SVERIGE: Lidl varnar kunder

2024 01 04

Matjätten Lidl går nu ut med ett viktigt meddelande till sina kunder.

Under den senaste tiden har matvarujätten Lidl märkt att falsk marknadsföring sprids angående företaget.

Det handlar om falska inlägg på bland annat Facebook som marknadsför olika kampanjer som inte stämmer i Lidls namn.

Nu går man ut med en officiell varning till sina kunder via just Facebook.

“Sagt upp avtal”

På sociala medier går Lidl ut med meddelande om att vara försiktig när det gäller sådana fusksidor som använder företagets namn.

På Facebook lyfter man fram en sida om “Dammsugare på specialerbjudande”.

Där påstås det att “Lidl har sagt upp sitt avtal med Dyson och erbjuder nu alla kvarvarande Dyson v15 för endast 1,99 euro för att avyttra lagret”.

För att delta uppmanas man sedan att bland annat svara på frågor och läsa mer.

“Vill varna”

I ett meddelande på sin Facebook-sida understryker Lidl att kunderna bör vara medvetna om de oriktiga erbjudandena.

– Hej. Vi vill varna för “fake”-sidor likt nedan. Dessa är 100 procent falska och har inget med oss på Lidl Sverige att göra.

Egna kontot

Vidare förklarar man att det uteslutande är via de egna sociala mediekanalerna som sådana erbjudanden kan ses.

– All kommunikation gällande erbjudanden och produkter sker alltid via vårt egna konto Lidl Sverige här på Facebook, framhåller företaget.

Man riktar även en uppmaning till kunderna om att vara uppmärksamma.

– Ser ni dessa typer av inlägg får ni gärna anmäla dem så får vi ner dem snabbare.

“Var försiktig”

Även polisen meddelar att man bör vara mycket försiktig när man manövrerar sociala medier i jakt på eventuella erbjudanden.

– Var försiktig med att lämna ut ditt kortnummer, speciellt till företag du inte handlat med tidigare. Att säljaren lämnar ut sitt personnummer eller kontonummer skyddar dig inte från att bli lurad.

– Var vaksam på erbjudanden som är för bra för att vara sanna, till exempel oanvända märkesvaror till ett betydligt lägre pris än i affären, det kan handla om stöldgods eller falska kopior.

Foto: Lidl

Text: Redaktionen


JUST NU: Helikoptrar i luften – SMHI utfärdar skarp varning

2025 07 14

Den ihållande högsommarvärmen i norra Sverige leder till ökad risk för skogsbränder.

Under måndagen varnar SMHI för skogsbränder i fyra län:

- Västerbottens län

- Norrbottens län

- Västernorrlands län

- Jämtlands län

”Risken är mycket stor”

Enligt SMHI är risken för bränder i skog och mark ”stor eller mycket stor” i områdena.

Allmänheten uppmanas att tänka på följande, enligt varningen:

- Skogsbrand kan lätt uppstå på grund av till exempel eldning, gnistor från maskiner eller blixtnedslag.

- Brand sprids lätt i skog och mark.

- Brand i ledningsgator kan medföra störningar i el- och telenätet.

- Kontrollera om eldningsförbud råder i ditt område, och var mycket försiktig vid eldning eller arbete med stora maskiner utomhus.

MSB blixtagerar

Nu agerar Myndigheten för samhällsskydd och beredskap (MSB).

Myndigheten har skickat upp två brandsläckande helikoptrar i luften, rapporterar P4 Västerbotten.

Helikoptrarna är redo att bekämpa potentiella bränder i Västerbotten. 

Sedan tidigare har MSB fyra helikoptrar utplacerade i Västmanlands och Jämtlands län.

Fyra skopande flygplan är också stationerade i Södermanlands län. Planen kan ta upp vatten direkt från sjöar under flygning.

FAKTA: MSB:s bekämpning av skogsbränder

- Under skogsbrandssäsongen ska det finnas tillgång till minst tio släckande helikoptrar utöver den helikopter som vid behov kan användas för koordinering

- Helikopterresurserna kan placeras på olika platser baserat på aktuell brandriskprognos och är normalt självförsörjande med bränsle och andra förnödenheter.

- Styrande för MSB:s beslut om beredskap är en kombination av brandrisken, eventuella hotade värden och behovet av resurser. MSB analyserar brandriskerna flera gånger i veckan under de perioder på året då risken för skogsbränder vanligtvis är hög.

- MSB kan vid behov, vid exempelvis höga brandriskvärden, styra beredskapen genom att justera:

  • Anspänningstiden (tiden från larm till dess att en helikopter senast ska lyfta mot en brand), 180 eller 90 minuter
  • Antalet helikoptrar som ställs i en högre beredskap
  • Positionering i landet av helikoptrar

Källa: MSB

Foto: P. Keno

Text: Redaktionen


JUST NU: Ryssland hotar grannland

2025 07 14

En provskjutning från Estland väcker rysk ilska.

Nu hotar Ryssland att svara med full kraft. Svaret kommer vara "bestämt och beslutsamt", enligt Kremls talesperson Dmitrij Peskov. Ryssland betonar att man kommer att försvara sina intressen i Östersjön efter Estlands senaste test av HIMARS-artillerisystem, som har ökat spänningarna i området, rapporterar Kyiv Independent.

Skarp kritik mot Baltikums militära upprustning

Dimitrij Peskov beskriver situationen som “spänd” och anklagar de europeiska kustländerna för aggressiva och provocerande handlingar.

— Den baltiska regionen är spänd på grund av de europeiska kuststaternas aggressiva politik. Ryssland har för avsikt att handfast försvara sina intressen i denna region, säger Peskov, enligt samma tidning.

Grannländer rustar upp

Estland genomförde nyligen sin första testskjutning med HIMARS mot mål till sjöss. Landet fick sina första sex robotsystem tidigare i år som en del av en regional upprustning, som svar på Rysslands fullskaliga invasion av Ukraina.

Samtidigt förbereder även Litauen och Lettland sig med liknande beställningar av HIMARS och avancerade missiler.

— Faktum är att många länder bedriver provocerande handlingar i området, vilket är en uppenbar verklighet, betonar Peskov.

Spänningar mellan NATO och Ryssland

Sedan Rysslands invasion av Ukraina har NATO stärkt sin militära närvaro vid östra gränsen, inklusive i Estland, Lettland och Litauen. Moskva har upprepade gånger varnat för att NATO:s ökade militära närvaro i regionen utgör ett hot mot dess säkerhet.

Ukrainas president Volodymyr Zelensky har tidigare i år varnat för att om Rysslands aggression inte stoppas kan det leda till direkt angrepp på NATO-territorium och en bredare konflikt i Europa.

I en intervju med Sky News uttalade sig Zelensky då kraftfullt om framtidsrisken.

— Jag tror att Putin kan attackera ett Nato-land inom fem år.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen