10 sep 2026

SVERIGE: Livsmedelsbutiker agerar mot stökiga kunder

2023 03 05

Fler och fler kunder portas från butiker på grund av sitt beteende.

Det visar siffror från Åklagarkammaren, rapporterar Sveriges Radio.

Bland annat har flera butiker i Gävle utnyttjat möjligheten om tillträdesförbud, som finns tillgänglig sedan två år tillbaka.

– Det är jättebra att man kan ge tillträdesförbud för de som inte sköter sig och som varje gång de är inne i butiken försöker stjäla eller förstöra, säger exempelvis butiksägaren Martin Svahn.

"Snart är gränsen nådd"

I synnerhet är det livsmedelsbutiker som portar stökiga kunder. Framför allt är det tre typer av beteenden som ligger bakom avstängningarna.

- Snatteri

- Trakasserier

- Hot mot personal.

I många fall hjälper det inte med dialog.

– Vissa personer stökar ganska ofta. Snart är gränsen nådd, säger Jonatan Espinoza, butiksägare på Coop i Gävle, till SR.

Portade hel skola

I Åkers styckersbruk utanför Strängnäs tog tätortens ICA-butik nyligen i med hårdhandskarna. Butiken portade en hel skola efter stora problem med snatteri.

Det uppskattades dock inte bland elevernas föräldrar, som rasade mot vad de upplevde som kollektiv bestraffning.

– Föräldrarna tycker att deras egna barn måste har rätt att gå till affären och att det är sorgligt hur “någon annans ungar” stjäl, säger Christian Massana, reporter på lokaltidningen Ljusnan, till TV4.

"Rena beställningsjobb"

Många matbutiker har den senaste tiden slagit larm om ökade stölder.

Svensk handel kallar det för “rena beställningsjobb” och ser en direkt koppling till högre matpriser.

– Vi har ju tyvärr sett att det är ganska många som blir pushade över gränsen när de får det lite sämre ställt. Det är ju tragiskt, säger Pontus Granqvist, butikschef på ICA Maxi i Göteborg, till DN.

Beviljas inte alltid

Men trots möjligheten att porta kunder är det inte alltid det går att praktisera i verkligheten.

I Västmanland har enbart sex av 25 ansökningar de senaste två åren lett till tillträdesförbud, enligt SR.

– Lagen är värdelös. Du får inte tillträdesförbud för någon, säger Ann-Sofie Nyberg, butikschef på leksaksbutiken Leklust i Västerås, till radion.

Hon berättar att hon blev överfallen av en påverkad kund, men ändå fick nej på sin ansökan om att porta kunden i fråga.

Foto: ICA-gruppen

Text: Redaktionen


9 sep 26

Fiasko i ny mätning – Tidöparti tappar kraftigt

2026 09 09

Moderaterna ser ut att gå mot ett ovanligt svagt valresultat.

Det visar en ny mätning från TV4/Novus.

I undersökningen hamnar M långt under resultatet i valet 2022, då partiet fick 19,10 procent av rösterna.

Moderaterna backar med 1,3 procentenheter jämfört med Novus senaste mätning 7 september. Stödet uppgår till 16,3 procent – 2,8 procentenheter lägre än i valet 2022.

Siffran på 16,3 procent är nära Moderaternas sämsta valresultat någonsin. I valet 2002 fick M 15,2 procent av rösterna – endast 1,1 procentenheter lägre än i Novus senaste mätning.

Hit går M-väljarna

Många moderata väljare stannar dock kvar inom högerblocket.

Enligt Novus ordförande Torbjörn Sjöström tappar Moderaterna framför allt väljare till Liberalerna, vilket får stort genomslag i mätningen. Stödet för Liberalerna ökar från 4,3 till 5,8 procent.

I Novus mätning i augusti fick L endast 1,9 procent. Sedan dess har stödet ökat med hela 3,9 procentenheter.

Torbjörn Sjöström beskriver uppgången som historisk.

–  Så här snabb uppgång på kort tid har vi aldrig sett förr. Att L också nästan har tredubblat sitt väljarstöd, det är helt sensationellt, säger han till TV4.

Högsta noteringen sedan 2014

Även Miljöpartiet går starkt framåt.

MP ökar med 1,0 procentenheter till 8,8 procent – partiets bästa notering sedan 2014 i en mätning från Novus.

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: Ukraina har sagt ja till Putinallierad 

Hela mätningen

Här är Novus nya mätning uppdaterad 9 september jämfört 7 september:

🔴Vänsterpartiet                    7,5          -0,3
🔴Socialdemokraterna     26,6          -0,4
🟢Miljöpartiet                          8,8         +1,0
🟢Centerpartiet                      7,8         +0,1
🔵Liberalerna                           5,8         +1,5
🔵Moderaterna                     16,6         -1,3
🔵Kristdemokraterna           6,4         +0,4
🔵Sverigedemokraterna   19,3         -0,4
 
🔴🟢 S+V+MP+C                 50,7         +0,4
🔵🔵 M+KD+SD+L              48,1         +0,2

 

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


9 sep 2026

Snart 28 kronor litern vid pump

2026 09 09

Idag, onsdag, kostar dieseln 21,94 kronor litern.

Det enligt företagspriserna hos de stora drivmedelskedjorna, ett riktpris som även indikerar literpriset för privatkunder.

Priset höjdes igår med 55 öre. Men det kan snart gå över 22 kronor och därefter röra sig upp mot hela 28 kronor litern, om nuvarande dieselbrist består och den tillfälliga skattesänkningen inte förnyas.

– Mellan 25 och 28 kronor litern ligger inom räckhåll, säger Christian Kopfer, råvaruanalytiker på Arctic Securities, till DN.

Genomsyrar ekonomin

Dieseln genomsyrar hela världsekonomin. 

Huvudsakligen finns två förklaringar till bristen på drivmedlet och den efterföljande prisuppgången. Dels är trafiken genom Hormuzsundet mer eller mindre avstannad på grund av kriget i Iran, dels har Ryssland dragit i nödbromsen för dieselexport till följd av ukrainska attacker mot ryska raffinaderier.

Christian Kopfer konstaterar att det råder brist på såväl råolja som diesel.

– Om världen förbrukar 100 men bara producerar 95 måste de återstående fem tas någonstans ifrån. Nu tas de ur lagren, säger experten och menar att priset till slut måste tvinga bort förbrukning.

Andra läser: Drömleverans närmar sig för Ukraina

Oklart om sänkningen består

Christian Kopfer jämför dieselbristen med en patient som långsamt tappas på blod. Det blir värre, men det tar inte slut över en natt.

Så sent som förra veckan flaggade Kopfer dessutom för att det kan bli en dubbelsmäll.

– Vi ska förvänta oss att drivmedelspriser fortsätter upp om inte situationen förbättras, vi ska förvänta oss att elpriser blir betydligt högre nu i vinter än vad de var förra vintern, sade han till SVT. 

Den skattesänkning på bensin och diesel som infördes i Sverige i somras gäller till och med 30 november 2026. I dagsläget är det oklart om den kommer att förlängas. SD och KD vill se en fortsättning, L säger nej och M har inte tagit ställning.

– Vi får ta den här typen av förhandlingar och diskussioner på andra sidan valet, sade Oscar Sjöstedt, ekonomiskpolitisk talesperson i SD, till SR i augusti.

Socialdemokraterna har inför valet gått ut med att partiet inte har några förslag om att höja drivmedelskatterna.

Andra läser: USA-stridsflyg har bombat fel

Foto: Circle K

Text: Redaktionen