SVERIGE: Larmar om trendförändring – bilägare varnas

2023 10 14

Bilstölderna ökar i Sverige för första gången på 20 år.

Under en längre tid har antalet bilstölder i Sverige legat på nedåtgående nivåer, delvis tack vare en teknik som gjorde det svårare att tjuvkoppla.

Nu tycks bilstölderna vara på uppgång igen, och antalet efterlysta personbilar ökar nu för första gången på 20 år.

Nu varnas bilägare, och uppmanas att alltid kontrollera att sina fordon är låsta och utrustade med larmsystem.

Det rapporterar TV4.

Kopplas till gängen

Trendbrottet kopplas till gängkriminaliteten i Sverige, och varningen utfärdas i samband med att branschorganisationer vill vända trenden igen.

– När vi höjer straff för vapen och narkotikabrott innebär det en större risk för dem, då kan det här vara ett annat sätt för dem att tjäna pengar, säger Monica Krüger vid gränspolisen till TV4.

Mest utsatta

Gränspolisen framhåller att gängen har kommit över verktyg som underlättar stölderna och kan göra att processen går på knappt 2 minuter.

Försäkringsbolagens branschorganisation Larmtjänst uppmanar biltillverkare att förbättra sina larmskydd.

De mest utsatta bilmärkena är Volvo, Volkswagen, BMW och Audi.

“Oroväckande utveckling”

Larmtjänsts utredare Niclas Antonsson menar att det rör sig om en oroväckande utveckling.

– Det är en oroväckande stöldutveckling av personbilar och under sommaren har vi sett en ökning av Toyota och Lexus men även andra fabrikat så som Mercedes Benz och BMW, säger han.

Flera uppmaningar

Larmtjänst riktar flera uppmaningar till bilägare för att de ska kunna skydda sig mot stöld.

Bland annat handlar det om att alltid kontrollera att bilen är låst innan man lämnar den, och att “hantera din bilnyckel som en värdesak och förvara den inte precis innanför entrédörren“.

De menar även att man alltid bör ha larmsystem.

– Om du har keyless system- förvara din bilnyckel i en metallburk så inte signalen går därifrån. Kontrollera genom att ta med burken ut till bilen och försök öppna bilen. Förvara även din reservnyckel i en metallburk.

Foto: R. Lovesy

Text: Redaktionen


28 mars 2026

Flicka hittad död på familjeresa till Kanarieöarna

2026 03 29

En norsk flicka har hittats död i vattnet.

En norska flicka har hittats död på Gran Canaria.

Flickan var i semesterparadiset tillsammans med sin familj men anmäldes försvunnen på lördagen.

Anmäldes försvunnen

Den norska tonårsflickan var i 16-årsåldern, rapporterar Canariavisen.

Hon hittades död i vattnet på lördagsmorgonen i hamnen i Puerto Rico i Mogán, på den populära semesterön Gran Canaria.

En av flickans familjemedlemmar hade också lämnat in en anmälan om försvunnen person på lördagen, uppger en talesperson för den spanska räddningstjänsten, rapporterar VG.

Polisstyrkan Guardia Civil bekräftar att flickan är död.

– Vi utreder vad som har hänt, säger en talesperson till tidningen.

Har identifierats av familjen

Den norska tonårsflickan har identifierats av sin familj, som bekräftar hennes identitet, enligt spanska myndigheter.

Hennes kropp har skickats till obduktion.

Även det norska Utrikesdepartementet har bekräftat det tragiska dödsfallet.

– Utrikesdepartementet är medvetet om att en norsk medborgare har avlidit på Gran Canaria, skriver Johanne Severinsen, presstalesperson vid Utrikesdepartementet, till tidningen.

Nu ska man utreda dödsfallet för att försöka bringa klarhet i hur och varför flickan har förlorat livet.

Dödsorsaken uppges i nuläget vara okänd.

Hittades vid hamnmynning

Den norska tonårsflickan ska alltså ha varit på semester med sin familj.

Familjen bodde nära stranden i Barranco Agua la Perra, uppger Canariavisen.

Hon uppges ha hittats avliden vid hamnmynningen på den populära semesterorten, som ligger i öns sydvästra del, enligt tidningen.

Kanarieöarna är en mycket populär turistdestination bland både norrmän, svenska och andra européer.

År 2025 besöktes ögruppen av cirka 428 000 norska och 350 500 svenska turister ögruppen, rapporterar Canariajournalen.

Antalet norska och svenska turister har dock minskat de senaste åren.

Foto: Summer Stock

Text: Redaktionen


28 mars 2026

Ryssland hånas av sin egen befolkning

2026 03 28

Ryssar visar sitt förakt för regimen.

På många håll i Ryssland installerar man modulära skyddsrum i betong, tusentals kilometer från Ukraina.

Det får befolkningen att håna regimen, samtidigt som siffror visar att bara 16 procent av skyddsrummen uppfyller säkerhetskraven.

”Någon har stoppat pengar i fickan”

I staden Tjeboksary, som är huvudstad i Rysslands Chuvasjienrepublik, har 11 provisoriska bombskydd mot flyghot börjat dyka upp, rapporterar Kyiv Independent.

Staden ligger 1 000 kilometer från Ukraina, och är ett av flera exempel på hur Ryssland försöker skydda sin befolkning när kriget kommer allt närmare hemlandet.

Men initiativet hånas av lokalbefolkningen.

– Varför behöver vi dem ens? Vi bor inte nära gränsen, lyder en kommentar på den lokala Telegram-kanal Serditaya Chuvashia, rapporterar tidningen.

Andra lokala invånare liknar bombskydden vid ”offentliga toaletter”, medan någon tycker att de ser ut som ”hundkennlar”.

Invånare frågar sig också om bombskydden verkligen behövs eller om det rör sig om ett ”korruptionsupplägg”.

– Någon har stoppat pengar i fickan, menar en invånare som tror att någon korrupt person har tjänat pengar på byggnationen, enligt tidningen.

LÄS OCKSÅ: "Skamlig" intervju med Lavrov väcker ilska

Används som bastu

Liknande modulära skyddsrum har installerats på flera håll i Ryssland, allt längre in i landet, vilket visar att kriget kommer närmare civilbefolkningen.

Samtidigt uppges de modulära skyddsrummen erbjuda ett väldigt begränsat skydd mot missiler. De är bara anpassade för att skydda mot drönare, vilket blir ett problem när Ukraina attackerar med Flamingomissiler allt oftare.

Rysslands civilförsvarsystem är i dåligt skick, enligt tidningen.

Siffror från 2025 visar att endast 16 procent av skyddsrummen i Ryssland är lämpliga för användning.

De som inte uppfyller säkerhetskraven används ofta i helt andra syften.

De används bland annat som förvaringsutrymme, parkeringsplats och till och med som bastu, uppger tidningen.

LÄS OCKSÅ: Ryska planen går i kras - "dömd att misslyckas"

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen