SVERIGE: Nattsömnen hotad i stor del av landet

2022 08 18

De senaste nätterna har människor i södra Sverige haft stora problem med att få en god natts sömn.

Anledningen stavas de tropiska nätterna som ägt rum i landet på flera platser från Stockholmsregionen och söderut ända ned till Falsterbo i Skåne, rapporterar SVT.

Enligt kanalens meteorolog Marcus Sjöstedt får värmen konsekvenser.

– Då får många sömnproblem, säger han i kanalens tv-program Morgonstudion.

“Inte vana”

En stor förklaring till att sömnsvårigheterna är att värmen kommit så plötsligt.

Det snabba omställningen gör det svårt för kroppen att anpassa sig.

– Vi är inte vana vid den här värmen och höga luftfuktigheten, förklarar Marcus Sjöstedt.

Blir svårt att sova

En tropisk natt innebär att temperaturen inte sjunker under 20 grader på hela dygnet.

Det vill säga – inte ens på natten när man ska sova.

Tidigare i somras rapporterade exempelvis BBC om flera fall av fenomenet över hela England.

– En tropisk natt, då temperaturen inte sjunker under 20 grader, inträffade på tre platser – två i Yorkshire och en i Nottinghamshire, rapporterade kanalen 12 juli.

Även på de brittiska öarna rapporterades det då om stora sömnsvårigheter på grund av den snabba värmeförändringen.

Tips för att sova i värmen

Det finns dock saker du kan göra för att underlätta sömnen när värmen stiger.

Det menar professorerna Won och Shin Won-chul vid Kyunghee University Hospital i Sydkorea, enligt The Korea Times.

Tipsen inkluderar bland annat följande:

- Ta en varm dusch två timmar innan du går och lägger dig. Kall dusch hjälper enbart tillfälligt. 

- Behåll din dygnsrytm – det vill säga gå upp samma tid på morgonen du vanligtvis gör trots att du somnat senare.

- Träning bör förläggas cirka fem eller sex timmar före läggdags, inte precis innan du ska sova.

- Undvik alkohol och koffein.

- Använd sängkläder av linne – det hjälper till att sprida svett.

“Kallare luft på ingång”

För den som lider av sömnbrist på grund av tropiska nätter kan det dock vara skönt att höra att det snart är över.

Natten till imorgon kan bli den sista natten med 20 grader i år.

– Det är kallare luft på ingång. Den kommer både att bli svalare och torrare, säger Marcus Sjöstedt till SVT:s Morgonstudion.

Foto: M. Henry 

Text: Redaktionen


11 januari 2026

Attackerar tre oljeplattformar – ”direktträffar”

2026 01 11

Tre ryska oljeplattformar i Kaspiska havet har attackerats.

Rapporten kommer från Ukrainas generalstab.

– Ukrainska styrkor slår till mot tre ryska oljeborrplattformar som tillhör Lukoil, en av Rysslands största oljeproducenter, rapporterar Kyiv Independent.

Stöd till kriget

Oljejätten Lukoil är en av Rysslands största oljebolag och syftet med attacken är att bromsa påfyllningen av den ryska krigskassan.

– De tre borrplattformarna från Lukoil som träffats av Ukraina stödjer aktivt den ryska armén i dess invasion av Ukraina. Plattformarna används för att utvinna olja och gasutvinning, uppger tidningen.

”Direktträffar”

Enligt uttalandet från de ukrainska styrkorna har flera direktträffar registrerats på plattformarna.

– Direktträffar har registrerats. Omfattningen av skadorna bedöms, uppger Ukrainas generalstab, i ett uttalande.

Flera attacker

Den ukrainska militären går också ut med rapporter om attacker mot ett ryskt luftvärnsmissilsystem i de ockuperade delarna av den ukrainska regionen Luhansk.

– Dessutom slog ukrainska styrkor till mot ett lager med materiel från Rysslands armé i ryskockuperade Kherson, uppger tidningen, som ännu inte kunnat verifiera uppgifterna.

Ukraina slår återkommande mot ryska militära anläggningar i syfte att försvaga den anfallande arméns framryckningar.

LÄS OCKSÅ: USA-allierad höjer beredskap till toppnivå - "förberedda"

Ukraina varnar

Den ukrainska militären går också ut med en varning för nya kraftsamlingar från den ryska sidan.

– Ryska styrkor mobiliserar för nya offensiva operationer i nordöstra Ukraina, vilket potentiellt kan bana väg för en framryckning mot staden Sumy, uppger den ukrainska militären i ett uttalande på Telegram.

– Alla sådana försök upptäcks omedelbart och avvärjs.

Ryssland intensifierar

Ryska styrkor har intensifierat sina attacker mot Sumy i norra Ukraina.

I staden bor omkring 250 000 invånare men Ryssland har inte lyckats ockupera området kring staden.

– Ryska styrkor intensifierar sina operationer i Sumyregionen med målet att avancera mot Khotin, en by som ligger cirka 15 kilometer norr om Sumy, rapporterar Kyiv Independent.

LÄS OCKSÅ: TRUMPS ULTIMATUM: Gör en deal – innan det är för sent

Foto: Sociala medier/Telegram

Text: Redaktionen


11 januari 2026

Partisaner tänder eld i Moskva

2026 01 11

En motståndsrörelse uppges ha slagit till i Moskva.

Den pro-ukrainska motståndsrörelsen Atesj är känd för att bekämpa Ryssland inifrån.

Nu hävdar rörelsen att de har satt eld på en viktig anläggning i Moskva.

”Framgångsrik sabotageaktion”

Atesj uppger att de har förstört ett viktigt kommunikationstorn i Moskva-regionen – genom att bränna ned det, rapporterar Kyiv Post.

– Våra agenter genomförde en framgångsrik sabotageoperation i Moskva-regionen och slog mot en del av luftförsvarssystemet hos 5:e luftförsvarsdivisionen, som ingår i de ryska luftvärnsmissilstyrkorna inom ryska flyg- och rymdstyrkor, meddelar Atesj i ett uttalande på Telegram på söndagen, enligt tidningen.

– Vi förstörde militärenhetens kommunikationstorn, tillägger den underjordiska rörelsen i sitt uttalande.

Motståndsrörelsen ska alltså ha bränt ned ett torn som fungerar som kommunikations- och kommandocentral.

Tornet är viktigt för bland annat informations- och orderutbyte mellan olika enheter.

Tornet ska också ha innehållit spanings- och signalavlyssningsutrustning, rapporterar tidningen, som dock inte har kunnat verifiera uppgifterna.

LÄS OCKSÅ: USA-allierad höjer beredskap till toppnivå - "förberedda"

”Försvagar Ryssland”

Atesj menar att aktionen är ett hårt slag mot det ryska luftförsvaret.

– Förstörelsen av denna kommunikationsknutpunkt försvagar luftförsvarspotentialen i centrala Ryssland, säger motståndsrörelsen i uttalandet.

– Störd samordning, ledning och kontroll samt förlust av underrättelsedata gör hela systemet mindre effektivt och sårbart, tillägger Atesh, enligt tidningen.

Atesj beskrivs som en pro-ukrainsk partisanrörelse.

Den bekämpar Ryssland inifrån, både i ukrainska regioner som har ockuperats av rysk militär – och djupt inne i själva Ryssland.

Rörelsen utgörs av ett välorganiserat nätverk som genomför olika typer av sabotageaktioner för att skada det ryska krigsmaskineriet.

Atesj samarbetar också med Ukrainas säkerhetstjänster och försvarsstyrkor, för att kunna bekämpa Ryssland på ett så effektivt sätt som möjligt.

LÄS OCKSÅ: Total "blackout" efter attack - hundratusentals ryssar strandsatta

Foto: Stephen Radford

Text: Redaktionen