SVERIGE: Nytt bötesbelopp för bilister som kör mot gult
2025 02 06
Snart införs ett nytt bötesbelopp för alla som kör mot gult.
I dagsläget kostar det 3 000 kronor att köra mot såväl gult som rött ljus.
Om bara ett par veckor så kommer det att ändras - och ett nytt bötesbelopp införs för bilister som kör mot gult ljus.
Det rör sig om en sänkning, rapporterar Teknikens värld.
Sänker beloppet
Riksåklagaren har enligt Teknikens värld beslutat att göra skillnad på straffet för om man kör mot gult respektive rött ljus.
Därmed har det fastställts att den som kör mot gult ljus inte begår ett lika allvarligt brott som den som kör mot rött ljus.
Det nya bötesbeloppet kommer att vara på 2 000 kronor istället för 3 000 kronor som tidigare.
Det kommer att gälla från och med den 21 februari 2025.
“Görs en differentiering”
Johan Bülow, kammaråklagare vid Utvecklingscentrum, som har arbetat med saken, säger så här:
– När signalen visar gult är trafikfaran inte lika påtaglig eftersom det finns en marginal i förhållande till när övrig trafik kommer ut i korsningen. Det är därför en differentiering görs mellan dessa två situationer.
Bötesbeloppet för att köra mot rött ligger kvar på 3 000 kronor.
Inte högst prioriterat
Vad gäller olyckor i trafiken är hastighetsöverträdelser och framförande av fordon under onyktert tillstånd allvarligare brott.
På torsdagen har flera trafikolyckor inträffat runt om i landet av olika anledningar.
Polis larmades tidigare under dagen till LV288 i höjd med Örby mellan Rasbo och Uppsala, efter att två personbilar varit inblandade i en trafikolycka.
Det finns i nuläget inga uppgifter om personskador.
Olyckan tycks ha uppkommit då den ena föraren, en man i 80-årsåldern, ej iakttagit väjningsplikt.
Körkortet omhändertaget
Samtidigt har en person fått körkortet omhändertaget efter att ha kört mot rött ljus på Västra esplanaden i Umeå under torsdagsförmiddagen.
– Under förmiddagen utfärdade polisen ordningsbot till en man som kört mot rött trafikljus på Västra esplanaden i Umeå. Föraren fick också sitt körkort omhändertaget, framhåller polisen via sin webbsida på torsdagen.
Foto: M. Jerabek
Text: Redaktionen