SVERIGE: Al-qaida kopplas till påskupploppen

2022 05 06

Flera aktörer som i början av året låg bakom en massiv påverkanskampanj mot Sverige uppges även ha medverkat under påskhelgens upplopp.

Bland annat kan aktörer spåras till den ökända terrorstämplade organisationen al-Qaida, rapporterar SR Ekot.

Bekräftar uppgifterna

Mikael Östlund, kommunikationschef på Myndigheten för psykologiskt försvar bekräftar uppgifterna.

– Det är enskilda och olika aktörer som tillhör våldsbejakande eller demokratibekämpande organisationer och i deras digitala miljöer finns de här aktörerna som arrangerar sig i de här kampanjerna. Ett sådant exempel är al-Qaidas digitala miljöer, säger han till SR.

Sociala medier och internetforum

På sociala medier och andra internetforum sprider de utpekade aktörerna desinformation om Sverige och myndigheter i landet.

– På motsvarande sätt som under kampanjen mot den svenska socialtjänsten, där man uppmanade till olika saker och spred vidare falska berättelser, så kan vi se att i samband med upploppen så har samma aktörer engagerat sig och intresserat sig för upploppen, säger Mikael Östlund till SR och konstaterar att syftet med dessa kampanjer är att svartmåla Sverige.

– I grunden är det kritik mot vårt sätt att utöva myndighetsutövning och man vill givetvis sprid desinformation om Sverige i syfte att uppmåla Sverige som ett rättsosäkert land, särskilt för muslimer.

Desinformationskampanjen mot Sverige

I mitten av februari konstaterade regeringen att det pågick en vilseledande kampanj mot Sverige, bland annat i sociala medier, som felaktigt påstod att muslimska barn och familjer skulle vara systematiskt utsatta för övergrepp från svenska myndigheter, särskilt från socialtjänsten. 

Konton kopplade till våldsbejakande islamistiska organisationer spred falsk information om myndigheter och socialtjänst i flera svenska kommuner, rapporterade Myndigheten för psykologiskt försvar.

Fakta al-Qaida

  • Al-Qaida är ett islamistiskt terrornätverk upprättat av Osama bin Laden.
  • Al-Qaida har stått bakom flera stora terrorattentat, bland annat attacken mot World Trade Center i New York, USA den 11 september 2001. 
  • Al-Qaida är numera närvarande i fler länder och inkluderar fler människor än någonsin tidigare. 
  • Lokala grupper, som verkar i olika konflikter runt om i världen, har en varierande grad av anslutning till al-Qaidas nätverk och centrala ledning. 
  • Källa: GLOBALIS

Foto: Ingripandepoliserna

Text: Redaktionen


2januari2026

Ryssland drar i handbromsen – ”erkänner misslyckande”

2026 01 02

Ryssland tvingas att backa från sina planer.

Efter den ryska invasionen av Ukraina 2022, med tunga sanktioner från omvärlden som följd, har den ryska ekonomin stagnerat på punkt efter punkt.

Detsamma gäller den ryska förmågan att upprätthålla viktiga samhällsfunktioner och investeringar som behövs för en fungerande tillvaro för befolkningen.

Inför 2026 tvingas nu myndigheterna att återigen dra i handbromsen för viktiga investeringar.

– Ryska järnvägar minskar investeringarna för tredje året i rad. Investeringsprogrammet för 2026 har minskats med nästan en femtedel, vilket signalerar att den ryska ledningen erkänner ett misslyckande, uppger Ukrainas underrättelsetjänst, i ett uttalande.

Påskyndar försämring

Uteblivna investeringar i den ryska järnvägen riskerar att slå hårt mot landet på sikt, då ett fungerande transportsystem är avgörande för den ryska ekonomin.

– Mot bakgrund av den kroniska stagnationen i transportsystemet påskyndas försämringen av en sådan minskning. Istället för utveckling och modernisering går de flesta resurser till primitivt underhåll av utslitna medel, uppger underrättelsetjänsten.

Järnvägarna till Östersjön

Ett arbete som nu väntas stanna av är de planerade ryska projekten för att öka transportkapaciteten till sina hamnar i Östersjön.

– Baserat på nuvarande finansieringsnivåer har genomförandet 2026 i praktiken kollapsat. Det lämnar strategiska rutter begränsade och berövar ekonomin på exportmöjligheter, uppger RBC-Ukraine.

LÄS MER: Nyårssmäll i Ryssland – video på explosioner sprids

Systemkris i infrastrukturen

De återkommande minskningarna inom den ryska järnvägen är en del av ett större problem i landet.

– Det pekar på en systemkris inom transportinfrastrukturen. Som en följd levereras inte nyckelprojekt, entreprenörer står utan arbete och järnvägsnätet fortsätter att försämras, rapporterar tidningen.

– Detta är inte bara ett problem för järnvägen. Det speglar den övergripande försämringen av Rysslands ekonomi, som inte ens kan upprätthålla grundläggande investeringsprogram, framhåller rapporten från den ukrainska underrättelsetjänsten.

LÄS MER: Ryskt sammanbrott – sämsta sedan 70-talet

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


Sverige och EU har ”förlorat hela internet”

2026 01 02

Sverige och övriga Europa har "förlorat hela internet”.

Det larmet kommer nu från den belgiska cybersäkerhetschefen Miguel De Bruckyer på fredagen.

Experten syftar på hur beroende EU, däribland Sverige, har blivit av amerikanska molntjänster och annan digital infrastruktur. 

– Om jag skulle vilja att min information stannade inom EU så är det bara att fortsätta drömma. Det är ett mål som helt enkelt inte är realistiskt, säger Miguel De Bryckyer till Financial Times.

Varningen: kan stänga ned Sverige

Det är inte första gången experter eller myndigheter varnar för att EU är för beroende av USA när det gäller tekniken, i synnerhet internet.

– Om vi som land skulle få en hård sanktion från USA, då står vi i bästa fall på fötterna i 30 dagar, sade exempelvis Gabor Sebastiani från Arbetsförmedlingen, ansvarig för digital riskhantering på myndigheten, till DN i somras.

I synnerhet är Sverige särskilt beroende av Microsoft. Hela offentliga sektorn använder sig mer eller mindre av dess tjänster, exempelvis Teams och Officepaketet.

Gabor Sebastiani menar att techjättarna är “ett vapen” för USA. 

LÄS OCKSÅ: Swedbank pekar ut tre grupper – ”Kommer få det sämre”

Kan släcka Danmark "på en timme"

Även Danmark har flaggat för liknande scenarier.

I Sveriges grannland bedöms en omfattande amerikansk cyberattack som realistisk, enligt Jacob Herbst, chef för Cyber Security Control.

Enligt den danska regeringsrådgivaren skulle USA kunna stänga ned Danmark, som är enormt beroende av molntjänster från exempelvis Microsoft och Apple,  inom loppet av en timme.

– Om amerikanerna på måndag morgon klockan åtta bestämmer sig för att stänga ner de amerikanska molntjänsterna, då har Danmark stannat av klockan nio, sade Jacob Herbst till TV2 förra året.

LÄS OCKSÅ: Amerikansk bransch trotsar Trump – ”Nödvändigt”

Foto: ActionVance

Text: Redaktionen