Sverige överväger en tredje vapenleverans till Ukraina

2022 04 09

Ukrainas Väpnade Styrkor behöver snarast mer vapen för att stå emot nya brutala angrepp från Putinregimen.

Landets president Volodymyr Zelensky vädjar nu till Europas demokratier om ökat militärt stöd inför att Ryssland väntas gå till en ny stor våg av bombanfall mot Ukraina.

Stort stöd från Europa

En lång rad länder i Europa väntas svara ja på Ukrainas vädjan och Sveriges regering framhåller nu att det kan bli aktuellt med en tredje leverans av svenska vapen som Ukraina kan använda för att försvara sig mot de ryska soldaternas brutala angrepp.

Mer stöd från Sverige

– Vi tittar på fortsatt militärt stöd, säger Sveriges utrikesminister Ann Linde (S) till SvD.

Utrikesministern framhäver att det finns mycket Sverige kan göra för att hjälpa Ukraina och det handlar inte bara om mer vapen.

– Vi kommer att fortsätta ge politiskt och humanitärt stöd, säger hon.

Sovjetunionens krig

I början av mars meddelade Sveriges regering att man sänder den första vapenleveransen till ett land i krig sedan Sovjetunionens anfall mot Finland 1939. Den första vapenleveransen bestod av följande innehåll:

◾135 000 fältransoner

◾5 000 hjälmar

◾5 000 kroppsskydd

◾5 000 pansarskott

◾500 miljoner i direktstöd till Ukrainas väpnade styrkor

En andra vapenleverans

I slutet av mars kom så beskedet om en andra vapenleverans med följande innehåll:

◾Ytterligare 5 000 pansarskott

◾Fältutrustning till minröjning.

Västvärlden stödjer

Så här långt har bland annat följande länder bidragit med vapen till Ukraina:

Nordamerika

USA

Kanada

Europa

EU – Har för första gången sänt militärt stöd

Nato norra Europa

Storbritannien

Tyskland

Nederländerna

Belgien

Frankrike

Nato Norden

Danmark

Norge

Nato södra Europa

Spanien

Portugal

Italien

Grekland

Turkiet

Nato östra Europa

Polen

Estland

Lettland

Litauen

Rumänien

Tjeckien

Kroatien

Slovenien

Icke-Natoländer

Sverige

Finland

Viktigt att visa stöd

En del upplever stress över att Sveriges politiker och försvarsmakt är öppna med att Sverige sänder vapen till Ukraina då man känner rädsla för Ryssland.

I det läget är det viktigt att tänka på följande:

🔺 Det är väldigt många länder som bidrar. Sverige står inte ensamt.

🔺 Det är viktigt att visa Ryssland att Ukraina får stöd då det ökar sannolikheten för att Ryssland inser att detta är ett krig man inte kommer att vinna särdeles enkelt.

🔺 Sveriges regering skull aldrig gå ut med information om att man sänder vapen om man inte hade tänkt igenom det noga och faktiskt har en strategi bakom sin information.

🔺 Det är viktigt med fri media som rapporterar som det är avseende vikten av att försvara Europas frihet mot tyranner.

🔺 För Ukrainas folk är det oerhört viktigt att veta om att Europas länder ger sitt aktiva militära vapenstöd.

Arkivfoto: Ninni Andersson/Regeringskansliet

Text: Redaktionen


USA säger ja – jättebesked för Ukraina

2026 01 06

Ukraina kräver säkerhetsgarantier från sina allierade för att kunna underteckna ett fredsavtal med Ryssland.

Europeiska länder har utryckt vilja att bistå, medan USA hittills har varit mer avvaktande.

Men nu uppges den krångliga frågan vara avgjord. 

Efter tisdagens toppmöte i Paris meddelar länderna i ”De villigas koalition” att man har enats om säkerhetsgarantier till Ukraina.

Dessutom är USA med på tåget.

– Det nya är att USA är villigt att ge sådana garantier. Huvudkomponenten är att övervaka och säkerställa att ett eventuellt fredsavtal följs, men också att brott mot avtalet kommer att engagera USA att stödja Ukraina, säger Norges statsminister Jonas Gahr Støre till Dagbladet efter mötet.

Støre beskriver beskedet som avgörande.

– Det är USA som behövs för att få trovärdiga säkerhetsgarantier på plats.

Hela listan

Enligt det norska regeringskansliet är Europa, USA och Ukraina överens om en slutdeklaration som specificerar vad som ska ingå i säkerhetsgarantierna.

Det handlar bland annat om:

- USA-ledd övervakning och verkställande av en framtida vapenvila, i samarbete med koalitionspartner

- Stöd till Ukrainas försvarsstyrkor

- En internationell säkerhetsstyrka på plats i Ukraina

- Stöd till Ukraina om Ryssland anfaller igen

- Långsiktigt militärt stöd och samarbete med Ukraina

LÄS MER: Grönländskt raseri – mot Danmark

Svensk optimism

Statsminister Ulf Kristersson (M) säger sig vara positiv efter tisdagens toppmöte. Han uppger att länderna har tagit ”ytterligare steg mot trovärdiga säkerhetsgarantier för Ukraina”.

– Med sådana finns det förutsättningar för en hållbar fred, det tycker jag är helt uppenbart, säger han till SVT.

LÄS OCKSÅ:

Mardröm för Irans ledare – nya uppgifter i dag

Rysslands “röda linje” passerad – Expert: Putin har skämt ut sig

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen


6 januari 2026

Trump fruktar riksrätt – ”vad i helvete pågår?”

2026 01 07

Donald Trump är orolig.

President Trumps utrikespolitiska agerande har återigen väckt uppseende de senaste dagarna, inte minst när det gäller Venezuela och Grönland.

Samtidigt uttrycker Trump oro över risken för ett inrikespolitiskt bakslag under 2026 – som kan leda till att han återigen ställs inför riksrätt.

”Vi måste vinna – annars…”

I november hålls det mellanårsval i USA – alla platser i representanthuset och en tredjedel av platserna i senaten står på spel.

Nu varnar Donald Trump sina partikamrater för vad som kommer att hända om republikanerna förlorar mellanårsvalet, rapporterar Reuters.

– Vi måste vinna mellanårsvalet, för om vi inte vinner mellanårsvalet kommer det bara att bli… jag menar, de kommer att hitta en anledning att ställa mig inför riksrätt, säger Donald Trump till republikanska politiker, enligt nyhetsbyrån.

– Jag blir ställd inför riksrätt, upprepar den amerikanska presidenten.

LÄS OCKSÅ: Vita huset hånar Kreml

”Vad i helvete pågår?!”

Trump är den enda presidenten i USA:s historia som har ställts inför riksrätt två gånger. Han friades dock i senaten båda gångerna.

Men nu fruktar han alltså att det ska hända igen om republikanerna förlorar mellanårsvalet.

Oron förstärks av dåliga opinionssiffror, och av den historiska erfarenheten att presidentens parti brukar förlora platser i mellanårsvalet.

Donald Trump uttrycker frustration över denna historik och de just nu svaga opinionssiffrorna.

– De säger att när man vinner presidentvalet förlorar man mellanårsvalet, säger Trump, enligt nyhetsbyrån.

– Jag önskar att ni kunde förklara för mig vad i helvete som pågår i det allmänna medvetandet, för vi har rätt politik, säger den amerikanska presidenten.

Riksrätt två gånger

Trump ställdes inför riksrätt 2019 på grund av anklagelser om maktmissbruk och rättshinder relaterade till Ukraina, rapporterar Axios.

2021 ställdes han återigen inför riksrätt, då anklagad för att ha hetsat till upploppet vid Kapitolium den 6 januari, alltså för exakt fem år sedan. Men han friades alltså i båda fallen.

Mellanårsvalet blir dock mycket viktigt för Trump, och presidenten har nu press på sig att ägna mer energi åt inrikespolitiken. Frågan om inflation och levnadskostnader är extra viktig för många amerikanska väljare, enligt nyhetsbyrån.

LÄS OCKSÅ: Grönländskt raseri - mot Danmark

Foto: The White House

Text: Redaktionen