast åtta av 73 ledamöter svarade på enkäten.

”Färre dör av kyla”

SD-ledamoten Elsa Widding, som profilerat sig i klimatfrågor, delar sin partiledares uppfattning.

– Allt vi gör inom klimatområdet är symbolpolitik. Att vi skulle befinna oss i en klimatkris anser jag saknar vetenskapligt stöd. Det gjorde vi senast på 1960-talet när somrar uteblev eller blev så korta att man inte hann skörda sa Widding under en allmän debatt i riksdagens kammare.

Den nyinvalda riksdagsledamoten tillade att hon inte förnekar att temperaturerna i världen ökar, men framhöll att det överlag är bra för världens befolkning.

– Kylan blir också mindre kall vilket gör att det är väsentligt färre som dör av kyla i dag, på totalen, om man kan prata i de ordalagen, så är det någonting positivt som har hänt.

Världen står i brand

Enligt FN:s generalsekreterare António Guterres råder det ingen tvekan om att världen befinner sig i en klimatkris.

I ett anförande inför FN:s generalförsamling varnade han för en värld som ”bokstavligt talat står i brand”. FN-chefen hänvisade till pågående krig i Europa, sviterna från pandemin och de rasande klimatförändringarna.

– Vår värld har stora problem. Klyftorna blir allt djupare. Ojämlikheterna ökar. Utmaningarna sprider sig allt längre, sa António Guterres.

“Vi är inne I en klimatkris”

Markku Rummukainen, professor i klimatologi vid Lunds universitet, och Sveriges representant i FN:s klimatpanel IPCC, delar António Guterres syn på saken.

– Vi har på oss en tilltagande klimatförändring. Allt fler och alltmer drabbas av dess konsekvenser, och det är bråttom med åtgärder. I den meningen är vi inne i en klimatkris, både i världen och här i Sverige, säger han till SVT Nyheter.

Foto: M. Newbry

Text: Redaktionen


2 sep 2026

Svenskar överger tv-tjänst – 200 000 har lämnat

2026 09 03

Allt fler svenskar skrotar en omtvistad tv-lösning.

Allt färre svenska hushåll använder idag en populär tv-lösning.

På bara ett år har användningen minskat med 27 procent.

Kraftig minskning på ett år

För ett år sedan hade omkring 650 000 svenska hushåll tillgång till illegal IPTV.

Nu har siffran sjunkit till cirka 465 000 hushåll, enligt nya siffror från analysföretaget Mediavision.

Det innebär en minskning med 27 procent.

Trots nedgången är det fortfarande en mycket stor marknad.

Det genomsnittliga priset för en illegal IPTV-tjänst ligger enligt Mediavision på omkring 171 kronor i månaden.

Sammantaget innebär det att svenska hushåll betalar omkring 80 miljoner kronor varje månad för tjänsterna – motsvarande nästan en miljard kronor om året.

LÄS MER: Hotar med direktanfall – Ryssland kan slå till i Europa

Därför kan svenskarna ha vänt

Mediavision kan inte slå fast exakt varför användningen minskar, men en möjlig förklaring är att kunskapen om problemen kring illegal IPTV har ökat.

– Fler kan ha blivit medvetna om att illegal IPTV inte är ett harmlöst lågprisalternativ och om vad pengarna riskerar att finansiera, säger Adrian Grande, analytiker på Mediavision.

Frågan har fått stor uppmärksamhet i Sverige under det senaste året.

Regeringens utredning om illegal IPTV har bland annat pekat på kopplingar mellan verksamheten och organiserad brottslighet, medan svenska TV-bolag har gått ut med varningar om tjänsten.

– Sverige stärker totalförsvaret, men låter en kriminell medieinfrastruktur växa. Men illegal ip-tv är en säkerhetsrisk vi inte har råd att ignorera, skrev Mathias Berg, vd på TV4, och Anders Olsson, vd på Telia Sverige, i en debattartikel i SvD, i våras.

Pengar kan gå till kriminella

Problematiken handlar inte bara om upphovsrätt.

En statlig utredning har beskrivit illegal IPTV som ett omfattande samhällsproblem där stora inkomster kan hamna hos kriminella nätverk.

Samtidigt drabbas film- och tv-branschen, idrotten och andra rättighetshavare när innehåll distribueras utan tillstånd.

Problemet kan dessutom vara större än förlorade intäkter.

Den statliga utredningen har varnat för att den omfattande användningen av illegal IPTV även kan innebära ett säkerhets- och beredskapsproblem.

LÄS MER: Undvik Moskva – alla flygbolag varnas

Foto: Glenn Carstens Peters

Text: Redaktionen


1 sep 26 länka till https://www.flickr.com/photos/miljopartiet/55151179579/in/album-72177720323042236

MP ger besked: Omstridd skatt ska återinföras

2026 09 02

En skatt som avskaffades 2025 kan återinföras.

Det meddelar Miljöpartiet på tisdagskvällen.

Skatten som MP vill återinföra är den omdebatterade flygskatten.

Regeringen och SD avskaffade flygskatten i juli 2025.

– Vi gör det för att främja flygtrafiken i hela landet och därmed förbättra tillgängligheten i hela landet. Det blir helt enkelt sänkta biljettpriser, sade Sverigedemokraternas gruppledare Linda Lindberg på en pressträff när beslutet presenterades.

Nu vill Miljöpartiet återinföra skatten, rapporterar Di.

Dessutom föreslår partiet en höjning av bränsleskatten och ett återinförande av reduktionsplikten.

– Vi behöver ha så pass höga priser på fossila bränslen att omställningen fortsätter i den takt som är nödvändig, säger Janine Alm Ericson, partiets ekonomiskpolitiska talesperson, till tidningen.

100 miljarder kronor per år

Ett återinförande av flygskatten är en del av Miljöpartiets satsningar för att minska utsläppen och påskynda den gröna omställningen i Sverige.

Utöver skattehöjningar vill MP även låna pengar för att finansiera satsningarna.

– Vi vill satsa 100 miljarder kronor per år i tio år så att industrin kan ställa om, så att vi kan bygga ut järnvägen och skapa ett förnybart elsystem. Vi vill också göra stora investeringar i välfärden, säger Janine Alm Ericson till tidningen.

LÄS MER: Jättesänkning på Ikea

1 008 kronor

När regeringen avskaffade flygskatten uppgick skattesatsen till 76, 315 eller 504 kronor per passagerare, beroende på flygresans slutdestination.

Avskaffandet innebar att en tur- och returresa som mest kunde bli 1 008 kronor billigare. För resor inom Sverige bedömdes biljettpriset sjunka med 82 kronor per passagerare för en enkelresa och 164 kronor för en tur- och returresa.

LÄS OCKSÅ: Attack vid Östersjön

Foto:

Text: Redaktionen