SVERIGE: Märkligt fenomen på himlen

2023 09 25

På Öland kunde man knappt tro sina ögon när man blickade upp mot himlen.

Uppe i skyn utspelade sig ett märkligt ljusfenomen.

Av vittnen kunde det bäst beskrivas som ett hål i molntäcket, rapporterar SVT.

På bilderna är det också så det ser ut – ett cirkelformat hål mitt i himlen där det ser ut som en del av molnen strålar ned mot marken.

Kändes som rymdvarelser

En som förbluffades av skådespelet var Niclas Lignell som fick syn på fenomenet när han var på jobbet.

Han beskriver synen som en känsla av att bli uppstrålad av flygande tefat, även om han naturligtvis förstod att så inte var fallet.

– Man brukar ju säga att man blir “beamad” när man blir upptagen av några rymdvarelser i sådana här hål, förnuftig nog är jag för att inte tro på det men det kändes lite så, säger han till tv-kanalen.

"Kommer och hämtar mig"

Något liknande hade Niclas Lignell aldrig sett förut, trots att han är engagerad inom BirdLife och därmed ofta har blicken upp mot himlen.

Även för Ölandsbladet beskriver han hur synen fick fantasin att gå igång.

– Nu kommer de ner och hämtar mig, säger han skämtsamt till lokaltidningen.

– Det var spännande, himlen såg ut att kapsejsa.

SMHI:s förklaring

Det finns dock en naturlig förklaring till det som Niclas Lignell och andra på Öland fick se i slutet av förra veckan.

SMHI kallar det kort och gott för just “hål i molntäcket” och väderinstitutet är väl medvetna om att det kan förväxlas med mer fantasifulla idéer.

– Ett fenomen som kan väcka berättigat uppseende är till synes omotiverade hål i molntäcket. Sådana hål har observerats och rapporterats till SMHI vid flera tillfällen, skriver man på sin hemsida.

Underkylda vattendroppar

SMHI vet dock inte exakt hur fenomenet uppstår eller vad det beror på.

Men man har en god aning.

– Den troligaste förklaringen till fenomenet är följande. Molntäcket som syns på bilderna består av små vattendroppar. 

– Dessa droppar kan vara kraftigt underkylda. Om så är fallet och om ett flygplan eller någonting annat stör dropparna så fryser de plötsligt och övergår därmed från vatten till is.

Se en bild på det observerade fenomenet på Öland genom att klicka här (länk till SVT Småland).

Se fler bilder på samma fenomen genom att klicka här (länk till SMHI).

Foto: C. Savarese

Text: Redaktionen


Moskva brinner

2026 08 16

Drönare har slagit ner i Moskva oblast.

Tidigt på söndagsmorgonen har bilder och filmklipp börjat cirkulera på en kraftig brand i Moskva oblast.

Flera måltavlor har attackerats.

Bland annat har ett lager tillhörande den ryska e-handelsjätten Wildberries fått besök av ukrainska drönare, rapporterar Kyiv Independent.

Moskva brinner

Ukrainska styrkor har attackerat Wildberries-lagret samt städer över hela Moskva oblast i en omfattande nattlig attack.

En kraftig brand har brutit ut i lagret belägen i byn Koledino nära staden Moskva.

Stora lågor och rökmoln som stiger mot himlen syns på bilder och filmklipp som cirkulerar på sociala medier.

Inte bara Wildberries

Men det är inte bara Wildberries som har attackerats under natten.

– I staden Domodedovo sattes produktions- och logistikkomplexet Severnoye Domodedovo i brand i samband med attacken.

Rapporter om nedslag av ukrainska drönare kommer också från staden Chekhov, men där är det för närvarande oklart vad som har träffats.

Läs mer: Drönare vid turistresort

Ännu en smäll

Sedan mitten av juli har Ukrainas styrkor träffat åtminstone 24 lager tillhörande e-handelsjätten, rapporterar United24Media.

Ukraina ser företaget som ett legitimt militärt mål i och med att Wildberries säljer olika typer av militära produkter, däribland drönare och militärkläder.

Omkring en tredjedel av Wildberries lagerkapacitet har slagits ut i samband med attackerna. 

Därför Wildberries

Anledningen till attackerna mot Wildberries är att ställa till det för den ryska militären och ekonomin.

Det berättar Serhij Kuzan, ordförande för Ukrainas centrum för säkerhet och samarbete.

– Det huvudsakliga syftet med att slå till mot Wildberries lagerlokaler är att störa den ryska logistiken samt försörjningen av produkter med dubbla användningsområden, kritisk elektronik, sanktionsbelagda varor och liknande till den ryska armén och ryska vapentillverkare, säger Kuzan till BBC.

Läs mer: Ryska företag vädjar till Kreml

Foto: Exilenova+ / Sociala medier

Text: Redaktionen


Sveriges bilister överens – ny lag måste införas

2026 08 16

Svenska bilister vill se en ny lag för fotgängare.

För ett par år sedan framförde socialdemokratiska ledamöter en motion om lagstadgad skyldighet att bära reflex när det är mörkt ute.

En undersökning visar samtidigt att åtta av tio svenska bilister vill se samma lagkrav.

Frågan kan komma att aktualiseras på nytt vid ett regeringsskifte.

Ny lag kan införas

Var tredje gångtrafikant, 34 procent, använder aldrig eller sällan reflex i mörker.

Detta enligt en undersökning från Synoptik.

Majoriteten av landets bilister vill se ett lagkrav för gångtrafikanter att bära reflex i mörker, någonting som skulle kunna bli verklighet vid ett regeringsskifte.

Tidigare förslag

I dagsläget ligger inget sådant förslag på bordet.

Men för ett par år sedan framförde Fredrik Lundh Sammeli (S), Linus Sköld (S) och Ida Karkiainen (S) en motion om saken.

– Enligt nuvarande lagstiftning i Sverige ska cyklar, mopeder, rullstolar, sparkar, traktorer, hästfordon och släpfordon som dras av traktorer eller motorredskap vara utrustade med reflexer vid färd i mörker. Det finns dock ingen motsvarande lag som ålägger fotgängare att bära reflex, menades det då.

Läs mer: Dagligvaruhandeln växer

“Bör överväga”

Lundh Sammeli, Sköld och Karkiainen blickade mot Sveriges grannland i öst för inspiration.

– I Finland är det lagstadgat att fotgängare som rör sig på väg under mörker ska bära en ändamålsenlig reflex. Detta är en princip som Sverige bör överväga att införa. 

“Förståeligt”

Åtta av tio bilister vill införa en reflexlag för gångtrafikanter i mörker, likt den som redan finns för cyklister. 

– En säker och trygg trafikmiljö handlar om ett samspel mellan alla trafikanter, sade Synoptiks Cecilia Blom Hesselgren i samband med undersökningen.

– Med tanke på att så få fotgängare bär reflex i mörkret är det förståeligt att bilisterna välkomnar ett lagkrav. Av egen erfarenhet som förare vet man hur stor skillnad reflexen gör för synligheten i mörker.

Läs mer: Svenskt spannmål klarade sig från värmen

Foto: T. Pal

Text: Redaktionen