SVERIGE: Nya krav på värnpliktiga

2023 02 21

Regeringen vill införa nya krav på de som ska göra värnplikten framöver.

Kraven rör en omfattande säkerhetsprövning innan det att man får besked om att man tillåts göra värnplikten, rapporterar Sveriges Radio.

Prövningen kan pågå under flera år – och den som vill göra värnplikten ska inte lov att säga nej.

"Säkerheten främst"

Ovanstående har nu lagts fram som ett förslag av regeringen i en lagrådsremiss.

Detta trots att partiet inom regeringen tidigare varit emot förändringen.

– Alla i Sverige känner den här oron över förändringar i Europa och i vårt eget land och då måste sätta säkerheten främst. Då tycker jag att det här är ett rimligt avvägt förslag, säger Anna Starbrink, Liberalernas ledamot i försvarsutskottet, till SR.

Ska ske återkommande – risk vid mobilisering

Säkerhetsprövningen består av en personlig intervju, men även en genomgång av personens register i form av exempelvis brottsdomar och ekonomisk situation.

Att man tidigare har kunnat säga nej är av integritetskränkande skäl, men har också fått effekten att personer har kunnat nekas att få göra värnplikten.

Det är det som försvarsminister Pål Jonsson (M) nu vill ändra på.

Prövningen ska dessutom ske återkommande som en personlig inskrivning – i de fall som Sverige skulle behöva mobilisera för krig.

– Det går inte att genomföra storskaliga säkerhetsprövningar precis innan vi exempelvis skulle genomföra en höjd beredskap, så då blir det naturligt att Försvarsmakten har uppdraget över tid, säger ministern.

Ändrade förutsättningar

Ytterligare en förändring är att den som redan har gjort värnplikten och har kunnat säga nej till säkerhetsprövningen får nya förutsättningar.

Nu får de inte längre göra så om de tar sig till repetitionsutbildning.

– I grunden gör Försvarsmakten värderingen att alla befattningar som är värnpliktiga är säkerhetskänslig verksamhet. Då tycker jag att det är en rimlig avvägning att den säkerhetsprövningen ska gälla så länge man är krigsplacerad, säger Pål Jonsson till SR.

Vill utöka antalet värnpliktiga

Strax före jul meddelade regeringen en annan förändring gällande värnplikten.

Det handlade då om att uppemot 10 000 svenska 18-åringar ska inkluderas i det militära framöver.

I så fall kommer var tionde ung person vara aktuell för värnplikten.

– Grunden är att Sverige ska ha ett starkare försvar, och då måste vi också kunna personalförsörja det. Därför behöver vi bygga ut värnplikten, sade Pål Jonson till SVT vid tillfället.

Stöds av S

Förslaget fick även stöd av oppositionen. Tidigare har Socialdemokraterna slagit fast ett mål på 8 000 – men kan tänka sig fler.

– Nu har vi sagt 8 000 till år 2025. Sedan vill vi att man ska gå upp till 10 000 så snabbt som möjligt, säger Socialdemokraternas försvarspolitiske talesperson Peter Hultqvist till tv-kanalen.

Foto: Kristoffer Olsson Försvarsmakten

Text: Redaktionen


20 okt 26

Storm på väg mot Sverige – då brakar det loss

2026 10 20

Mildare höstväder präglar Sverige under början av veckan.

Fram till helgen väntas plusgrader i nästan hela landet. I södra och mellersta Sverige letar sig temperaturerna över 10-gradersstrecket.

Framåt helgen slår dock vädret om rejält.

En höststorm rör sig mot Sverige och väntas föra med sig kraftiga vindar under söndagen.  

Det är ännu oklart hur omfattande konsekvenserna blir, men SMHI flaggar för att det kan bli rejält blåsigt i hela landet.

– På söndag ser det ut att bli rejält blåsigt i hela landet i samband med att ett djupt lågtryck som närmar sig ute på Norska havet, framhåller myndigheten i sin senaste prognos.

Stormen Austen

Den brittiska vädertjänsten har döpt stormen till Austen.

Enligt SMHI väntas Austen nå Storbritannien under torsdagen och fredagen för att sedan röra sig österut. På söndag beräknas stormen dra in över Sverige.  

Varningar kan utfärdas

SMHI har än så länge inte utfärdat några varningar inför söndagen.

Varningar kan dock komma senare under veckan. Enligt SMHI publiceras vädervarningar på myndighetens hemsida och väderapp upp till tre dygn innan väderhändelsen beräknas inträffa. 

– Det är viktigt att följa väderutvecklingen eftersom prognoserna uppdateras kontinuerligt dygnet runt, vilket även kan medföra ändringar av varningsnivåer och varningsområden, skriver SMHI på sin hemsida.

Läs också: Bekräftat: Största ökningen sedan pandemin 

FAKTA: SMHI:s varningsnivåer

- Varningar utfärdas som gul, orange och röd, där röd är allvarligast.

- SMHI varnar för många olika typer av väderhändelser som till exempel vind, regn, halka, höga vattenflöden eller höga temperaturer.

- Varningssystemet utgår ifrån vilka konsekvenser eller störningar vädret kan skapa. Exempelvis kan 20 millimeter snö inom 12 timmar ge olika varningsnivåer beroende på var i landet snön faller eller när på året det sker.

Källa: Krisinformation.se

Andra läser: Biljätte kollapsar 

Foto: JD Designs

Text: Redaktionen


20 okt 2026

Nytt regeringsdrag från SD – tror C säger ja

2026 10 20

Igår tilldelades Elisabeth Thand Ringqvist (C) sonderingsuppdraget av talman Andras Norlén.

Dagen innan hade Jimmie Åkesson (SD) sträckt ut en hand till C-ledaren och bjudit in till ett “förutsättningslöst samtal”.

– Mitt parti har som bekant inga röda linjer, framhöll SD-ledaren i ett öppet brev till Thand Ringqvist.

Nu planerar Sverigedemokraterna ytterligare ett drag i regeringsbildningen.

Partiet förbereder ett nytt förslag, ett så kallat utskottsinitiativ, om att slopa straffrabatt. Initiativet gäller det förslag som Tidöpartierna lade fram i våras men som fick motstånd av de rödgröna på grund av en avsaknad plan för införandet, rapporterar GP.

Ett drag för att sätta press på C under Thand Rinqvists sondering.

– Det är klart att det är kopplat till regeringsfrågan. Men det är inte det som varit grundambitionen i detta, vi vill först seriöst införa detta och det har varit en stor fråga för oss hela den förra mandatperioden, säger Alexander Christiansson, rättspolitisk talesperson i SD, till tidningen.

"Ingenting hindrar C"

Efter den intensiva följddebatten modifierade Moderaterna förslaget och angav en startplanen för rabatten till 1 januari 2029. Det ställde sig Centern positiva till tidigare i höstas. 

– Centerpartiet välkomnar att Moderaterna nu presenterat en plan för hur reformen faktiskt ska kunna genomföras. Vi vill slopa dagens mängdrabatt, framhöll C efteråt.

Sedan dess har val och maktskifte skjutit upp frågan. Nu är SD redo att gå fram med förslaget på nytt. 

– Nu finns det en plan som känns godtagbar och då finns det ingenting som hindrar Centerpartiet från att ställa sig bakom det här utskottsinitiativet, det vore snarare konstigt om de inte gjorde det, säger Alexander Christiansson.

Läs mer: 47 000 äger aktien på Avanza – bjässen lyfter på börsen

Utesluter M-ledd regering

Igår uttryckte C-ledaren att det fortfarande är Magdalena Andersson (S) som är hennes statsministerkandidat. En M-ledd regering är utesluten, enligt Thand Ringqvist.

– Det ser jag inte som en möjlig lösning, sade hon till Aftonbladet.

Partiledaren kommer dock att tala med alla partier under sin sonderingsvecka, inklusive V och SD.

Läs mer: Kostar nästan en miljard – nu har Ukraina förstört den

Foto: Ninni Andersson/Regeringskansliet

Text: Redaktionen