SVERIGE: Oväntat besked kan förstöra sommarsemestern

2022 05 30

Många som är sugna på att semestra i Sverige till sommaren kan tvinga ställa in sina planer.

Långa väntetider för att ansöka om  pass och kökaos på Sveriges största flygplats har präglat nyhetsrapporteringen under våren.

Men semestern kan också förstöras för de som såg fram emot att semestra på hemmaplan. Åtminstone för många som längtat efter att resa genom landet med en husvagn eller husbil. Materialbrist har nämligen ställt till stora problem för produktionen, rapporterar Sveriges Radio.

Jobbiga besked

Det tråkiga beskedet riskerar att drabba de som förväntar sig att hämta ut en husvagn eller husbil till sommaren. Nu kan semestersugna svenskar behöva vänta flera månader och missa möjligheten att använda sitt hus på hjul under årets varmaste månader.

– Vi måste makulera ordrar och gå tillbaka till kunder och berätta att de inte får sina husbilar till sommaren utan till hösten, säger Alf Ekström, koncernchef för Kabe i Tenhult, till SR.

Förseningar och höjda priser

Det som framför allt har satt käppar i hjulet är bristen på halvledare och chassin, som gör att produktionen har sinkats och inte kan möta den efterfrågan som finns i landet. 

materialbristen leder inte bara till förseningar utan även till att priserna på husbilar och husvagnar skjuter i höjden.

“Ingen blir nöjd”

Enligt Kabe är det tuffa besked som nu måste förmedlas till kommande husbils- och husvagnsägare som längtat efter en sommarsemester i den svenska naturen.

– De flesta har förståelse för problemen, sedan är det ingen som blir nöjd. Så mycket kan man nog säga, säger Alf Ekström till SR. 

Efterfrågad campingkultur

I samband med att pandemin slog till mot Sverige ökade också antalet människor som upptäckte möjligheterna att semestra på hemmaplan.

Efterfrågan på att njuta av den svenska campingkulturen har därefter hållit i sig, och Kabes första kvartal 2022 är det mest framgångsrika i företagets historia.

Husbilar ökade med 80 procent

Redan 2021 märktes en tydlig uppgång i intresset för att semestra på fyra hjul. Statistik från Husvagnsbranschens riksförbund visade en uppgång på 35 procent för husvagnar och ingenting talar för att det skulle dala, rapporterar SVT. Husbilar ökade ännu mer – med hela 80 procent 2021 jämfört med förra året. 

Tusentals nyregistrerade

Totalt registrerades nästan 2 500 nya husbilar och husvagnar unde första halvåret 2021. Några nya siffror för 2022 har inte kommit, men efterfrågan är stor och Alf Ekström menar att priserna enbart kommer att fortsätta stiga.

Hundratusentals husvagnar

Förra året fanns det 285 965 inregistrerade husvagnar i Sverige, enligt Husvagnsbranschens riksförbund. Motsvarande summa för husbilar var 108 518 stycken.

Foto:  J. Ackroyd

Text: Redaktionen


6 nov 26

7 000 måste anställas akut – 42 700 kronor i lön

2026 11 06

En svensk bransch skriker efter personal.

Sverige riskerar att få stor brist på elektriker och VVS-montörer inom några år.

Nu kan den som väljer yrkena få en medianlön på upp till 42 700 kronor i månaden.

Stor brist väntas till 2030

Sverige kan sakna närmare 7 000 elektriker och VVS-installatörer år 2030. Det visar en prognos från Installatörsföretagen.

I bedömningen har organisationen bland annat vägt in hur många som närmar sig pension, hur många som utbildas och hur stort behovet av installatörer väntas bli.

Bristen gäller alltså de båda yrkesgrupperna tillsammans.

Samtidigt väljer allt fler att byta yrkesbana senare i livet och utbilda sig till ett hantverksyrke med goda framtidsutsikter. En av dem är Johan Wedde, som lämnade jobbet som HR-chef för att bli rörmokare.

– Det här jobbet kommer inte att försvinna innan jag går i pension, säger han till DN.

Läs mer: Priset skenar – nödåtgärd vidtas för svenska hushåll

Fler unga söker

Nu finns tecken på ett ökat intresse för branschen.

Inför läsåret 2026/27 sökte 1 787 elever VVS- och fastighetsprogrammet i första hand. Det är 303 fler än året innan. Det visar Skolverkets siffror som tidningen Energi & Miljö har gått igenom.

– Att intresset för yrkesprogrammen ökar är positivt, det finns ett stort behov av personer med en gymnasial yrkesutbildning. Samtidigt ser vi fortfarande att fördelningen av sökande inte helt matchar de kompetenser som efterfrågas på arbetsmarknaden, säger Agnes Duregård, undervisningsråd på Skolverket, till Energi & Miljö.

Trots det ökade intresset väntas alltså efterfrågan på utbildad personal vara större än tillgången.

Så mycket tjänar yrkena

För den som funderar på att byta bana kan lönen vara en anledning att titta närmare på yrkena.

Enligt SCB:s lönestatistik för 2025 låg medianlönen för en VVS-montör på 42 700 kronor i månaden före skatt.

För installations- och serviceelektriker var motsvarande siffra 40 000 kronor. Den som börjar som lärling får dock en lägre lön under utbildningstiden.

Utbildning som krävs

Den som vill bli VVS-montör kan gå VVS- och fastighetsprogrammet på gymnasiet med inriktning VVS. Det går även att läsa en yrkesutbildning via komvux som vuxen.

Efter utbildningen följer normalt en lärlingsperiod på ett företag. VVS-branschens yrkesnämnd rekommenderar att den som väljer vuxenutbildning kontrollerar om den är ett godkänt VVS-college, eftersom det påverkar lärlingstidens längd.

För blivande service- och installationselektriker är el- och energiprogrammet med inriktning elteknik en vanlig väg. Även här finns yrkesutbildningar via komvux.

Efter den vanliga gymnasievägen krävs minst 1 600 timmars lärlingsanställning för att få branschens ECY-certifikat. Den som går en ETG-utbildning kan i stället få lärlingstiden ersatt av ett godkänt yrkesprov, enligt Elbranschens centrala yrkesnämnd.

Läs mer: Arbetslösa riskerar att bli utan ersättning

Foto: M.Bjork

Text: Redaktionen


7 nov 26

Ångrar allt om Ukraina – var ett misstag

2026 11 07

Stormen kring Starlink fortsätter.

Elon Musk medger ett misstag om Ukraina.

Det handlar om hjälpen med Starlink under den ryska invasionen, rapporterar Kyiv Independent.

Delar kritiskt utspel

Elon Musk har återpublicerat ett inlägg på sin egen plattform X.

Inlägget riktar kritik mot beslutet att förse Ukraina med tusentals Starlink-terminaler och kostnadsfri internettjänst i början av den fullskaliga ryska invasionen.

– I efterhand var det ett misstag av SpaceX att skicka tusentals kostnadsfria Starlink-terminaler till Ukraina och erbjuda tjänster för miljontals dollar i månaden utan kostnad i början av kriget, står det i inlägget.

Vidare hävdas det att tjänsten ursprungligen var tänkt att ge civila tillgång till internet, men att den senare fick en central roll i Ukrainas militära drönarkrigföring.

Musk har återpublicerat inlägget utan någon egen kommentar.

Läs också: Enorm rusning i Sverige – här handlar folk som aldrig förr 

Kritik mot Musk

Återpubliceringen kommer kort efter att Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj riktat kritik mot miljardärens inflytande.

I en intervju med det tyska tv-programmet ZDF Magazin Royale ifrågasätter han hur mycket makt en enskild privatperson kan ha.

– Det finns för mycket makt i händerna på en mycket förmögen person. En sådan koncentration av makt är farlig, säger Zelenskyj.

Viktigt för Ukrainas försvar

Starlink, som drivs av Musks rymdbolag SpaceX, har fått en viktig funktion i Ukraina sedan Rysslands fullskaliga invasion inleddes.

Ukraina använder både kommersiella Starlink-terminaler och den militära varianten Starshield.

I mitten av oktober infördes en hastighetsbegränsning för Ukrainas Starshield-tjänst utan förvarning. Det störde den ukrainska militärens möjligheter att bekämpa ryska drönare med jetmotorer.

Musk tog inte på sig ansvaret för beslutet, men anklagade offentligt Ukraina för att bryta mot användarvillkoren genom att använda kommersiella Starlink-terminaler för offensiva drönarattacker.

– Att använda Starlink, en civil kommersiell tjänst, för offensiva drönarattacker för att döda människor har aldrig varit tillåtet, och det borde aldrig tillåtas, skrev han på X i oktober.

Ukraina avvisade anklagelserna och uppgav att Starshield används för att stödja militära operationer mot ryska styrkor på ukrainskt territorium.

Andra läser: Plötslig öppning för Ukraina – Zelenskyj hoppfull

Foto: President of Russia Office resp White House Official

Text: Redaktionen