SVERIGE: Lånade inte ut sin bil till grannen – Misshandlades till döds

2021 11 17

Den 78-årige mannen avböjde när grannarna ville låna hans bil. Då gick grannarna till våldsam attack mot pensionären.

Händelsen som utspelade sig i samhället Rödeby i Blekinge tidigare i år har skakat bygden.

Grannarna accepterade inte ett nej

En man och kvinna som bodde en bit bort från 78-åringen vill låna mannens bil men 78-åringen avböjde enligt åtalet som framhåller att nekandet till att låna bilen ska vara motivet till dådet.

När 78-åringen avböjde så misstänks grannarna som har ett kriminellt förflutet gått till mycket våldsam attack mot pensionären, rapporterar TV4.

Drog ut alla telefonkontakter

– Han har blivit utsatt för besinningslöst våld. Man har kunnat konstatera att mannen var medvetslös när de lämnade honom men han led fortfarande. De tog med hans mobiltelefon och drog ut kontakterna till alla telefoner, säger Hedvig Lundblad, åklagare enligt TV4.

Enligt SVT misstänks de åtalade också ha stulit mannens bil, kontanter, ett dragspel, kött och flaskor från mannens bostad.

Tog fram en kniv

Under sin misshandel av Blekingepensionären tog gärningsmännen fram en kniv och pensionären blev bland annat knivhuggen.

Dessutom skall 78-åringen ha drabbats av 25 knivhugg i magen och även drabbats av slag och sparkar mot kropp och huvud rapporterar SVT. 

Tre dagar efter dådet hittades 78-åringen i sitt hem av en anhörig och då hade offret förlorat livet och påträffades död.

Andra grannar skakade

Nu faller snart domen mot de misstänkta mördarna och andra grannar i samhället är skakade.

– Det är helt fruktansvärt att behöva dö på det sättet. Det verkar som att han även har lidit. Bara det är hemskt, och att inte vi har märkt någonting på flera dagar, säger Rödebybon Magdalena Andreazon till TV4.

– Han var trevlig och en enstöring som bott där själv. En trevlig man. Vi kände honom inte och umgicks inte men vi hälsade och stannade och pratade när vi möttes, säger en granne till SVT.

Mobilfilm påträffad

Den misstänkta mannen har erkänt gärningen uppger TV4 men han menar att syftet inte var att döda 78-åringen. Bland bevisföremålen finns bland annat en mobilfilm och en bild från det grymma mordet. Dessutom har polisen säkrat DNA-spår från skor och även fingeravtryck. Se mer om dådet i TV4 här.

Paret misstänks förutom för själva mordet även för grovt rån och grov stöld och åklagaren vill se livstid i fängelse.

Arkivfoto: Polisen Kalmar-Öland, FB


28 november 2025

UPPGIFTER: Hårda brevet inifrån Kreml – kritiserar Putin

2025 11 28

Vladimir Putin har fått brev.

Den ryske diktatorn styr sitt land med järnhand och tolererar ingen opposition.

Men nu kommer uppgifter om att Putin har fått ett brev från sin egen inre krets i Kreml – där han kritiseras hårt.

”Skarpt” brev till Putin

Brevet ska ha skrivits av Kremlinsidern Dmitrij Kozak, rapporterar Moscow Times.

Kozak var tidigare biträdande stabschef och en av Putins närmaste män.

Men i augusti meddelade han sin avgång, enligt uppgift för att han var kritisk till kriget i Ukraina.

Och nu kommer alltså uppgifter om att Kozak skrev ett långt brev där han kritiserade kriget i Ukraina.

Brevet lämnades direkt till Vladimir Putin, enligt personer nära Kozak.

Det ska dessutom ha varit väldigt skarpt formulerat.

– En annan källa beskrev brevet som att Kozak uttryckte sina åsikter om kriget "i mycket starka ordalag" och sade att det hade förberetts tillsammans med hans formella avskedsbrev, som lämnades in i mitten av september, rapporterar tidningen.

LÄS OCKSÅ: Jättestöd till Ukraina - "Största sedan invasionen började"

Vill träffa Putin igen

Det anses mycket farligt att som rysk politiker rikta hård kritik mot Putin, som har visat många gånger att han inte tolererar någon politisk opposition.

En lång rad av Putins motståndare har blivit mördade eller ”försvunnit” under mystiska omständigheter.

Men Dmitrij Kozak uppges ändå inte vara orolig för sin egen säkerhet, enligt källor nära honom.

Tvärtom – han ”förväntar sig att träffa Putin igen snart”, enligt en källa.

Kozak ska emellertid ha rest mycket till Israel på senare tid. Han reser dock inte på grund av oro för den egna säkerheten, utan för att genomgå medicinsk behandling, enligt tidningen.

Född i Ukraina

Redan i augusti rapporterades det att Kozaks avgång hade att göra med att han var kritisk till kriget, och enligt de nya uppgifterna ska han alltså ha framfört hård kritik direkt till Putin i ett brev.

Kozak, som själv är född i Ukraina, ska ha argumenterat emot invasionen innan den inleddes, och ska därefter ha föreslagit en tidig lösning som Putin avvisade.

LÄS OCKSÅ: Stor attack mot Ryssland - flera måltavlor träffade

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


JUST NU: Ryska försvarssystem utslagna – värda 600 miljoner

2025 11 28

Ukraina har utplånat tre ryska luftvärnssystem. 

Ukrainska drönarförband har slagit ut tre avancerade ryska luftvärnssystem inom loppet av tre dygn – en förlust motsvarande nästan 600 miljoner kronor, rapporterar ukrainska RBC.

Tre luftvärnssystem utslagna

Ukrainas Unmanned Systems Forces bekräftar att deras operatörer lyckats slå ut tre högvärdiga ryska luftvärnssystem  – Buk-M1, Buk-M2 och Tor-M2.

Det totala värdet uppskattas till 60 miljoner dollar.

Enligt förbandets rapport har attackerna skett i samarbete mellan Asgard-bataljonen i 412:e Nemesisbrigaden, 12:e specialoperationscentret och HUR-enheten Kabul 9.

– Förstörelsen försvagar skyddet av kritiska områden och strategiska anläggningar avsevärt, säger förbandet på Telegram.

LÄS MER: Stor attack mot Ryssland – flera måltavlor träffade

Del av större offensiv

Ukrainas drönarförband har under november genomfört flera uppmärksammade attacker mot ryska militära och industriella mål.

Under natten till idag slog enheten Madyar’s Birds till mot det stora Saratov-raffinaderiet – ett av tio mål som attackerades på ryskt territorium samma natt.

Bara dagar tidigare, träffades Perekop Bromine Plant i det ockuperade Krasnoperekopsk, där även en större elkraftsanläggning slogs ut.

Ukrainska styrkor beskriver insatsen som en systematisk försvagning av rysk infrastruktur.

– Vi fortsätter att slå mot mål som påverkar fiendens militära förmåga på djupet, uppgav Unmanned Systems Forces i samband med de tidigare angreppen.

Militära planer störs

De senaste veckorna har flera ryska strategiska resurser slagits ut, bland annat en bas med ryska Orion-drönare på Krym och ett ovanligt ryskt attackfordon nära gränsen mellan Dnipropetrovsk och Donetsk.

Förbandet uppger att dessa träffar haft direkt effekt på ryska offensivplaner.

– Det här slaget stör fiendens avsikt att trycka djupare in i ukrainskt territorium, säger förbandet, enligt RBC.

Unmanned Systems Forces har även genomfört flera framgångsrika attacker mot ryska energinät, bland annat en rad elstationer som försörjer ockuperade områden i Luhansk-regionen.

LÄS MER: Nödrop från Moskva – “har inte hänt sen 1990-talet“

Foto: Sociala medier

Text: Redaktionen