SVERIGE: Litet barn har förlorat livet

2023 11 17

– En mycket tragisk händelse för alla inblandade.

Det säger chefläkare Gunhild Nordesjö Haugland vid Länssjukhuset i Kalmar efter att ett litet barn har avlidit.

I huvudsak normalt

Dödsfallet inträffade i samband med en förlossning på sjukhuset.

När mamman kom in för att föda sitt barn inleddes planerade förlossningsrutiner.

– När förlossningen sattes igång bedömdes förloppet i huvudsak vara normalt.

Det framhåller man vid förlossningsavdelningen på sjukhuset.

Mammans puls – inte barnets  

Men trots det skedde plötsligt en mycket allvarlig upptäckt.

– När hjärtljudet på barnet skulle kontrolleras fanns ingen hjärtaktivitet, enligt sjukhuset.

Personalen skall tillse att den avancerade utrustningen ska ha koll på barnets hjärtrytm men något har gått mycket snett.

Kalmar sjukhus tror sig ana vad som har gått fel.

– Misstanke föreligger att övervakningsutrustningen tidigare hade registrerat mammans puls.

Det uppger sjukhuset i ett pressmeddelande i dag.

Tar det på stort allvar

Senare under förlossningen kunde man konstatera att barnet har avlidit.

– En mycket tragisk händelse för alla inblandade. Det är väldigt sällan som det inträffar.

– Och vi tar det på stort allvar. Normalt utreder vi internt men här har vi även tagit hjälp av extern expertis.

Det framhäver chefläkaren Gunhild Nordesjö Haglund.

Andra föräldrar

Region Kalmar har tillsatt både en intern och en extern utredning för att klarlägga vad som har gått fel. Syftet är att minska risken för att andra föräldrar och familjer drabbas av samma otäcka händelse när de ska föda barn i Kalmar.

– Vi har sett att vissa rutiner måste skärpas och det har vi nu gjort, säger chefläkaren.

Länssjukhuset i Kalmar har nu gjort en anmälan enligt lex Maria med anledning av att det lilla barnet dog.

Informerar öppet

Region Kalmar län informerar öppet om samtliga lex Maria-anmälningar.

– Ett av syftena är att gå från en bestraffande kultur till ett mer förebyggande förhållningssätt.

– En öppen diskussion om brister i sjukvården och tandvården underlättar förbättringsarbete och förhindrar att misstag upprepas, betonar regionen.

Foto: D. Tomaseti

Text: Redaktionen


27 juli 2026

Sämst mat i hela världen – svenskt favoritland sågas

2026 07 27

Mat- och restaurangupplevelsen är en avgörande faktor när svenskar bestämmer vart de ska resa.

Det framgår av en ny undersökning från Ticket. Enligt resebyrån uppger 33 procent att maten är så pass viktig att det påverkar valet av destination.

Fyra av tio svenskar är dessutom överens om vilket land som har det bästa köket: Italien.

Italien har länge varit en självklar matdestination och fortsätter att locka resenärer med allt från pasta och pizza till lokala delikatesser och vinregioner, säger Louise Jellvi, produktchef på Ticket, i en kommentar.

Turistmagnet i botten

Pizza, pasta och gelato tycks alltså gå hem hos svenska folket. 

Det gör däremot inte fish and chips, meat pie eller ägg och bacon.

Trots att över 800 00 svenskar besöker de brittiska öarna varje år, de flesta av dem turistmagneten London, rankas maten som den sämsta.

Uppenbarligen är det inte restaurangerna som lockar svenskarna till England.

– Samtidigt ser vi att matupplevelser spelar en allt större roll när svenskarna väljer resmål. För många är maten en viktig del av semesterupplevelsen och ett sätt att upptäcka destinationens kultur, säger Louise Jellvi.

Sist även i fjol

England hamnade sist på samma lista även förra året. Italien befäster samtidigt förstaplatsen. 

Klättrat på listan har dock Frankrike gjort, från en femteplacering i fjol till en andraplats i år. 

Noterbart är att USA fanns med på topp 10-listan över bäst mat i världen förra året men anses 2026 har näst sämst mat, efter England.

– USA håller sig också kvar på listan tack vare sitt varierade kök med influenser från hela världen, menade Ticket var skälet till placeringen 2025.

Länderna med bäst mat 2026:

  1. Italien
  2. Frankrike
  3. Japan

Länderna med sämst mat 2026:

  1. England
  2. USA
  3. Tyskland

Topp 10 bäst mat 2025:

  1. Italien
  2. Grekland
  3. Japan
  4. Sverige
  5. Frankrike
  6. Thailand
  7. Turkiet
  8. Spanien
  9. USA
  10. Mexiko

Källa: Ticket/Yougov/Sifo

Foto: A. Haney

Text: Redaktionen


26 juli 2026

Viktigt att alltid ha i bilen – kostar 50 kronor på Biltema

2026 07 26

En liten pryl från Biltema kan vara viktig att ha i bilen om olyckan är framme.

Under sommarmånaderna är många svenskar ute och bilar, både i Sverige och utomlands.

Hav och sjöar lockar under varma dagar, och ibland händer det att bilister hamnar i vattnet.

Även om det inte händer så ofta är det viktigt att veta vad man ska göra om olyckan är framme. Då är det viktigt att agera snabbt för att kunna ta sig ut ur bilen och rädda livet.

Testar olika sätt

Den tyska bilorganisationen ADAC har gjort tester på en anläggning som hör till landets försvarsmakt.

Syftet med experimentet var att ta reda på det bästa sättet att ta sig ut ur bilen om den hamnar i vatten. Testpersonen var en utbildad dykare som testade flera olika alternativ.

– En person som är stressad i kallt vatten skulle ha liten chans att överleva under dessa förhållanden, framhåller organisationen i ett uttalande.

LÄS OCKSÅ: Rusning efter populärt fordon

Öppna inte dörren

Att försöka öppna bildörrarna under vatten är inte att rekommendera, enligt testet. Anledningen är det höga trycket.

– Att ta sig ut genom dörren är bekant från actionfilmer, men det är ett scenario som inte kan rekommenderas under några omständigheter, framhåller den tyska organisationen.

– Till en början kunde bilarnas dörrar inte öppnas alls och även efter att trycket jämnats ut under vattnet var detta endast möjligt med största ansträngning.

Öppnar rutorna snabbt 

Testets resultat visar istället att det bästa sättet att ta sig ur, om bilen hamnar i vatten och sjunker, är genom att försöka öppna sidorutorna så snabbt som möjligt. De elektriska fönsterhissarna ska fungera även under vatten.

Om det mot förmodan inte skulle gå rekommenderar ADAC att man har en nödhammare, som bland annat finns att köpa för 50 kronor på Biltema, liggande i bilen. På så sätt kan en ruta krossas vilket skapar en väg ut ur den sjunkande bilen.

– Det kan vara logiskt att placera en bandskärare i kombination med en nödhammare inom räckhåll, framhåller ADAC.

LÄS MER: Billigare elbilar på väg i Europa

Foto: Jeshoots.com

Text: Redaktionen