SVERIGE: Obehagliga paket med kakor

2023 07 28

Flera hushåll på Västkusten har larmat polisen efter att ha upplevt otäcka hot.

Polisen framhåller att det hela har börjat med att de drabbade familjerna fått budskap i sina brevlådor som de upplevt som mycket obehagliga – rent av hotfulla.

Rädsla för terrordåd 

Samtidigt är oron stor då rädslan för terrordåd har ökat och inte minst på Västkusten finns det farhågor.

Göteborgspolisen har stärkt sin beväpning och på Liseberg har man en förhöjd vaksamhet. Även Nordstan och Got Event agerar enligt GP.

Kände sig hotade

Polisen valde att reagera med kraft efter att de drabbade hushållen slagit larm om de hotfulla budskap som de upplevt.

– Det var vissa ord som mottagarna hängde upp sig på och tolkade som hotfulla.

Det säger Jens Andersson vid Göteborgspolisen till GP.

Muslimsk koppling

– Det ligger även paket i brevlådorna som man inte vågar öppna, meddelar polisen.

– Flera patruller åker till platsen, uppger polisen.

De drabbade hushållen visste inte vem som hade sänt paketen och visste inte vad de innehöll.

Paketen hade en muslimsk koppling.

Ville vara snälla

Efter att polismyndigheten inlett ett analysarbete kunde man konstatera att det vare sig rörde sig om något explosivt ämne eller om något farligt pulver.

Tvärtom handlade det inte om något dödligt alls.

– Där konstateras att innehållet i paketen är ofarligt.

I stället för att hota var avsändarnas syfte att vara snälla menar polisen.

Innehöll kakor

– Efter att ha fått kontakt med de personer som lagt i breven och paketen, kan vi även konstatera att budskapet tycks ha misstolkats.

– Det hela uppges ha varit menat som en gåva, poängterar polisen på sin webbsida.

Paketen innehöll nämligen kakor.

– Det pågår en muslimsk högtid just nu då man bland annat ska vara snäll mot sina medmänniskor. De som valde att dela ut kakorna hade alltså inget uppsåt att vara hotfulla – snarare tvärtom.

Det säger polisen till GP.             

Polisen stannar i området

Efter koranbränningarna är oron för islamistiska terrordåd stor och polisen menar att man har förståelse för de drabbades oro.

Polismyndigheten betonar att de kommer att finnas på plats i området som fått kakorna i så kallat trygghetsskapande syfte.

De som skickade ut kak-gåvorna misstänks inte för att ha begått något brott.

Foto: A. Mirhashernian

Text: Redaktionen


19 aug 26

UPPGIFTER: Ryssland har slagit till mot Natoland

2026 08 19

Ryssland misstänks för inblandning i ett sabotage mot en militär anläggning på Natos territorium.

Förra veckan kom rapporter om en storskalig brand vid försvarsföretagets Milrem Robotics anläggning i Estland.

Branden i byggnaden i Tallinn utreds som misstänkt anlagd.

Nu kopplas Ryssland till det påstådda sabotaget.

Det bekräftar Estlands premiärminister Kristen Michal.

– En av utredningens teorier är att detta var en sabotagehandling, med stöd av Ryssland, säger han enligt oberoende Moscow Times.

Identifierat misstänkta

De misstänkta för dådet har identifierats.

Enligt premiärministern är personerna bosatta i Lettland. Åklagaren har begärt att de ska gripas.

– Estland tar alla attacker mot vår försvarsindustri på största allvar. Vi kommer alltid att skydda våra medborgare och företaget med alla medel som står till buds, framhåller Michal.

Hjälper Ukraina

Milrem Robotics producerar obemannade markstridsfordon. 

Företaget har ett nära samarbete med Ukraina. Bland annat levereras den obemannade markroboten THeMIS (Tracked Hybrid Modular Infantry System) till den ukrainska armén.

Roboten används för att stödja infanteri genom att transportera utrustning och evakuera skadade. Den kan också utrustas med vapensystem.

LÄS MER: Ryska tillgångar kan skickas till Ukraina – på ett villkor

Danmark har varnat

Ryssland har tidigare förnekat anklagelser om att ha planerat eller utfört sabotage mot länder utanför Ukraina.

Flera västländer varnar dock för ryska sabotageaktioner.

Danmarks militära underrättelsetjänst FE bedömer det som “sannolikt” att Ryssland kontinuerligt “planerar och förbereder” sabotage mot mål i flera europeiska länder.

På FE:s egen skala motsvarar begreppet “sannolikt” att risken för sabotage i någon form ligger på mellan 60 och 90 procent.

– Ryssland har ökat sin vilja att ta risker för att testa och pressa oss här i väst, har Anja Dalgaard-Nielsen, chef för FE:s underrättelsesektor, sagt till Danmarks Radio.

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: Stor amerikansk säkerhetslucka kan utnyttjas av Kina

Foto: Geralt resp President of Russia Office

Text: Redaktionen


“70 procent av mackarna har slut på bensin”

2026 08 19

Ryssland står inför en sällan skådad bränslekris.

De ukrainska drönarattackerna mot rysk energiinfrastruktur fortsätter.

Angreppen ger resultat.

På tisdagskvällen kommer uppgifter om att så mycket som 70 procent av de ryska bensinstationerna har slut på bensin, rapporterar Moscow Times.

Slut på bensin

Den 16 augusti fanns bensin eller diesel tillgängligt på endast 28,1 procent av landets mackar, jämfört med 41 procent veckan innan. 

Under de senaste sju dagarna har tillgången på bränsle minskat i regionerna Volgograd, Tjeljabinsk, Orenburg, Voronezj, Samara, Penza, Saratov, Lipetsk och Rostov, samt i Tatarstan. 

Myndigheterna i minst åtta regioner – däribland Krasnodar Kraj samt Kaluga och Nizjnij Novgorod oblast – har bekräftat att det finns problem på bensinstationerna.

Invånare i ytterligare minst 13 regioner har rapporterat om bränslebrist i sociala medier. 

Bekräftar problemen

Igor Jusjkov, ledande analytiker vid Fonden för nationell energisäkerhet, bekräftar problemen.

– Den nya bristvågen beror på de fortsatta attackerna och oplanerade reparationerna vid oljeraffinaderierna, säger han.

Läs mer: Ryska tillgångar kan skickas till Ukraina – på ett villkor

Har fått böter

Att klaga på bensinbristen har dock inte slutat väl för vissa ryssar.

En domstol i ryska Volgograd har bötfällt en lokal kvinna för att ha deltagit i ett kollektivt upprop gällande bränslebristen, uppger RBC Ukraine.

Säkerhetsstyrkor stämplade en video som spelades in nära en bensinstation som en ”otillåten allmän sammankomst”. 

“Orättvis fördelning”

En person som var på plats vid uppropet hördes i ett filmklipp säga så här:

– Det handlar specifikt om en orättvis fördelning: vår administration tankar fulla tankar med bensin med hjälp av drivmedelskort, medan vanliga invånare ofta helt enkelt avvisas. Poliserna ansåg att detta var en otillåten allmän sammankomst.

Läs mer: Ghana rasar mot Ryssland

Foto: A. Malenchik

Text: Redaktionen