SVERIGE: Nytt besked om kärnkraft – regeringen kritiseras

2022 11 18

En svensk forskare dömer ut regeringens kärnkraftspolitik.

Den nya regeringen vill satsa mer på kärnkraft och genomföra utredningar om vad som krävs för att återstarta nedstängda reaktorer.

Nu menar forskaren Lars J Nilsson på Lunds Universitet att utvecklingen inte kommer ske som regeringen yttrat.

Jag misstänker att det är ett spel för gallerierna, säger han till DN.

Vill satsa

Energi-och näringsminister Ebba Busch (KD) menar att Sverige bör återgå till en kärnkraftsvänlig politik.

– Vi vill vara tydliga med att vindkraft kommer vara en viktig del av energimixen, men det kommer inte vara basen. Nya kärnkraftsreaktorer kommer att byggas, säger hon enligt Aftonbladet.

I Tidöavtalet tydliggör regeringens samarbetspartier sin positiva inställning till kärnkraften och understryker att “ny svensk kärnkraft ska byggas”.

“För dyrt”

Lars J Nilsson hävdar att detta inte kommer ske, bland annat av ekonomiska skäl.

Min bild är att det inte kommer byggas någon ny kärnkraft i Sverige så länge man inte ställer ut stora, långtgående garantier och subventioner. Det är helt enkelt för dyrt.

I Tidöavtalet presenteras ett förslag om att utreda en återstart av de nedstängda reaktorerna Ringhals ett och två.

Nilsson menar att det inte är lönsamt att återstarta reaktorerna.

Redo att bygga nytt

VD för Barsebäck kraft Åsa Carlson har förklarat att de är redo att bygga ny kärnkraft i Barsebäck, rapporterar DN.

Hennes förhoppningar handlar om att ha ny kärnkraft på plats i området under 2030-talet.

Det är ju självklart väldigt glädjande, sade Ebba Busch.

Med i Tidöavtalet

Moderaterna, Kristdemokraterna, Liberalerna och samarbetspartiet Sverigedemokraterna har kommit överens om ett antal viktiga frågor.

Detta i form av Tidöavtalet, som innehåller knappt 200 reformförslag och är över 60 sidor långt.

Där finns bland annat ett antal förslag om klimat och energi.

Bland annat vill regeringen satsa 400 miljarder kronor i kreditgarantier till ny kärnkraft och införa ett samlat elprisområde för hela Sverige, rapporterar SVT. 

Foto: Moderaterna resp Vattenfall group

Text: Redaktionen


29 aug 26

Nytt åskoväder drar in – dessa län drabbas

2026 08 29

Nya åskoväder och stora regnmängder väntar på flera håll.

Ett nytt lågtryck drar in över Sverige med regn, skurar och åska.

Samtidigt varnar SMHI för kraftiga vindbyar på flera håll i landet.

Regn och åska väntar

Helgen bjuder på ostadigt väder när ett lågtrycksområde breder ut sig över Skandinavien.

– Idag sträcker sig ett regnområde från mellersta Norrland och söderut ner över landets östra landskap. I Östersjölandskapen och främst på Gotland kan det tidvis bli kraftigt regn med inslag av åska. Under dagen rör sig regnet sakta åt nordost, meddelar vädermyndigheten.

SMHI varnar även för kraftiga vindbyar i flera delar av landet.

Västkusten , Skåne och Norrland drabbas av vindinslag, som sedan kommer avta under söndagen.

På söndagen ligger regnområdet kvar över norra Norrland och mattas successivt av.

I övriga landet väntas fortsatt skurar och bara kortare glimtar av sol.

LÄS MER: Polen säger nej – ”inte på vårt territorium”

Brakade loss igår

Ovädret började redan under fredagen att märkas på flera håll i landet.

Ett omfattande nederbördsområde drog in från sydväst och förde med sig både kraftigt regn och åska.

Under fredagseftermiddagen nådde frontzonen Västkusten innan den fortsatte vidare över Götaland, Svealand och sydvästra Norrland.

Tiotusentals fick evakuera

Ett kraftigt åskoväder drog in över Göteborgsområdet under fredagskvällen samtidigt som SMHI hade utfärdat en gul varning.

I Göteborg blev situationen så allvarlig att tiotusentals konsertbesökare tvingades evakuera Ullevi när Swedish House Mafia fick ställa in sin spelning.

Konserten får dock en ny chans.

Gruppen meddelar att en gratis spelning kommer hållas på Avenyn under lördagseftermiddagen.

Det är dock inte bara helgen som ser blöt ut.

På måndag drar nästa lågtryck in västerifrån över Götaland och för med sig mer regn.

– Under tisdag och onsdag fortsätter regnet vidare norrut över Svealand och Norrland, medan det i Götaland blir mer skurbetonat. Det ostadiga vädret ser sedan även ut att bestå in över nästa helg, uppger SMHI.

LÄS MER: Eldinferno i Ryssland – flera dödsfall

Foto: T. Mansour

Text: Redaktionen


29 aug 26

Faktura går till inkasso direkt – anmälningar väller in

2026 08 29

En avgift som aldrig når fram kan snabbt få oväntade konsekvenser.

En utebliven faktura har för många svenskar slutat med ett oväntat inkassokrav.

Nu riktas kritik mot ett specifikt bolag som har nästan 60 ärenden hos Allmänna reklamationsnämnden.

Fakturan kom aldrig

Under lång tid fungerade parkeringen smidigt för de boende i Lindas bostadsområde i Årby.

Men efter att parkeringsbolaget APCOA tog över hanteringen av platserna började problemen.

Fakturorna för parkeringen som skulle skickas till de boende uteblev.

I stället fick Linda Astfelt plötsligt ett inkassokrav.

Hon reagerade kraftigt på beskedet.

– Jag ska inte behöva ringa varenda månad för att få en faktura. Inte heller att de skickar mig till inkasso för att de själva inte skickat ut fakturan till mig, säger hon till SR.

Enligt Linda hade hon alltså inte fått den ursprungliga fakturan innan ärendet gick vidare.

LÄS MER: Eldinferno i Ryssland – flera dödsfall

Många ärenden hos ARN

Linda visar sig samtidigt inte vara ensam om att ha problem med parkeringsbolaget.

Sedan 2021 har 57 ärenden mot APCOA registrerats hos Allmänna reklamationsnämnden, ARN.

Även hos Kronofogden finns ett stort antal ärenden kopplade till bolaget.

Enligt uppgifterna har över 780 ärenden registrerats sedan 2023.

För Linda är det framför allt de äldre grannarna som väcker oro.

– Jag tycker synd om alla gamlingar som bor här, de kanske inte har mejl eller någonting, säger hon.

När en faktura går vidare till inkasso kan ytterligare kostnader tillkomma samtidigt som en ny betalningsfrist börjar gälla.

– Ett inkassokrav ger ingen betalningsanmärkning i kreditupplysningsbolagens register. Men om du varken betalar eller bestrider kravet kan det leda till att du får en betalningsanmärkning i ett senare skede, meddelar Finansinspektionen.

Det kan bland annat påverka möjligheten att få lån eller teckna vissa avtal.

APCOA svarar

APCOA har svarat på kritiken i samband med Sveriges Radios granskning.

Bolaget uppger att fakturorna skickas genom flera olika kanaler, bland annat vanlig post, Kivra och e-post.

Parkeringsbolaget framhåller också att ärenden kan pausas, omprövas eller krediteras om det har blivit fel.

Efter Lindas återkommande kontakter med bolaget började fakturorna till slut komma till hennes e-post som de skulle.

LÄS MER: UPPGIFTER: Här kan Sverige slås ihop med grannländerna

Foto: Kronofogden

Text: Redaktionen