SVERIGE: Kuppade Kriminalvården – undvek fängelse

2022 10 07

En man som dömdes till fängelse lyckades få en annan person att sitta av straffet åt honom.

Mannen hade dömts till att sitta av två år och nio månader i fängelse för grovt skattebrott.

Problemet är att det nu visar sig att det inte alls är samma man som dömdes som har suttit av tiden på Svartsjöanstalten utanför Stockholm, rapporterar SVT.

Enligt kanalen möjliggjordes kuppen genom fejkad identitet.

Betalade person att ta straffet

Enligt SVT har den dömda mannen istället betalat en annan person att ta straffet i hans ställe.

Med hjälp av fejkade identitetshandlingar lyckades männen med den osannolika kuppen att lura Kriminalvården, som alltså låste in fel man på den aktuella anstalten medan den verkliga brottslingen gick fortsatt fri.

Det tog hela sex månader innan bluffen avslöjades, uppger Aftonbladet.

Ska utredas

Myndigheten bekräftar ärendet och att det nu lämnats över till sektionen för särskilda utredningar på Kriminalvården.

– De tittar på vad som har hänt och hur det kunde ske, säger kriminalvårdschef Sandra Hultgren Stenström till SVT.

Hon vill inte kommentera vidare om händelsen.

Uppges vara på fri fot

Även Ulf Mossberg, Kriminalvårdens presstalesperson, bekräftar misstaget.

– Jag kan bekräfta att en person har suttit av en annan persons straff, säger han till Aftonbladet.

Den stora frågan var mannen som skulle ha suttit i fängelse nu befinner sig är fortfarande utan svar.

Enligt uppgifter till Aftonbladet är han på fri fot.

Det är inte heller första gången en sådan händelse sker i Sverige.

– Jag kollade upp det och såg att det har hänt förut, men det är sällsynt. Det säger sig självt varför detta är så sällsynt. Varför skulle en person vilja sitta av någon annans straff? säger Ulf Mossberg till tidningen.

Tillverkade vattenpipstobak

Bakgrunden till domen var att mannen, som är i 30-årsåldern,  tillsammans med andra män tillverkat stora mängder illegal vattenpipstobak och dessutom struntat i att betala skatt.

Han blev påkommen efter hemlig kameraövervakning och i samband med ett tillslag av Ekobrottsmyndigheten då man fann 800 kilo vattenpipstobak i männens lokal, uppger SVT.

Foto: Kriminalvården

Text: Redaktionen


21 april 26

Ovanligt väderfenomen i Sverige – nu varnas fem län

2026 04 21

Ett sällsynt väderfenomen har drabbat Sverige.

Våren har varit ovanligt torr, vilket har lett till låga grundvattennivåer i södra Sverige.

Sveriges geologiska undersökning (SGU) varnar redan nu för vattenbrist i Skåne under sommaren.

Samtidigt varnar SGU för att ytterligare fyra län kan drabbas.

– Om det inte blir blötare väder blir det sannolikt fler meddelanden framöver i första hand på Gotland, Blekinge, Öland och Småland, säger SGU:s hydrogeolog Calle Hjerne enligt TV4.

”Kräver mycket regn”

Skåne är i nuläget mer utsatt än andra områden i södra Sverige.

– Skälet till att Skåne just nu är mer påverkat än andra områden i landet är att det finns ett stort behov av grundvatten för vattenförsörjningen där. Det samtidigt som det är ett av de områden som fått minst nederbörd de senaste två åren, säger Calle Hjerne.

– Många av Skånes grundvattenmagasin kräver dessutom mycket regn för att få normala nivåer efter en längre torrperiod,

LÄS MER: Svenskar sviker semesterfavorit – bokningar har halverats

Vattenkvalitén kan försämras

SGU:s bedömning av risk för vattenbrist baseras på nuvarande grundvattennivåer och förväntade nivåer under de närmsta månaderna.

Samtidigt vägs den allmänna tillgången på grundvatten och användningen av grundvatten i olika områden också in i bedömningen.

– Vid låga grundvattennivåer finns det en förhöjd risk att inflödet till brunnar minskar eller upphör, men även att vattenkvaliteten försämras, säger Calle Hjerne.

– Det gäller dock långt ifrån alla eftersom grundvattentillgången varierar stort mellan olika platser och brunnar. En del upplever aldrig några utmaningar med vattenförsörjningen medan andra återkommande har problem.

LÄS OCKSÅ: Ungern bekräftar: Premiärminister måste gripas

Foto: Chuttersnap

Text: Redaktionen


Jätteras mellan Sverige och USA

2026 04 21

Sveriges export till USA störtdyker.

Under 2025 sjönk exporten med 9,2 procent jämfört med föregående år.

Det visar en färsk undersökning från Länsförsäkringar, rapporterar DN.

Nedgången markerar en historisk vändpunkt.

– 2025 blev året då USA gick från att driva till att dämpa svensk export. Det för exporten negativt påverkande smörgåsbordet med tullar, ökad geopolitisk osäkerhet och en svagare dollar drog ned exporten till USA, säger Länsförsäkringars chefekonom Alexandra Stråberg till tidningen.

Tullarna pekas ut

Efter USA:s president Donald Trumps kraftiga tullhöjningar i april 2025 har svensk varuexport haft en nedåtgående trend.

– Sveriges samlade varuimport har sjunkit något sedan tullarna infördes, fastslår Kommerskollegium i en analys.

Den minskade exporten till USA ligger bakom nedgången. Svensk export till andra länder är relativt oförändrad.

Allvarligt för flera län

Att exporten minskar till USA är extra allvarligt för regioner som är beroende av en stor exportvolym till den amerikanska marknaden. 

– Effekterna blir särskilt tydliga i län där USA utgör en stor andel av exporten. I Västra Götaland, Uppsala och Västernorrland väger USA tungt som exportmarknad, vilket gör att minskad export slår hårt mot ekonomin i dessa län, säger Alexandra Stråberg till DN. 

LÄS MER: ”Dina bilder kommer raderas” – Iphone-användare varnas 

Varnar för läkemedelsbranschen

Alexandra Stråberg har tidigare fastslagit att läkemedelsbranschen är extra känslig för handelsbarriärer på grund av intensiva globala konkurrensförhållanden och komplexa produktions- och distributionskedjor.

– Läkemedelsindustrin kännetecknas av omfattande investeringar i forskning och utveckling, samt regulatoriska krav som gör snabba omställningar svåra. Höga tullar kan snabbt leda till minskad konkurrenskraft och påverka investeringarna negativt, vilket i sin tur kan leda till färre arbetstillfällen i regionen, sade hon i somras.

LÄS OCKSÅ: Ukrainskt genombrott – första gången någonsin

Foto: Official White House Photo by Molly Riley resp Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen