1 december 2025

SVERIGE: Mer i plånboken till svenska folket

2022 11 17

Svenska hushåll sparar mer och lånar mindre, något som benämns som ”ett trendbrott”.

– Det är ett trendbrott vi ser: att man under en lång tid haft en väldigt hög tillväxttakt i lån, till att nu börja ta mindre lån, säger Filip Grundberg, statistiker på SCB, rapporterar Sveriges Radio.

Vanligtvis sparar svenskarna mest under årets första och andra kvartal. Men i år är siffran rekordhög även för det tredje kvartalet.

Rustar för en ”vargavinter”

Under det tredje kvartalet i år sparade svenska hushåll 76 miljarder kronor. SCB betonar att det är en rekordhög siffra för ett tredje kvartal.

Hushållen lånade 33 miljarder kronor tredje kvartalet, den lägsta siffran för nyupplåning på åtta år. Sveriges Radio ställer frågan till Grundberg om det är så att svenskarna rustar sig för en vargavinter.

– Ja så är det nog, sannolikt, säger han.

Sparandet inkluderar inte enbart pengar på sparkontot, utan även investeringar i bostadsrätter, i fonder och sparande till tjänstepensionen.

Mindre konsumtion

I april i år lanserade SEB den nya undersökningen ”Sparkollen” för att bättre kunna förstå svenskarnas sparbeteende.

Undersökningen, som genomfördes under perioden 1 till 15 mars i år, visade att svenska hushåll planerade att sänka sin konsumtion det närmaste halvåret. Privatekonomen Américo Fernández på SEB kommenterade resultatet.

– Höga elräkningar och stigande driv- och livsmedelspriser i kombination med högre bolåneräntor gröper ur hushållens plånböcker. Att så många som drygt var fjärde person planerar att dra ner sin konsumtion de närmaste sex månaderna riskerar att få svensk ekonomi att tappa fart, en utveckling som gör Riksbankens balansakt mellan att höja reporäntan eller hålla den oförändrad ännu svårare.

Låna, laga, reparera och fixa

John Magnus Roos är konsumtionsforskare på Handelshögskolan vid Göteborgs universitet. Han menar att det finns flera sätt att effektivt spara pengar på, bland annat genom att låna, laga, reparera och fixa – i stället för att köpa nytt.

– En viss uppgång för ett sådant beteende kunde ses vid mätningar under finanskrisen 2008 och 2009, när Sverige befann sig i lågkonjunktur, rapporterade Roos i en artikel från DN i november förra året.

När Sverige nu står inför tuffare tider kan det därför vara klokt att hitta nya sätt att spara på, bland annat genom att låna, laga, reparera och fixa.

Foto:  E. Kalibradov

Text: Redaktionen


23mars26

UPPGIFTER: Putin försvunnen

2026 03 23

Vladimir Putin har försvunnit.

Rysslands diktator har inte setts i offentligheten på minst tio dagar.

Nu kommer uppgifter om att Kreml är oroliga.

Har inte synts till

Putins frånvaro har bland annat uppmärksammats av den ryska oppositionella ex-oligarken Mikhail Khodorkovskij på dennes Youtube-kanal, rapporterar Iltalehti.

Han noterar att Putin inte har deltagit i några offentliga evenemang de senaste tio dagarna, minst. Diktatorns senaste bekräftade offentliga framträdande ägde rum den 9 mars.

Samtidigt har Kreml bara publicerat information om påstådda telefonsamtal och möten, utan att visa några videor på Putin.

De senaste framträdandena som Putin dessförinnan har gjort på video kan dessutom ha varit förinspelade, visar en analys av material som Kreml har lagt upp på sin hemsida.

Den typen av förinspelat material kallas ”konserverad mat”, enligt tidningen.

Det används när man vill hålla Putins position hemlig.

Putins försvinnande från offentligheten tyder på att han själv och Kreml är oroliga, menar experter.

Stor oro i Kreml

Analytiker och experter har kommit med flera teorier om varför Putin har försvunnit från offentligheten.

Många tror att hans försvinnande har med situationen i Mellanöstern att göra.

En rad iranska ledare har dödats av USA och Israel sedan kriget i Iran inleddes, vilket tros ha väckt stor oro i Kreml.

Mikhail Khodorkovskij tror att man har valt att kraftigt stärka säkerheten runt Putin till följd av den allvarliga situationen i världen.

Det noteras också att Putin gärna ”försvinner” i krissituationer, eftersom han är mycket orolig över sin personliga säkerhet.

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: Kina har "ondskefull plan" för Ryssland

Internt tryck – hot om statskupp?

En annan förklaring kan vara att ett viktigt politiskt beslut är förestående eller att Putin är utsatt för internt tryck.

Under mars månad har det dessutom kommit uppgifter om att Putin fruktar en statskupp, vilket MarcusOscarsson.se tidigare har rapporterat om.
Enligt källor till den ryska nyhetskanalen VChK-OGPU är det personer nära Rysslands tidigare försvarsminister Sergej Sjojgu som planerar en kupp mot den ryska ledningen.

Hotet har sagts ligga bakom nedstängningar av mobilt internet i Moskva, samtidigt som det också har placerats ut soldater på den ryska huvudstadens gator, vilket bland annat har uppmärksammats av den tidigare moderatledaren Carl Bildt (M) i ett inlägg på X nyligen.

LÄS OCKSÅ: Ryska fronten krackelerar - Ukraina slår till

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


23 mars 2026

Två miljoner ton borta – Ryssland har begått storstöld

2026 03 23

Ryssland har stulit från Ukraina och sålt på den internationella marknaden.

Kriget i Ukraina är inne på sitt femte år utan slut i sikte.

Ryssland fortsätter att bomba ukrainska städer – och det finns i nuläget inga tecken på att de USA-ledda fredsförhandlingarna ger några konkreta resultat.

Samtidigt kommer nu uppgifter om att Ryssland har stulit omkring två miljoner ton ukrainskt spannmål under 2025 och sålt det på internationella marknader, uppger Kyiv Post.

Två miljoner ton

Uppgifterna kommer från Ukrainas utrikesminister Andrii Sybiha.

Han säger att två miljoner ton ukrainskt spannmål har stulits av Ryssland och sålts till länder i Asien, Afrika, Mellanöstern och Europa.

– Omkring 40 procent gick till Egypten, förklarar han.

Totalt 15 miljoner

Sedan tidigare har Ukraina uppskattat att Ryssland har stulit så mycket som 15 miljoner ton spannmål sedan början av 2022.

Spannmålen ska bland annat ha tagits från de ockuperade regionerna i Ukraina.

Läs mer: UPPGIFTER: Kina har ”ondskefull plan” för Ryssland

Nya attacker

Samtidigt kommer uppgifter om nya ukrainska attacker mot rysk energiinfrastruktur.

– Ukrainska styrkor slog sannolikt till mot oljeinfrastruktur i republiken Basjkortostan den 22 mars, rapporterar tankesmedjan Institute for the Study of War.

Även mot militära mål

ISW fortsätter.

– Den ukrainska generalstaben rapporterade att ukrainska styrkor slog till mot en rysk lednings- och observationspost nära Smorodino i Belgorod oblast – ungefär fem kilometer från den internationella gränsen – samt ett luftvärnssystem av typen Buk-M1 nära Pervoye Maya i Brjansk oblast – ungefär 30 kilometer från den internationella gränsen, uppger tankesmedjan.

– Geolokaliserat bildmaterial som publicerades den 22 mars bekräftar den ukrainska attacken mot Pervoye Maya.

Läs mer: Ryska fronten krackelerar – Ukraina slår till

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen