SVERIGE: Kustbevakningens övning – dumpade 8 000 liter popcorn i sjön

2022 05 10

Snacksen skulle hjälpa Kustbevakningen förbereda sig inför eventuella oljeutsläpp.

8 000 liter av det tidlösa snackset släpptes ut i Mälaren under måndagen av Kustbevakningen.

Bakgrunden är en övning där myndigheten ska lära sig hur de ska agera om det uppstår plötsliga och stora oljeutsläpp i vatten, rapporterar SVT.

Popcorn liknar olja

– Vi gör det här för att öva och förbättra våra driftprognoser. Popcorn har den egenheten att det liknar olja, säger Manuel Dahlberg, räddningstjänsthandläggare på Kustbevakningen, till kanalen.

Lugnande besked

För de som är oroliga över eventuell miljöförstöring på grund av den enorma mängden popcorn i vattnet lämnar Kustbevakningen lugnande besked.

– Popcorn har inte någon miljöpåverkan överhuvudtaget så det är jättelämpligt att använda, säger Manuel Dahlberg.

Studerade popcornens beteende

Åtta kubik popcorn släpptes ut på ett noga utvalt ställe där myndigheten bedömer att risken för oljeutsläpp är stor.

Därefter följde Kustbevakningen hur popcornen betedde sig och hur det spred sig.

Inga popcorn på stranden

Popcornen låg kvar i vattnet i ungefär fyra timmar innan de städades upp, uppger Sveriges Radio. Snackssugna Södertäljebor lär därmed inte förvänta sig att hitta några popcorn uppspolade på Mälarens strand.

– Sedan kommer Södertäljes fartyg gå ut och ta upp popcornen, säger Manuel Dahlberg,

Kustbevakningen har huvudansvar

Kustbevakningen har det högsta ansvaret i landet om en oljekatastrof skulle drabba Sveriges vatten.

– Vi har huvudansvar för miljöräddning till sjöss och arbetar för att skadorna vid utsläpp av olja eller andra farliga ämnen så att naturen kan skyddas så långt det är möjligt, skriver myndigheten på sin hemsida.

Kan få allvarliga konsekvenser

Oljeutsläpp är mycket allvarligt och även om Sverige varit förskonade från större olyckor varnar man för eventuella konsekvenser av en sådan på Krisinformation.se, krisinformation från svenska myndigheter.

– Utsläpp av olja orsakar allvarliga skador Växt- och djurliv skadas, stränder kletas ned och bottnar förstörs. Om ett oljeutsläpp inträffar måste man så snabbt som möjligt ta hand om oljan så att skadorna blir så små som möjligt, går det att läsa.

Foto: C. Laberinto

Text: Redaktionen


JUST NU: Ryssland hotar Norge

2025 09 17

Ryssland eskalerar sin retorik mot Nato efter den senaste drönarkränkningen av Polens luftrum.

Nyligen hävdade bland annat Dmitrij Medvedev, vice ordförande i ryska säkerhetsrådet, att det polska förslaget om en så kallad flygförbudszon över Ukraina skulle innebära “ett krig mellan Nato och Ryssland”.

Nu ökar ryska företrädare den aggressiva tonen. Den här gången även mot Norge.

– Kreml trappar upp sin retorik och hotar Natoländer, uppger tankesmedjan Institute for the Study of War.

"Militariserar" Svalbard

Det är Nikoaj Korchunov, Rysslands ambassadör i Norge, som anklagar norska tjänstemän för att inkräkta på “ryska” bosättningar på norskt territorium, 

Han har även under flera veckors tid riktat ilskna utspel mot det han kallar för “militarisering” av områden i Norden samt Arktis.

– Alliansens ökade aktivitet på den "norra flanken" hotar vår nationella säkerhet. Det ökar sannolikheten för farliga incidenter. Det leder också till ökad militär-politisk spänning i Arktis, säger Kurchunov i rysk media enligt norska Dagbladet.

Det förekommer även utspel om att Norge militariserar Svalbard, den norska ögruppen belägen i Norra ishavet.

– Korchunov reagerar bland annat på att norska myndigheter har betonat att en attack mot ögruppen kommer att utlösa Natos artikel 5, framhåller Dagbladet med hänvisning till ett uttalande från det ryska utrikesdepartementet.

LÄS MER: EU bromsar – skjuter upp sanktioner mot Ryssland

"Helt ogrundat"

Redan förra månaden kom liknande anklagelser från Ryssland. Då från biträdande chefen för pressavdelningen vid ryska utrikesdepartementet, Aleksej Fadeyev.

Ryssarna pekade bland annat ut anläggningar där satelliter används för “dubbel användning”, det vill säga även för militära ändamål, som inte regleras i Svalbardfördraget.

Anklagelserna om att Norge använder Svalbard för så kallad "dubbel användning" är helt ogrundade. Det finns inga bevis för att Norge använder Svalbard för militära ändamål under täckmantel av civil verksamhet, har Kari Aga Myklebost från UiT, Norges arktiske universitet, tidigare sagt till Dagbladet.

LÄS OCKSÅ: Trump riktar uppmaning till Zelenskyj – och hela Europa

Foto:

Text: Redaktionen


17 sep 2025

Republikaner har fått nog: “Trött på Trump och JD”

2025 09 17

Flera republikanska senatorer har “tröttnat” på president Donald Trump.

Bakgrunden är att Trump hittills förhalat det tuffa och omtalade sanktionspaket mot Ryssland och länder som köper deras olja.

En av senatorerna som kritiserar presidenten ifrågasätter om Trump någonsin kommer att komma till skott.

– Jag är trött på Trump och JD (Vance, vicepresident, red. anm.) och deras kärleksaffär med Putin, säger en republikan, som begärt anonymitet, till The Hill.

Hotar två Natoländer

Igår ökade USA trycket på Ungern och Slovakien, två Natoländer som står för majoriteten av oljeimporten från Ryssland.

Beskedet kom kort efter att Trump meddelat att han är beredd att införa “massiva” sanktioner om alla Natoländer stoppar importen av rysk olja.

Om de inte gör det kommer det få konsekvenser, framhöll den republikanska senatorn och Trumpallierade Lindsey Graham på X igår.

LÄS MER: Trump riktar uppmaning till Zelenskyj – och hela Europa

"Gör mig illamående"

Men underlåtenheten att agera underblåser “en växande desillusionering" bland flera republikaner i senaten, uppger The Hill.

Många av dem tror inte att Trump menar allvar med att hjälpa Ukraina. En hävdar att presidenten skickar “blandade budskap”

En annan av senatorerna pekar på att Ryssland förra veckan genomförde sin största flygattack hittills under kriget. Det tolkas som en stor provokation och ett “tydligt tecken” på att Putin inte räds konsekvenser från USA.

– De testar bara hur mycket vi är villiga att böja oss. Det gör mig illamående, säger senatorn till tidningen.

Kritiserade Nato

I helgen kritiserade Donald Trump Natoallierade för att inte vara mer engagerade i att besegra Ryssland.

– Som ni vet har Natos engagemang för seger varit långt mindre än 100 procent, och köpet av rysk olja har, av vissa, varit chockerande! Det försvagar avsevärt er förhandlingsposition och förhandlingsstyrka gentemot Ryssland. Hur som helst, jag är redo att “köra” när ni är det. Säg bara när, framhåller Trump på Truth Social.

LÄS MER: Rysk bransch i kris – konkurskaos

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen