SVERIGE: Al-qaida kopplas till påskupploppen

2022 05 06

Flera aktörer som i början av året låg bakom en massiv påverkanskampanj mot Sverige uppges även ha medverkat under påskhelgens upplopp.

Bland annat kan aktörer spåras till den ökända terrorstämplade organisationen al-Qaida, rapporterar SR Ekot.

Bekräftar uppgifterna

Mikael Östlund, kommunikationschef på Myndigheten för psykologiskt försvar bekräftar uppgifterna.

– Det är enskilda och olika aktörer som tillhör våldsbejakande eller demokratibekämpande organisationer och i deras digitala miljöer finns de här aktörerna som arrangerar sig i de här kampanjerna. Ett sådant exempel är al-Qaidas digitala miljöer, säger han till SR.

Sociala medier och internetforum

På sociala medier och andra internetforum sprider de utpekade aktörerna desinformation om Sverige och myndigheter i landet.

– På motsvarande sätt som under kampanjen mot den svenska socialtjänsten, där man uppmanade till olika saker och spred vidare falska berättelser, så kan vi se att i samband med upploppen så har samma aktörer engagerat sig och intresserat sig för upploppen, säger Mikael Östlund till SR och konstaterar att syftet med dessa kampanjer är att svartmåla Sverige.

– I grunden är det kritik mot vårt sätt att utöva myndighetsutövning och man vill givetvis sprid desinformation om Sverige i syfte att uppmåla Sverige som ett rättsosäkert land, särskilt för muslimer.

Desinformationskampanjen mot Sverige

I mitten av februari konstaterade regeringen att det pågick en vilseledande kampanj mot Sverige, bland annat i sociala medier, som felaktigt påstod att muslimska barn och familjer skulle vara systematiskt utsatta för övergrepp från svenska myndigheter, särskilt från socialtjänsten. 

Konton kopplade till våldsbejakande islamistiska organisationer spred falsk information om myndigheter och socialtjänst i flera svenska kommuner, rapporterade Myndigheten för psykologiskt försvar.

Fakta al-Qaida

  • Al-Qaida är ett islamistiskt terrornätverk upprättat av Osama bin Laden.
  • Al-Qaida har stått bakom flera stora terrorattentat, bland annat attacken mot World Trade Center i New York, USA den 11 september 2001. 
  • Al-Qaida är numera närvarande i fler länder och inkluderar fler människor än någonsin tidigare. 
  • Lokala grupper, som verkar i olika konflikter runt om i världen, har en varierande grad av anslutning till al-Qaidas nätverk och centrala ledning. 
  • Källa: GLOBALIS

Foto: Ingripandepoliserna

Text: Redaktionen


JUST NU: Storbrand rasar – helikopter ska vattenbomba

2025 06 29

Ett större skogsområde brinner utanför Västervik.

Branden, som rasar mellan Ukna och Edsbruk, är inte under kontroll, rapporterar P4 Kalmar. 

Nu inleds en stor släckningsinsats.

Räddningstjänsten har skickat flera resurser till platsen.

Dessutom inväntar man en helikopter som ska vattenbomba området.

Kommenterar

Räddningstjänsten har uttalat sig om skogsbranden.

I en kommentar till radion uppger man att det inte finns någon bebyggelse i närheten av branden.

Vidare konstaterar räddningstjänsten att det är för tidigt att uttala sig om brandens spridningsrisk.

I dagsläget brinner ett område på 100 gånger 100 meter.

SMHI varnar

SMHI har utfärdat flera varningar för skogsbränder under söndagen.

I Götaland och sydöstra Sveland är risken för bränder i skog och mark mycket eller extremt stor, uppger myndigheten.

Gotland och Öland pekas också ut som riskområden.

Allmänheten uppmanas att tänka på följande:

  • Skogsbrand kan lätt uppstå på grund av till exempel eldning, gnistor från maskiner eller blixtnedslag.
  • Brand sprids lätt i skog och mark.
  • Brand i ledningsgator kan medföra störningar i el- och telenätet.
  • Kontrollera om eldningsförbud råder i ditt område, och var mycket försiktig vid eldning eller arbete med stora maskiner utomhus.

LÄS MER: ”Brutal värme” i Europa – då påverkas Sverige

FAKTA: Skogsbränder

- Den främsta orsaken till bränder i skog och mark är människors aktiviteter. Risken för att bränder ska uppstå och deras förlopp beror också på vädret och vegetationen. I ett allt varmare klimat ökar risken för bränder i skog och mark.

- Antalet bränder i skog och mark varierar mycket år från år. Under den senaste 20-årsperioden har det handlat om drygt 2 000 till 8 000 bränder per år i Sverige. En torr och varm sommar ger som regel många fler bränder jämfört med en regnig säsong.

Källa: SMHI

Foto: P. Keno

Text: Redaktionen


JUST NU: Hånet mot Åkesson – ”Bisarra konspirationsteorier”

2025 06 29

Jimmie Åkesson (SD) hånas av S efter ett utspel.

Sverigedemokraternas partiledare Jimmie Åkesson gick till angrepp mot Socialdemokraterna i ett inlägg på X på lördagen.

Åkesson ifrågasatte den affär där IOGT-NTO köper Socialdemokraternas lotteriverksamhet Kombispel.

– Inför öppen ridå görs en internaffär inom den socialdemokratiska intressesfären på hisnande 57,5 miljoner kr när IOGT-NTO köper den skandalomsusade lotteriverksamheten, skrev Åkesson på X.

– IOGT-NTO har i sin tur fått årliga miljonbidrag av ForumCiv som finansieras via Sida. Dessa nära kopplingar och mångmiljontransaktioner mellan partiverksamhet, ideella föreningar och staten bidrar till att urholka förtroendet för politiken och demokratin, skrev Åkesson.

Men nu får SD-ledaren ett hånfullt svar från S.

”Bisarra konspirationsteorier”

Jimmie Åkesson skrev i inlägget att affären väcker misstankar.

– Endast misstanken att Sveriges största parti tvättar biståndspengar till sin kampanjkassa är helt oacceptabelt, skrev SD-ledaren i inlägget på lördagen.

Anklagelsen är dock felaktig, enligt Expressen. Tidningens granskning visar IOGT-NTO har en nykterhetsrörelse, tillsammans med andra organisationer, som heter Inrif och som får bidrag av ForumCiv. Men Inrif ger inga bidrag till IOGT-NTO, enligt tidningen, och har därför inget med köpet av lotteriverksamheten att göra.

Nu riktar Socialdemokraternas partisekreterare Tobias Baudin hånfull kritik mot Jimmie Åkesson.

– Jag tror att det vore bra för Sverige om Jimmie Åkesson behärskade sig med sina fria fantasier och bisarra konspirationsteorier, säger Baudin till tidningen.

Ny mätning

På söndagen kom det också ett tråkigt besked för SD-ledaren när det gäller opinionsläget.

En ny undersökning från DN/Ipsos visar att SD:s samarbetsparti M tycks ha större potential att locka nya väljare än vad SD har, rapporterar tidningen.

På frågan vilket parti de på allvar överväger att rösta på, svarar 27 procent M och 22 procent SD. Enligt Ipsos har M fler ideologiska anhängare och ses som ett regeringsbärande parti.

Kampen mellan SD och M om att bli största högerparti kan alltså bli hård för SD inför nästa val.

Det är dock fler som överväger att rösta på SD nu än för ett år sedan, då motsvarande siffra var 19 procent. SD blev dessutom större än M i förra valet, och lär satsa hårt på att bli det även i valet 2026.

Foto: Magnus Liljegren Regeringskansliet

Text: Redaktionen