SVERIGE: Nattsömnen hotad i stor del av landet

2022 08 18

De senaste nätterna har människor i södra Sverige haft stora problem med att få en god natts sömn.

Anledningen stavas de tropiska nätterna som ägt rum i landet på flera platser från Stockholmsregionen och söderut ända ned till Falsterbo i Skåne, rapporterar SVT.

Enligt kanalens meteorolog Marcus Sjöstedt får värmen konsekvenser.

– Då får många sömnproblem, säger han i kanalens tv-program Morgonstudion.

“Inte vana”

En stor förklaring till att sömnsvårigheterna är att värmen kommit så plötsligt.

Det snabba omställningen gör det svårt för kroppen att anpassa sig.

– Vi är inte vana vid den här värmen och höga luftfuktigheten, förklarar Marcus Sjöstedt.

Blir svårt att sova

En tropisk natt innebär att temperaturen inte sjunker under 20 grader på hela dygnet.

Det vill säga – inte ens på natten när man ska sova.

Tidigare i somras rapporterade exempelvis BBC om flera fall av fenomenet över hela England.

– En tropisk natt, då temperaturen inte sjunker under 20 grader, inträffade på tre platser – två i Yorkshire och en i Nottinghamshire, rapporterade kanalen 12 juli.

Även på de brittiska öarna rapporterades det då om stora sömnsvårigheter på grund av den snabba värmeförändringen.

Tips för att sova i värmen

Det finns dock saker du kan göra för att underlätta sömnen när värmen stiger.

Det menar professorerna Won och Shin Won-chul vid Kyunghee University Hospital i Sydkorea, enligt The Korea Times.

Tipsen inkluderar bland annat följande:

- Ta en varm dusch två timmar innan du går och lägger dig. Kall dusch hjälper enbart tillfälligt. 

- Behåll din dygnsrytm – det vill säga gå upp samma tid på morgonen du vanligtvis gör trots att du somnat senare.

- Träning bör förläggas cirka fem eller sex timmar före läggdags, inte precis innan du ska sova.

- Undvik alkohol och koffein.

- Använd sängkläder av linne – det hjälper till att sprida svett.

“Kallare luft på ingång”

För den som lider av sömnbrist på grund av tropiska nätter kan det dock vara skönt att höra att det snart är över.

Natten till imorgon kan bli den sista natten med 20 grader i år.

– Det är kallare luft på ingång. Den kommer både att bli svalare och torrare, säger Marcus Sjöstedt till SVT:s Morgonstudion.

Foto: M. Henry 

Text: Redaktionen


UPPGIFTER: Sverige och USA inleder stort samarbete

2026 07 28

Sverige kommer att ansluta sig till ett omfattande amerikanskt initiativ.

Det USA-ledda samarbetet gäller utvecklingen av 6G – den sjätte generationens mobilnät.

Tillsammans med ett 20-tal andra länder väntas Sverige bli en del av det globala partnerskapet, som syftar till att påskynda utvecklingen av tekniken, rapporterar Politico.

Kina pekas ut

Enligt tidningens källor är det nya samarbetet ett försök att utmana och minska Kinas inflytande över nästa generations mobilnät.

– Initiativet omfattar länder som Storbritannien, Tyskland och Japan, och syftar till att samordna ländernas 6G-strategier flera år innan tekniken väntas börja ersätta 5G-nätverk under 2030-talet, rapporterar Politico.

Sverige är ett av flera nordiska länder som kommer att delta. Finland, Danmark och Norge väntas också bli en del av partnerskapet.

Här är hela deltagarlistan enligt källorna:

- Albanien

- Australien

- Kanada

- Costa Rica

- Tjeckien

- Danmark

- Estland

- Finland

- Filippinerna

- Frankrike

- Tyskland

- Grekland

- Honduras

- Italien

- Japan

- Lettland

-Litauen

- Norge

- Panama

- Paraguay

-Sydkorea

- Rumänien

- Sverige

- Storbritannien

- USA

ANDRA LÄSER: Jättefartyg sjunker i Svarta havet

Viktigt för Trump

President Donald Trump har framhållit att USA måste ta en ledande roll i utvecklingen av 6G.

Att minska Kinas inflytande inom telekomsektorn har länge varit en prioriterad fråga för Trumpadministrationen. Under Trumps första mandatperiod uppmanade presidenten allierade att avsluta samarbeten med de kinesiska telekomjättarna Huawei och ZTE med hänvisning till säkerhetsrisker.

Trumpadministrationen varnade bland annat för att företagen samarbetar med den kinesiska staten och att deras utrustning kan användas för spionage och avlyssning.

Nu vill USA samarbeta med likasinnade länder för att påskynda utvecklingen av 6G.  

– Vi måste vidta konkreta åtgärder för att stärka våra 6G-leveranskedjor, påskynda innovation och säkerställa att framtiden för trådlös kommunikation formas av likasinnade nationer, säger Arielle Roth, chef för den amerikanska myndigheten National Telecommunications and Information Administration, till Politico.

LÄS OCKSÅ: Helt slut vid fronten – ryska soldater larmar 

Foto: Official White House Photo by Molly Riley resp Olle Friman Regeringskansliet

Text: Redaktionen


27 juli 26

Kraftigt oväder på väg – här brakar det loss

2026 07 28

Kraftigt regn och åska rör sig mot Sverige.

Under tisdagen når ovädret de norra delarna av landet, uppger SMHI.

– Över främst Norrbottens län fortsätter moln och regn att röra sig in från sydost under morgondagen. Under dagen kan lokalt kraftiga skurar med åska förekomma, framhåller myndigheten i sin senaste prognos.

Kustområden i Västerbottens län riskerar också att drabbas av ovädret.

Det innebär att flera landskap riskerar krafigt regn och åska under tisdagen. I synnerhet handlar det om följande områden:

- Norrbotten

- Lappland

- Västerbotten

Högsommarvärme väntar

I övriga delar av landet stabiliseras vädret under tisdagen. Detta i samband med att en högtrycksrygg drar in från sydväst.

– Många platser väntas få soligt väder, även om en del stackmolnen växer till under dagen och det blir ganska blåsigt med friska vindbyar, uppger SMHI.

Värmen håller i sig under onsdagen och torsdagen i både mellersta och södra Sverige.  

Under torsdagen kan temperaturen stiga upp mot 30-gradersstrecket.

– På torsdag strömmar varmare luft in söderifrån till hela landet men varmast ser det ut att bli Götaland och östra Svealand med 25–30 grader, framhåller SMHI.

ANDRA LÄSER: Tvärvänder om Ukraina – “Trodde aldrig det skulle ske”

Blixtvisit

Högsommarvärmen är dock inte här för att stanna.

Redan under fredagen lämnar den varma luften svenska breddgrader.

– Under fredagen passerar regn och skurar så gott som hela landet och den varmaste luften trycks bort österut, uppger SMHI.

Myndigheten flaggar för väder av alla slag under veckans sista dagar.

– Soliga stunder varvas med tidvis mycket moln och skurar. Under helgen är det troligen främst landets norra halva som får skurar. Temperatur allmänt mellan 15 och 20 grader och fortsatt tidvis blåsigt.

LÄS OCKSÅ: Bostadspriserna väntas stiga i Sverige

Foto: F. Mittermeier

Text: Redaktionen