SVERIGE: Kylig vinter väntar ryska ambassaden

2022 08 03

Ryska ambassaden i Sverige kan tvingas stå utan värme i vinter.

Sanktionerna mot Ryssland efter invasionen av Ukraina har lett till en allt sämre ekonomisk situation för landets diplomatiska avdelningar i Sverige, rapporterar Di.

Efter uteblivna betalningar kan avdelningarna stå inför en tuff period.

– Avdelningarna kan stå utan uppvärmning i höst, fordon kan få körförbud och sjuk personal kan få klara sig utan vård, rapporterar Di.

Ambassaden ska snart betala in stora summor för bland annat el, vatten och avlopp. Även stora räkningar för sjukvård åt anställda och besiktningar för fordon ska betalas, uppger Di.

Tidningen kan inte specificera hur stora summor det rör sig om.  

Vädjar till Sverige

Nu vädjar den ryska ambassaden till Sverige.

Ambassaden har för fjärde gången i år skickat en ansökan till Kommerskollegium. En ansökan som Di tagit del av. 

Enligt tidningen vill ambassaden att Sverige ska lätta på sanktionerna och låta det ryska utrikesdepartementet skicka mer pengar till avdelningarna i Sverige.

Ansvarig myndighet

Kommerskollegiet är den myndighet i Sverige som har i uppgift att övervaka att sanktioner mot Ryssland efterlevs. Det gäller bland annat EU:s beslut om att frysa ryska tillgångar i Europa.

Det återstår att se om myndigheten kommer att bevilja ambassadens ansökan.

Kan göra undantag

På sin hemsida uppger Kommerskollegiet att myndigheten under vissa villkor kan bevilja undantag:

  • I en nödsituation för att skydda hälsa och miljö.
  • För export av varor i bilaga X till förordning 833/2014 finns ett generellt tillämpligt undantag avseende förpliktelser enligt ett avtal som har ingåtts före den 26 februari 2022.
  • För varor enligt bilaga II förordning 833/2014 kan exporttillstånd ges om varorna inte ska slutanvändas inom vissa oljeutvinningsprojekt. Det här gäller varor som till exempel rör, borrkronor och lastare.

Rysslands diplomatiska avdelningar i Sverige

Ryssland har tre diplomatiska avdelningar i Sverige:

  • Ambassaden i Stockholm.
  • Konsulatet i Göteborg.
  • Handelsrepresentationen i Stockholm.  

Foto: I. Ryabov

Text: Redaktionen


21 aug 26

Putin har fått hjälp – snart brakar det loss

2026 08 21

Rysslands vapenarsenal har utökats ordentligt.

Detta efter att landet fått hjälp av en av världens brutalaste diktaturer.

Det handlar om Nordkorea, som återigen blandar sig i kriget i Ukraina.

Nu har landet placerat ut sex avfyrningsramper i Ryssland som ska användas för att avfyra nordkoreanska robotar mot Ukraina.

Flera modeller 

De nordkoreanska avfyrningsramperna har placerats ut i Voronezj i sydvästra Ryssland. Från avfyrningsplatserna kan de nordkoreanska robotarna träffa mål i de ukrainska regionerna Sumy, Charkiv, Tjernihiv, Poltava, Kyjiv, Dnipropetrovsk och Zaporizjzja, rapporterar Kyiv Post.

Avfyrningsramperna kan utrustas med nordkoreanska robotar av modellerna KN-23-, KN-24- och KN-30. Samtliga modeller har levererats till Ryssland. Totalt rör det sig om ett 50-tal projektiler, uppger tidningen.

Roboten KN-30 kan orsaka särskilt stor skada.

– KN-30, även känd som Hwasong-11C, är en uppgraderad version av den ballistiska roboten KN-23 och kan enligt uppgift bära en stridsspets som väger upp till 2 500 kilogram, rapporterar Kyiv Post.

Fördelar och nackdelar

De nordkoreanska robotarna har sämre precision än sina ryska motsvarigheter, exempelvis den ballistiska kortdistansroboten Iskander.

Iskander-robotar kan träffa inom cirka 5–20 meter från sitt avsedda mål, medan nordkoreanska KN-23-robotar har missat sina mål med hundratals meter eller till och med flera kilometer.

– De nordkoreanska robotarna kan dock bära betydligt tyngre stridsspetsar, varnar Kyiv Post.

Vid en direktträff kan de därmed orsaka omfattande skador.

LÄS MER: UPPGIFTER: Putin övertygad – dramatisk vändning i kriget 

FAKTA: Världens mest slutna land

- Nordkorea är världens mest slutna land, en diktatur styrd av Kim Jong-Un, son till den egensinnige Kim Jong-Il.

- Samhället är militariserat och människorna strängt övervakade.

- Nordkorea har kärnvapen och har länge varit inbegripet i en bitter konflikt med USA och Sydkorea.

- Ekonomisk kollaps har lett till svält och desperation. All opposition har krossats med arbetsläger och avrättningar.

Källa: Utrikespolitiska institutet

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: Milslånga köer vid ryska gränsen

Foto: Sociala medier resp President of Russia Office

Text: Redaktionen


21 augusti 2026

Körkortet ryker direkt – många missar vanlig trafikregel

2026 08 22

Var tredje svensk bilist gör samma misstag i trafiken.

Det visar en undersökning som polisen genomfört på E6:an utanför Helsingborg. Av 100 förare höll 34 alldeles för kort avstånd till bilen framför.

Ett stort problem.

Omkring 14 procent av alla personskador i trafiken orsakas av att ett annat fordon kör på ett annat fordon bakifrån, rapporterar SvD med hänvisning till Tranportstyrelsen.

I Stockholmstrafiken inträffar så kallade upphinnandeolyckor varje dag, uppger polisinspektör Christer Olofsson.

–  Stressen i samhället ökar och stressen i trafiken följer det ganska tydligt. Man tänker att ”trafiken framför borde förstå att jag har mer bråttom än du”, säger han till tidningen.

Reglerna

Avståndet till framförvarande fordon ska vara minst lika många meter som det antal kilometer i timmen du kör – exempelvis 50 meter om du kör i 50 kilometer i timmen.

Polisen och Nationella trafiksäkerhetsförbundet (NTF) hänvisar till tresekundersregeln som ett bra mått att förhålla sig till.

– För att du skall veta att du håller tillräckligt avstånd till fordonet framför, kan du använda följande tumregel: När fordonet framför passerar en viss punkt, t ex ett vägmärke eller ett träd, börjar du sakta räkna ”ettusen-ett, ettusen-två, ettusen-tre”, skriver NTF på sin hemsida.

LÄS OCKSÅ: Rekordnotering för elbilar

Då ryker körkortet

Trots att de flesta känner till tresekundersregeln glöms den bort på vägarna. Polisens nya radar och kameror upptäcker dagligen bilister som bryter mot regeln.

Att ligga för nära framförvarande fordon kan straffa sig.

Är tidsavståndet kortare än en sekund riskerar föraren böter på 2 000 kronor.

Om avståndet är ännu kortare ryker körkortet direkt.

–  Är det under 0,5 sekunder i tidsavstånd så brukar det bli en återkallelse, säger Transportstyrelsens körkortsutredare Carina Engman till tidningen.

ANDRA LÄSER: UPPGIFTER: Putin övertygad – dramatisk vändning i kriget

Foto: A. Lazic resp Transportstyrelsen

Text: Redaktionen