SVERIGE: Kräver att energibolagens övervinster stoppas

2022 12 17

Socialdemokraternas partiledare Magdalena Andersson vill ta i med hårdhandskarna mot Sveriges energiföretag.

Energiföretagen gör stora vinster samtidigt som allmänheten kämpar med rekordhöga elräkningar och detta är inte godtagbart menar Socialdemokraterna.

S har stöd från EU

– Vi kräver att regeringen snarast får åtgärder på plats för att stoppa elbolagens övervinster, säger Socialdemokraternas partiledare.

Hon understryker att Socialdemokraterna har stöd från EU i och med att EU-kommissionen med ordförande Ursula von der Leyen gått ut och krävt hårdare tag mot energibolagen.

Bland de ledande svenska elbolagen finns bland annat Eon, Jämtkraft, Vattenfall, Birka Energi, Ellevio, Fortum, Göteborg Energi med flera.

Kritiserar M-KD-L-SD

– Vi måste använda en del av bolagens övervinster för att stötta låginkomsttagare och sårbara företag, framför Ursula von der Leyen.

Socialdemokraterna riktar nu kritik mot M-KD-L-SD-styret som man anser borde ha agerat för länge sedan.

– Socialdemokraterna kräver att regeringen snarast får åtgärder på plats för att stoppa elbolagens övervinster, anser partiledare Magdalena Andersson och Socialdemokraternas ekonomisk-politiska talesperson Mikael Damberg.

Vill stoppa elbolagen

– Det är i linje med vad EU beslutat. Det finns en EU-förordning för att hantera situationen, betonar Mikael Damberg.

– På så vis finns det ett tak på hur mycket elbolag kan tjäna på höga elpriser, och pengarna kan i stället användas till att lindra effekterna av energikriget, menar Andersson och Damberg.

Socialdemokraterna vill att Regeringen Kristersson agerar snarast.

– EU har meddelat att de förväntat sig att detta ska vara på plats från 1 december.

– Och flera länder har redan infört varianter på detta, framhåller de båda S-politikerna.

De vill att regeringen inför en skatt på energiföretagens övervinster och återför pengarna till svenska konsumenter.

Svår jul närmar sig

Magdalena Andersson (S) riktar även kritik mot SD:s och Moderaternas hantering av det omtalade elstödet.

–  Just nu närmar sig julen med stormsteg och då ställer jag mig väldigt frågande till varför inte Ulf Kristersson och Jimmie Åkesson ger besked om hur hushåll och företag ska kunna få stöd i en väldigt, väldigt svår ekonomisk situation.

Socialdemokraterna kommer även att gå fram med ett förslag i riksdagen om att införa elräkningsakut och gasräkningsakut.

Text: Redaktionen


Jätteras för ett parti – ny mätning är här

2026 08 21

Med bara några veckor kvar till valet nås Tidöpartierna av ett oroväckande besked.

Sannolikheten för att Liberalerna klarar riksdagsspärren har störtdykt.

Det visar en färsk mätning från SvD/Newsworthy, som är framtagen tillsammans med statistiker från Lunds och Uppsalas universitet.

Prognosen är unik i sitt slag och bygger på en modell som analyserar mönster i de senaste opinionsmätningarna och valen. Varje gång en ny opinionsmätning publiceras simulerar den 1 000 val för att ge en bild av partiernas potentiella väljarstöd på valdagen.

Nu visar modellen att Liberalernas chanser att klara riksdagsspärren har minskat kraftigt. På bara en vecka har sannolikheten sjunkit från 44 till 29 procent.

Samtidigt bedöms sannolikheten för en Tidöseger i valet till mindre än 10 procent.

– Det är fortfarande en väldigt kännbar skillnad mellan blocken, och Liberalernas läge ser allt sämre ut. Allra mest troligt är att det blir ett maktskifte, säger Jens Finnäs, datajournalist och grundare av Newsworthy, till SvD.

”Ingen tendens till spurt”

I juni visade samma modell att Liberalerna hade 50 procents sannolikhet att klara fyraprocentsspärren.

Men den senaste veckan har situationen förändrats drastiskt. L har hamnat långt under spärren i flera opinionsundersökningar, vilket Newsworthy tagit hänsyn till.

– Det finns ingen tendens till spurt i datan så därför börjar det sjunka ned. Nu säger modellen: Okej, det är för lite tid kvar för att något ska hända, säger statistikern Jonas Wallin till tidningen.

Utan Liberalerna kommer Tidöpartierna få mycket svårt att samla en majoritet i riksdagen.

LÄS OCKSÅ: Svenskt Näringsliv: Tung smäll hotar Sverige efter valet 

Utesluter stödröster

Kräftgången fortsätter för Liberalerna.

Och partiet kan inte räkna med någon hjälp från Sverigedemokraterna.

Det fastslår SD-ledaren Jimmie Åkesson. Han uppmanar SD-väljare att inte stödrösta på L, trots att partiets överlevnad är avgörande för högersidan.

–  Jag uppmanar ingen att på något sätt stödrösta på dem. Man bör stödrösta på Sverigedemokraterna, säger han till TV4 och beskriver L som SD:s ”motpol” i Tidösamarbetet.

– Liberalernas förhandlingsposition kanske inte är den som sverigedemokratiska väljare vill ska vara den starka. 

ANDRA LÄSER: UPPGIFTER: Putin övertygad – dramatisk vändning i kriget

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet resp Svante Rinalder Regeringskansliet

Text: Redaktionen


19 augusti 2026

Nya körkortsregler – börjar gälla idag

2026 08 19

Från och med idag gäller nya regler för alla som ska ta körkort.

De nya reglerna införs på onsdagen.

Från och med idag förlängs giltighetstiden för ett godkänt kunskapsprov för behörighet B från fyra månader till ett år. 

Det kommer enligt Transportstyrelsen bland annat att leda till ett minskat antal körprov.

“Mindre stress”

Den förlängda giltighetstiden väntas enligt myndigheten också leda till mindre stress för folk som ska ta körkort.

– Det här kommer minska antalet omprov och underlätta för den som blir underkänd på körprovet att boka en ny uppkörningstid utan stress, säger Transportstyrelsens utredare Liv Johansson i ett pressmeddelande.

“Har fått konsekvenser”

Den tidigare giltighetstiden på fyra månader har enligt myndigheten “fått konsekvenser”.

Förare som inte varit fullt förberedda har i vissa fall chansat och genomfört körprovet ändå – med underkänt som resultat.  

På ett år rör det sig om omkring 9 000 personer som tvingas göra om kunskapsprovet, när de inte hunnit bli godkända på körprovet inom fyramånadersperioden.

Läs mer: Swedbank: Viktigaste frågan inför valet

“Kommer slippa”

Liv Johansson förklarar vidare att de nya reglerna kommer att påverka en stor grupp aspirerande körkortstagare.

– Det innebär att en stor grupp kommer slippa göra om sina kunskapsprov bara för att giltighetstiden har gått ut, säger hon.

Detta gäller

Förändringen börjar gälla från och med den idag, onsdagen den 19 augusti 2026. 

De som har genomfört ett godkänt kunskapsprov från och med den dagen har ett år på sig att klara av sitt körprov. 

Har man klarat av sitt kunskapsprov innan den dagen har man fyra månader på sig att genomföra ett körprov.

Läs mer: 24 procent tror på bättre hushållsekonomi

Foto: Transportstyrelsen

Text: Redaktionen