25 februari 2026

SVERIGE: Myndighet slår till mot telefonförsäljare

2023 04 05

Konsumentverket har fått nog av ett företag som sysslar med försäljning över telefon.

Det handlar om Immitec Sverige AB som nu stäms av Konsumentombudsmannen, KO.

Bakgrunden är att företaget ringer upp för att sälja hälsokost över telefon. Försäljarna påstår att den som svarar ska ha vunnit en tävling eller att man har valts ut för ett kostnadsfritt prova på-paket.

– Sanningen går upp för konsumenten först när fler paket och dyra fakturor kommer med posten, framhåller Konsumentverket i ett pressmeddelande.

Tidigare granskat

Myndigheten har tidigare granskat samma företag. 

Då lovade Immitec Sverige förbättring.

Men enligt Konsumentverket strömmar anmälningarna fortfarande in, vilket nu har fått myndigheten att reagera.

Därför går man nu vidare med en stämningsansökan till Patent- och marknadsdomstolen för att pröva ärendet.

"Gratispaket" blir dyra abonnemang

Konsumentverkets motivering är att man har tagit emot ett stort antal anmälningar från konsumenter som hävdar att de blivit uppringda trots att de inte beställt någonting – eller ens varit i kontakt med företaget.

Det “gratispaket” de går med på att ta emot har i flera fall visat sig varit ett godkännande av ett abonnemang som kostar 400 kronor att ta sig ur.

 – De som blir uppringda får ingen information om kostnader. Säljarna fokuserar på att prata om gratis prova-på, bra erbjudanden och vinster från låtsastävlingar. KO menar att företaget ägnar sig åt en klassisk abonnemangsfälla, säger Gunnar Wikström, processråd vid KO.

Han tillägger:

– Upplägget bryter mot lagen.

Kräver avgift

Konsumentverket invänder också mot att kunderna inte ska ha fått någon information om ångerrätten, vilket även det kan vara olagligt.

– KO vill nu att Patent- och marknadsdomstolen stoppar företagets försäljningsmetoder genom ett så kallat interimistiskt förbud och att domstolen sedan dömer ut en marknadsstörningsavgift på cirka 3,3 miljoner kronor, framhäver myndigheten.

Sparsamma svar

Immitec Sverige AB har varit sparsamma i sin kommunikation efter beskedet om stämningen.

– Vi noterar att KO har stämt oss. Vi tar detta på allvar och kommer att svara på stämningen när den kommer, uttryckte bolagets styrelseordförande Jan Johansen i ett mejl till SVT Nyheter Halland.

Sker varje år

Att KO stämmer ett företag för misstänkt oseriös telefonförsäljning är inte ovanligt.

Det sker mer eller mindre varje år.

Enligt Gunnar Wikström har försäljarna många knep och syftet är nästan alltid att tjäna så mycket pengar som möjligt.

– Men i förhållande till hur många telefonförsäljare som finns så utgör de oseriösa ett ganska litet antal, understryker han dock till SVT.

Foto: Icons8 Team

Text: Redaktionen


Ryssland inför totalblockad

2026 04 10

Ryssland har infört en fullständig blockad i hela landet.

Ryska myndigheter har blockerat meddelandeappen Telegram i hela landet.

Detta markerar en av de mest omfattande åtstramningarna av digital kommunikation på senare år, rapporterar Kyiv Post.

Fullständig blockad

Ryssland har enligt uppgifter helt stängt ned tillgången till Telegram i hela landet.

Blockaden gäller både mobilnät och fast internet, vilket gör appen i praktiken oanvändbar utan hjälpmedel som VPN.

Enligt rapporter från flera användare runt om i landet har åtkomsten plötsligt försvunnit, och många beskriver att tjänsten helt slutat fungera.

– Det verkar som att Telegram har blivit totalblockerat på Ryska federationens territorium, säger Mikhail Klimarev, chef för organisationen Internet Protection Society.

LÄS MER: Ryssland attackerat – 1 000 kilometer från frontlinjen

Digital nedstängning

Efter blockaden fungerar Telegram i stort sett bara via VPN-tjänster, som krypterar användarnas internettrafik och leder den genom andra servrar för att kringgå censur.

För vanliga användare innebär detta att appen inte längre går att använda som tidigare, eftersom meddelanden inte skickas, media inte laddas och appen ofta inte ens startar utan sådan teknik.

Situationen har lett till att många beskriver det som en form av digital nedstängning.

Blockaden kommer inte utan förvarning.

Den ryska medieövervakaren Roskomnadzor har under en längre tid stegvis begränsat Telegram genom att strypa hastigheten, begränsa röst- och videosamtal samt försämra möjligheten att ladda ner media.

Dessa åtgärder har gradvis gjort plattformen svårare att använda innan den nu helt stängts ned.

Regeringen svarar

Ryska myndigheter uppger att beslutet grundas i att plattformen används för kriminell och terroristrelaterad aktivitet.

Samtidigt försöker Kreml styra användare mot en ny nationell meddelandeapp.

– Vi uppmanar medborgarna att byta till vår nationella meddelandeapp MAX, uppger officiella källor enligt rapporteringen.

Kritiker har dock uttryckt oro för att den nya appen kan komma att användas för övervakning av användare och ytterligare kontroll över informationsflödet i landet.

Blockaden ses som en del av en bredare utveckling där internetfriheten i Ryssland successivt har begränsats sedan 2022.

LÄS MER: Fyra länder stoppar Ukraina från Nato

Foto: E Fillin

Text: Redaktionen


10 april 2026

Glasspriset halveras på måndag – hos en kedja

2026 04 10

Har glassuget smugit sig på när vårsolen gjort entré?

Då kan det vara värt att stå emot frestelsen i två dagar till.

På måndag halveras nämligen priset över hela Sverige då Pressbyrån drar igång sin årliga glassrea.

– Nu är Sveriges mest älskade rea tillbaka! Halva priset på all vår glass, i alla butiker, i hela landet, framhåller butikskedjan i ett uttalande.

Lagom till solen

Pressbyrån finns i hela Sverige och har drygt 300 butiker utspridda över landet.

Årets glassrea kommer dessutom med somrig timing, då solen gör sig påmind inför veckoslutet.

En högtrycksrygg når in över Sverige från Finland med soligt och torrt vårväder. Temperaturkontrasten blir stor med uppåt 10 grader på eftermiddagarna och minusgrader i så gott som hela landet nattetid, förklarar Emma Rosengren, meteorolog på SMHI.

Går att bunkra

Glassrean håller i sig fram till och med söndagen den 3 maj.

Det blir med andra ord tre veckor med rabatterat glass.

Och det finns möjlighet att bunkra upp inför sommaren.

– Du vet väl att du kan beställa jättemycket glass på en gång? Nu kan du köpa hela lådor med glass. Passa på att köpa hem din favoritglass till halva priset och fyll frysen till bristningsgränsen, framhäver Pressbyrån.

LÄS MER: Messenger-användare varnas – kan luras på pengar

Klassiker har slopats

Butikskedjans glassrea har växt fram till något av en ny tradition. Det här blir 13:e året som Pressbyrån kör sin kampanj.

Nio glassar finns dock inte med i årets erbjudande, eftersom de helt enkelt tagits bort från GB:s sortiment inför 2026.

Bland annat försvann klassiker som Cornetto och Daimstrut. Den sistnämnda slopades efter hela 39 år på menyn.

– I Sverige ingick Daim-struten i GB Glaces sortiment och omfattades av ett avtal mellan Unilever och Mondelēz som löpte ut 2025 och upphörde därefter att gälla. Därför ingår Daim inte längre i sortimentet, framhöll Julia Ekstam från Narva Communications, företrädare för GB Glace, till Expressen tidigare i år.

LÄS MER: Bekräftat: Bilmärket med de värsta förarna i landet

Foto: Let Ideas Compete resp I. Korme

Text: Redaktionen