SVERIGE: Organisationens besvikelse – köerna är för långa

2023 04 24

Enligt Cancerfonden är väntetiderna inom cancervården fortfarande för långa. 

Det har skett miljardsatsningar inom cancervården för att korta köerna. Trots det så kvarstår problemen, skriver DN. 

– Det är nedslående att se de här siffrorna, säger Ulrika Årehed Kågström, generalsekreterare för Cancerfonden till tidningen. 

Två miljarder 

År 2015 genomfördes på initiativ av staten och regionerna en stor satsning för att minska köerna till cancervården. Initiativet mottogs med glädje av läkare, forskare och patientorganisationer. 

Regeringen satsade då två miljarder kronor under fyra års tid för att korta köerna, minska de regionala skillnaderna och höja kvaliteten på vården. 

– Vi måste se resultat redan i höst. Vi kommer nu att massivt informera, sa Anders Knape, Sveriges Kommuner och Landstings ordförande till SVT i samband med att satsningen presenterades. 

Ingen uppnår målet 

Målet var att 80 procent av patienterna skulle få vård efter bestämda tidsgränser. 

Idag är det ingen region i Sverige som uppnår målet rapporterar DN. 

Under förra året var det 41 procent som fick operation i tid och 29 procent som uppfyllde målet för strålbehandling.

Vi tycker idén med vårdförloppen i grunden är god. Men idén räcker ju inte om det inte efterlevs. Det har satsats stora ekonomiska resurser på det här, framhåller Årehed Kågström till tidningen. 

Kritiskt för överlevnad 

Situationen är inte helt överraskande för generalsekreteraren, även om hon är oroad.

Tiden mellan diagnos och behandling kan vara kritisk för både överlevnad och livskvalitet för vissa patienter. 

Ville tillföra mer pengar 

Tidigare i år ville Socialdemokraterna i Skåne tillföra 70 miljoner mer till sjukvården för att motverka de långa köerna.

De styrande högerpartierna röstade dock ner förslaget, vilket innebär att hälso- och sjukvårdsnämnden kommer att fortsätta dela ut 55 miljoner i statsbidrag årligen till regionen, framhåller partiet.

Det är väldigt oroväckande att högerstyret fortsätter snåla på cancervården samtidigt som köerna växer. Vi har en cancervård i världsklass, men det hjälper inte patienterna om de inte får tillgång till behandling i tid, säger Anna-Lena Hogerud (S) i ett pressmeddelande. 

Foto: S. Bughdaryan

Text: Redaktionen


25 augusti 2026

Kraftigt oväder på väg – då brakar det loss

2026 08 25

Regn och rusk är på väg i riktning mot Sverige.

Veckan inleds med fint väder på de flesta håll i landet.

Ett högtryck dominerar väderläget och så väntas det fortsätta några dagar till.

Samtidigt är ett nytt kraftigt regnoväder på väg in västerifrån.

I danska medier varnas nu för ett häftigt väderomslag.

– Det är viktigt att njuta av det soliga och sommarvarma vädret på onsdag och torsdag, eftersom prognoserna på fredag förutspår en kraftig väderförändring, uppger TV2.

– En kallfront är på väg över Nordsjön, och redan från fredagsmorgonen kommer den att orsaka temperatursänkningar och perioder med kraftig nederbörd och lokal åska.

Lågtryck drar in över Sverige

Lågtrycket väntas under fredagen också dra in över Sverige. Även om prognosen ännu inte är helt säker, får flera delar av landet räkna med betydligt blötare väder den kommande helgen.

– På fredag närmar sig ett lågtryck på Nordsjön. Troligen rör sig tillhörande frontsystem med regn upp över Götaland under fredagens andra halva, uppger SMHI.

– Under helgen parkerar lågtrycket över Skandinavien med regn och skurar. Dock är detaljerna kring detta ännu osäkra.

LÄS OCKSÅ: Stor brand härjar i Ryssland

Stora regnmängder väntar

I Danmark visar prognosen på stora mängder regn under helgen.

Det är dags att ersätta parasollerna med regnkläder och paraplyer, skriver TV2.

– Resten av helgen kommer också att bjuda på stora mängder regn, och lokalt kan vi få upp till 60 millimeter. Som jämförelse ligger genomsnittet på cirka 80 millimeter i hela landet under augusti, rapporterar kanalen.

Orange varning ligger kvar

De stora regnmängderna i norra Sverige har ställt till stora bekymmer den senaste tiden.

Den orangea varning som legat sedan förra veckan, ligger kvar. I nuläget sträcker den sig till och med fredag.

– Stora regnmängder har lett till höga vattenstånd och risk för översvämning som drabbar byggnader och vägar runt Buddbyträsket, Bodträsket och Svartbyträsket i Boden, samt Ljusån, framhåller SMHI.

LÄS MER: Ryssland hotar Finland – ”är ett legitimt mål”

Foto: R. Sanner

Text: Redaktionen


25 aug 26

Ryska elitstyrkor slår till vid finska gränsen

2026 08 26

Ryssland har skickat specialstyrkor till ett område nära gränsen mot Finland.

Ett 100-tal personer har gripits i samband med insatsen.

Ryska elitstyrkor och poliser deltog i operationen som riktade sig mot en musikfestival i ett skogsområde i närheten av gränsen mot Finland.

– Specialstyrkor och agenter har spärrat av ett skogsområde utanför Viborg i Leningradregionen där en ”musikfestival” har anordnats, rapporterar den ryska nyhetsbyrån Tass med hänvisning till den lokala polismyndigheten.  

Strikt förbjudet

Deltagarna på musikfestivalen uppges ha framfört pro-ukrainska sånger och propagerat för ett maktskifte i Ryssland – något som är strikt förbjudet i den ryska diktaturen.

Festivalen uppges ha anordnats i hemlighet sedan 2023. Arrangörerna ska ha meddelat deltagarna plats och tid en dag före evenemangets.

De gripna personerna kallas för ”vänsterradikaler” i ryska medier. Det hävdas även att flera av dem var drogpåverkade.

Festivalen var tidigare känd som "NOŽ", vilket är en förkortning av ryska ord som betyder "ohälsosam livsstil" på svenska.

ANDRA LÄSER: Putin i nöd – oväntat grannland rycker in 

Brutal diktatur

Sedan den fullskaliga invasionen av Ukraina 2022 har Ryssland skärpt en rad lagar som kraftigt begränsar möjligheten att kritisera kriget. Det är bland annat förbjudet att kritisera den ryska armén sprida ”falska uppgifter” om kriget. Den som bryter mot lagarna riskerar uppemot 10–15 år i fängelse.

Samtidigt har Putinregimen begränsat tillgången till flera sociala medieplattformar. Bland annat har Kreml inskränkt möjligheterna till röst- och videosamtal på plattformar som WhatsApp och Telegram

Regimens ambition är att så många ryssar som möjligt ska använda den statskontrollerade meddelandeappen Max, som sedan september 2025 är obligatorisk förinstallerad på alla nya mobiltelefoner i landet. Via appen kan den ryska regimen övervaka och kontrollera medborgares kommunikation.

LÄS OCKSÅ: Massiv explosion i Ryssland – över 100 skadade

Foto: Rysslands försvarsdepartement

Text: Redaktionen