SVERIGE: Lagade mat på sopor – vräks

2022 10 26

En hyresgäst i Värmland har vräkts sedan paret började laga mat av grannarnas sopor utomhus.

En kedja av händelser i en hyresbostad på en värmländsk ort har föranlett det kommunala bostadsbolaget att vräka ett par.

Droppen som fick bägaren att rinna över och avhysa paret var när de rotade fram mat bland soporna och lagade dem över öppen eld på fastighetens gård.

Det är tidningen Hem & Hyra som berättar om den ovanliga händelsen.

Elen stängdes av

Det började med att paret inte betalade elen och därför övergick till matlagning utomhus.

– Vi har aldrig varit med om något liknande, framhåller en representant för det kommunala hyresbolaget till tidningen. Grannarna har varit där med matkassar för att hjälpa.

Och tillägger:

– Jag har suttit i timmar i möten i deras soffa för att försöka hitta lösningar. Kommunen har varit inblandad. Men till slut såg vi ingen annan utväg en denna. Grannarna är rädda att paret eldar inomhus nu när det blivit kallare och i helgen var både räddningstjänst, polis och ambulans till platsen.

Oroliga för eldning inomhus

Med vintern i antågande har grannar och bostadsbolag oroats över att eldningen ska fortgå inomhus och därmed orsaka katastrofala följder.

Till bostadsföretaget och andra inblandade har paret hävdat att de inte behöver betala hyra då de har diplomatisk status.

– Det stämmer. De hävdar att de har immunitet och anser att myndigheterna behandlar dem fel, säger den kommunala värdens representant till tidningen.

Det är inte ovanligt med störningsmoment vid boende i flerfamiljshus. I den typen av hus måste man dock vara beredd på vissa störningar.

Måste acceptera vissa händelser

– Om du bor i ett flerfamiljshus måste du acceptera ljud och andra störningar som hör till ett normalt liv, men ständigt pågående och allvarliga störningar ska du inte behöva tåla. Och det gäller i synnerhet under nattetid, poängterar Hyresgästföreningen på sin sajt.

Det är inte ovanligt att husdjur skapar grannosämja. Ägaren av djuret/djuren har alltid ansvar för sina djur, men om vederbörande inte tar det ansvaret bör den som störs initialt tala med djurägaren. I nästa skede får man ta det med fastighetsägaren/värden.

FAKTA OM STÖRANDE GRANNAR

– Prata med grannarna. De kanske inte ens är medvetna om att de stör dig.
– Ta upp frågan med värden.
– Anteckna varje gång du blivit störd så att det finns en klar bild över störningarnas omfattning.
– Skriv upp dag, tid och vad störningen består av.
– Om hyresvärden inte agerar kan du göra en ansökan till hyresnämnden.
– Men diskutera med Hyresgästföreningen först! Vi kan hjälpa dig att göra en bedömning om störningarna är så allvarliga att du har möjlighet till framgång.
Källa: Hyresgästföreningen

Foto: T. Dederichs

Text: Redaktionen


5 december 2025

Chipsfavorit försvinner från svenska affärer

2025 12 07

En älskad chipsvariant försvinner nu från butikshyllorna för gott.

En populär Estrellasmak går nu i graven från en av företagets mest älskade produktserier.

Efter flera år i sortimentet meddelar snacksjätten att smaken kommer ersättas av en ny.

En chipsfavorit ryker

Estrella uppger att det är sorten Västkustchips Cheddar & Rödlök som nu fasas ut.

– Estrella Västkustchips Cheddar & Rödlök har utgått och är slut på lager, uppger Estrella.

Snacksjätten bekräftar att de enda påsar som fortfarande finns är de i butik, som också är de sista.

Estrella uppger vidare att de planerar att ersätta smaken med nya varianter.

– Vecka fyra kommer en ny smak som ersätter denna, så bredda upp med andra Västkustchips fram till dess, meddelar de.

Funnits länge i sortimentet

Chipsen har funnits länge i sortimentet och varit en populär favorit bland konsumenter.

Men enligt Estrella har försäljningen och efterfrågan påverkat beslutet.

Även om borttagandet väcker sorg hos många konsumenter, försäkrar Estrella att de arbetar med fler, nya smaker som ska lanseras inom kort.

Chipssorter i förändring

Det är inte första gången chipssortimentet förändras i svenska butiker.

Flera av Estrellas limiterade chipssmaker har blivit så populära att de snabbt sålt slut i butik.

En av dem var Västkustchips med smak av tryffel och havssalt, som snabbt blev en favorit bland många kunder.

När varianten togs bort ur sortimentet väckte det kraftiga reaktioner, vilket ledde till att Estrella beslutade att återinföra smaken.

Den finns nu därför tillbaka på butikshyllorna.

Även en annan omtyckt klassiker, dillskruvar, kom tillbaka även den, till butikshyllorna efter stor efterfrågan från kunder.

Det senaste beskedet från Estrella innebär att butikshyllorna nu kan se annorlunda ut för dem som letar efter just “Cheddar & Rödlök”.

Andra populära smaker såsom Dill & Gräslök och Ranch & Gräddfil fortsätter att säljas i butiker runt om i landet.

Foto: O Kozachenko

Text: Redaktionen


5 dec 2025

Svensk gigant nära kollaps – staten går in med 320 miljoner

2025 12 05

En av Sveriges främsta prestigebyggen har stått på randen till kollaps.

Forskningsanläggningen Max IV i Lund blöder pengar.

Driften hänger på en skör tråd och det har varit anställningsstopp i tre år, rapporterar Sydsvenskan.

Dessutom är pengarna till underhåll slut och kostnaderna för hyra och el har bränt stora hål i budgeten.

Nu kommer räddningen.

Staten går in med 320 miljoner kronor vilket säkrar driften för nuvarande och nästa år.

Framför allt betyder det att vi slutar leva med kniven på strupen. Innan vi fick de här pengarna riskerade vi att gå med ett grandiost underskott, vilket hade fått väldigt dramatiska konsekvenser för våra möjligheter att fortsätta vara i drift 2026, säger Olof Karis, direktör vid Max IV-laboratoriet, till Sydsvenskan.

Världsledande

Max IV är ett svenskt nationellt laboratorium för forskning med synkrotonljus.

Tekniken beskrivs som världsledande används bland annat inom medicin. Själva anläggningen är en av världens mest avancerade för att undersöka material på atomnivå genom intensivt röntgenljus.

Redan för två år sedan noterade dock regeringen att anläggningen drabbats av "betydande kostnadsökningar".

– En nedstängning av anläggningen skulle leda till kraftiga förseningar av viktig forskning, eller att forskningsprojekt behöver avbrytas helt, sade dåvarande utbildningsminister Mats Persson (L) vid tillfället.

LÄS MER: Första landet i Europa – Italien med helt nytt Ukrainabesked

"Inte reagera i panik"

Hösten 2023 tillsatte regeringen 40 miljoner kronor till Vetenskapsrådet för ett ökat bidrag till Max IV.

Nu blir det alltså ytterligare 320 miljoner.

Vi hade ju fått en indikation att vi skulle fortsätta att vara i gång och inte reagera i panik på att vi hade ett rejält hål på intäktssidan. Men så länge vi inte har pengarna på banken så lever vi i ovisshet, säger Olof Karis.

LÄS MER: Ebba Busch: ”Jag är upprörd – rättare sagt förbannad”

Foto: Ninni Andersson/Regeringskansliet

Text: Redaktionen