SVERIGE: Myndighet agerar mot ukrainska hundar

2023 01 31

Totalt stoppades 552 hundar från att komma in till Sverige under 2022.

Det är ett 29 fler än året dessförinnan och ett nytt rekord, meddelar Tullverket i ett pressmeddelande.

Ukrainska hundar förklarar ökning

En av förklaringarna till ökningen tros vara Vladimir Putins krig i Ukraina och den flyktingström av människor som invasionen orsakat.

Många ukrainare som flyr från de ryska bomberna tar med sig sina fyrbenta familjemedlemmar, vilket märktes extra tydligt i Nynäshamn där det förra året stoppades 34 hundar jämfört med enbart tre stycken året innan.

– Den ökningen berodde till stor del på flyktingströmmen från Ukraina via Polenfärjorna, framhåller Tullverket.

114 av 552 från Ukraina

Totalt visar Tullverkets statistik att 114 av de 552 stoppade hundarna under 2022 var i sällskap av krigsflyktingar från Ukraina.

– Majoriteten av de hundar som kom från Ukraina utan vaccinationspass och andra handlingar sattes i hemkarantän eller fick andra begränsningar för att minska risken för spridning av rabies och andra sjukdomar, uttrycker myndigheten.

Smuggelhundar fortsatt stort problem

Tullverket betonar att man betraktar den ökande statistiken med mycket stort allvar.

Framför allt syftar man då på de så kallade smuggelhundarna, vars antal sköt i höjden i samband med coronapandemin då efterfrågan på hundar steg.

– Under pandemin var suget efter hund stort men trots att det nu borde ha minskat stoppar vi fortfarande oroväckande många smuggelhundar, säger Håkan Hansson biträdande enhetschef vid Tullverkets kontrollavdelning Syd, till myndighetens hemsida.

Cyniska metoder

Till de sorgliga nyheterna hör även att Tullverket under förra året noterat ett nytt cyniskt sätt att smuggla in hundvalpar.

I augusti greps en man i en bil vid Öresundsbron med fem hundar i uppenbart dåligt skick, varav flera dräktiga, i bagageutrymmet.

Hundarnas pass var ofullständiga och mannen, som påstod att han skulle besöka en vän och därefter återvända till Ungern med hundarna, som inte kunde namnen på hundarna greps.

Han åtalades för att i kommersiellt syfte ha fört in fem dräktiga hundar i landet. Åklagaren yrkade på att smugglingen skulle betecknas som grov då mannen transporterat hundarna på ett inhumant sätt och varit medveten om att passen var felaktiga.

Tingsrätten höll inte med om att gärningen var grov men dömde mannen till tre månaders fängelse för smuggling av normalgraden.

– Visst kan man tycka att det är lite märkligt att mannen inte dömdes för grov smuggling med tanke på den cyniska hanteringen av de fem dräktiga hundarna, säger Håkan Hansson.

Färre avlivas

Till de positiva nyheterna hör emellertid att färre av de stoppade hundarna avlivades 2022 jämfört med 2021. Totalt avlivades 61 hundar 2022, år 2021 var siffran 86 stycken.

Flest hundar, 180 stycken, stoppades på Arlanda under fjolåret.

Fakta: Antal stoppade hundar 2019-2022

2019: 200

2020: 280

2021: 523

2022: 552

Källa: Tullverket

Foto: MFA of Ukraine resp S. Douglas

Text: Redaktionen


16 november 2025

JUST NU: Historisk överenskommelse i Italien – tar efter Sverige

2025 11 16

Italien är på väg att införa en ny lag och på så sätt gå i Sveriges fotspår.

Efter att Italien gick till val 2022 blev Giorgia Meloni landets första kvinnliga premiärminister.

Giorgia Meloni, som är partiledare för högerpartiet Italiens bröder, går nu samman i en historisk överenskommelse med landets socialdemokratiska oppositionsparti, rapporterar Euronews.

Nytt lagförslag presenteras

Det nya lagförslaget är en samtyckeslag, likt den som Sverige införde 2018.

– Det här är ett viktigt steg framåt för den italienska brottsbalken, säger det socialdemokratiska partiets Michela Di Biase, rapporterar Euronews.

– Den här nya lagen representerar en stor kulturell förändring, eftersom vi alltför ofta har sett hur kvinnor tvingas rättfärdiga sig själva även när de utsätts för våld. Sex utan samtycke är våldtäkt.

I förslaget framgår att den som begår sexuella handlingar utan den andra personens fria samtycke kan dömas till uppemot tolv års fängelse.

LÄS OCKSÅ: Macron överraskar - stort lyft för Ukraina väntar

Den svenska samtyckeslagen

I Sverige infördes lagen om samtycke den 1 juli 2018.

– Det införs en ny sexualbrottslagstiftning som bygger på frivillighet. Syftet med det är bland annat att göra det tydligt att varje människa har en ovillkorlig rätt att själv bestämma över sitt sexuella umgänge, uppgav riksdagen i ett uttalande när beslutet hade fattats.

I samband med den nya lagen infördes också ett nytt brott i Sverige.

– Det infördes också ett nytt brott, oaktsam våldtäkt, som innebär att det ställs höga krav på att gärningspersonen försäkrat sig om att offret samtyckt och att offret inte befunnit sig i en särskilt utsatt situation, uppger Jämställdhetsmyndigheten.

Ibland svårt att följa

Ibland har samtyckeslagen varit svårtolkad för rättsväsendet, enligt en rapport från Brottsförebyggande rådet, Brå.

– Vår studie tydliggör också att våldtäkt, och då särskilt våldtäkt utan våld, är ett brott som inrymmer särskilda utmaningar för rättsväsendet. Så långt vi kan se efter vår genomgång, handskas dock rättsväsendet överlag bra med dessa svårigheter och tillämpar reglerna i enlighet med lagstiftarens intentioner, säger Stina Holmberg på Brå, i ett uttalande.

LÄS OCKSÅ: Putinallierad halverar sitt stöd - tung smäll för Ryssland

Foto: Michele Bitetto

Text: Redaktionen


16 november 2025

JUST NU: 39 ryska soldater eliminerade i specialoperation

2025 11 16

Ukrainska styrkor har genomfört en försvarsoperation.

Det var igår som den framgångsrika operationen ska ha ägt rum.

– Ukrainska styrkor besegrar ryska soldater i högprecisionsoperation i Pokrovsk, uppger RBC-Ukraine, med hänvisning till ett uttalande av Ukrainas militära ledning.

Generalstaben uttalar sig

Den ukrainska militärens generalstab påstår att de ryska soldaterna desperat försöker tränga sig igenom försvarslinjerna, i förhoppningen att kunna rapportera några framgångar på slagfältet.

Men enligt Ukrainas militär står försvaret starkt.

– Försvarsstyrkorna fortsätter den defensiva operationen och genomför sök- och anfallsoperationer. Igår genomfördes en jakt och eliminering av fienden i området runt Pokrovsk, som en del av våra truppers insatser i riktning mot staden, uppger generalstaben i ett uttalande.

– Under striderna dödades 39 ryska ockupanter. Inkräktarna förlorade också vapen och militär utrustning.

”Ett steg mot fred”

I uttalandet framhålls också att den ukrainska militären fortsatt slår mot ockupanterna i regionen runt Zaporizjzja.

– Försvararna i södra Ukraina fortsätter att slå mot fiendens positioner. Varje eliminerad ockupant är ett steg mot en rättvis fred.

LÄS OCKSÅ: Macron överraskar - stort lyft för Ukraina väntar

Finlands president inte imponerad

Ryssland har knappt kommit någonstans sedan februari 2022.

Det påstår den finske presidenten Alexander Stubb till nyhetsbyrån AP.

Han jämför också den ryske diktatorn Vladimir Putin med Josef Stalin.

Stalin var Sovjetunionens ledare under andra världskriget och var med och besegrade Nazityskland och Adolf Hitler.

Den finske presidenten menar att Ryssland bara har gjort några mindre "territoriella vinster till ett enormt mänskligt pris”.

– Under andra världskriget nådde Stalin till Berlin på fyra år. Vi är nästan fyra år in i kriget, och Ryssland är långt ifrån Kiev och de kommer inte att hinna dit, säger Alexander Stubb, till AP.

LÄS OCKSÅ: Putinallierad halverar sitt stöd - tung smäll för Ryssland

Foto: E. Yagiz Soysal

Text: Redaktionen