SVERIGE: Kraftigt ökad smittspridning

2022 12 15

Smittspridningen av covid-19 ökar i Sverige och allt fler läggs in på sjukhus.

För närvarande ligger ungefär 1700 personer inlagda på sjukhus med covid-19 i landet.

Det innebär en ökning med 27 procent på en vecka, rapporterar SR Ekot.

Av de inlagda får 29 personer vård på intensivvårdsavdelningen.

– Om man tittar på hur det har varit tidigare säsonger kommer smittspridningen nog att fortsätta några veckor till, säger statsepidemiolog Anders Lindblom till radion.

Smittspridningen ökar

Det är inte bara antalet inlagda som ökat under vintern.

Även smittspridningen har tagit fart på nytt.

Under förra veckan ökade antalet bekräftade fall av covid-19 med 43 procent jämfört med veckan innan.

Har förhoppningar

Under onsdagen uttryckte världshälsoorganisationens generaldirektör Tedros Adhanom Ghebreyesus sig om covid-19.

Han menade att han har förhoppningar om att covidpandemin inte längre kommer ses som en global nödsituation under nästa år, rapporterar Reuters.

Hans kommentarer kommer under en tid då Kina börjat bortse från sin “noll-covid” attityd, någonting som väckt oro över att infektionerna kan öka i världens andra största ekonomi.

Träffas ofta

Ett utskott tillhörande världshälsoorganisationen träffas ofta för att bedöma om covid-19 fortfarande ska ses som en offentlig hälsokris av internationell oro.

Covid-19 bröt ut för tre år sedan i Wuhan, Kina och har dödat över 6,5 miljoner människor.

Världshälsoorganisationens chef för nödsituationer Mike Ryan har uttalat sig om vad som krävs för att de ska sluta se covid som en internationell kris.

– Om det är stora delar av befolkningen som inte vaccinerat sig, så har världen fortfarande mycket arbete kvar att göra.

Chockade världen

Utbrottet av covid-19 chockade stora delar av världen sedan det spridit sig globalt efter att ha brutit ut i Kina.

Sjukdomen påminner mycket om en vanlig förkylning eller influensa och symtom är bland annat hosta, feber och huvudvärk.

– Covid-19 är en infektionssjukdom som orsakas av ett virus. Det är vanligt att bli sjuk som vid förkylning eller influensa, men du kan också få andra symtom. Oftast går covid-19 över av sig själv, men ibland behövs vård på sjukhus, uppger 1177.

Foto: E. Akyurt

Text: Redaktionen


Flygbolag stoppar alla resor till USA

2026 02 19

Kanadas invånare har fått nog av USA:s hårdföra politik.

Efter att Donald Trumps infört tullar mot grannlandet och hotat att göra Kanada till USA:s 51:a delstat har kanadensarnas intresse för att besöka grannlandet störtdykt.

Nu agerar flera kanadensiska flygbolag. Lågpris- och charterflygbolaget Air Transat stoppar alla flygningar till USA, rapporterar Business Insider.

Bolagets sista flygning till USA kommer att genomföras i juni. Sedan sätter Air Transat stopp för resor till grannlandet.

Det handlar om ett historiskt skifte. Tidigare trafikerad lågprisflygbolaget nio direktlinjer till och från USA.

– Denna justering är en del av en aktiv hantering av vår kapacitet. Vi fokuserar våra insatser på marknader där Air Transat är bäst positionerat, vilket gör att vi kan optimera våra resurser, säger en talesperson för bolaget.

LÄS MER: Satsar 3 000 miljarder kronor – för att klara sig utan Trump 

”Märkbar minskning”

Air Transat är ett av Kanadas största flygbolag. Under tre år i rad har bolaget utsetts till världens bästa fritidsflygbolag av forskningsinstitutet Skytrax, som årligen genomför den största passagerarundersökningen i världen.

Air Transat är inte ensamt om att stoppa flygningar till grannlandet. Den kanadensiska flygjätten WestJet har tidigare ställt in 16 direktlinjer till USA, bland annat till storstäder som Boston och Los Angeles.

– Vi såg en märkbar minskning av efterfrågan på gränsöverskridande resor under hela 2025. Med anledning av det har WestJet omdisponerat sin flotta genom att öka kapaciteten på rutter som kanadensare vill flyga, säger en talesperson för bolaget enligt Business Insider.

LÄS OCKSÅ: Arlas besked till hushållen – prisförändring i butikerna

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok resp J. Rosewell

Text: Redaktionen


18feb26

I MORGON TORSDAG: Ekonomisk smäll för svenska hushåll

2026 02 19

I februari har elpriserna rusat till de högsta nivåerna på två år.

De senaste dagarna har priserna dock sjunkit tillbaka.

Men under torsdagen skjuter de i höjden på nytt och dessutom blir det ännu dyrare än tidigare. Pristoppar på över fem kronor per kilowattimme väntas i tre av fyra elområden, enligt Vattenfalls sammanställning.

I det nordligaste elområdet, SE1, blir pristoppen något lägre – 4,4 kronor per kilowattimme. Värst blir det för södra elområde SE4. Där blir priset som högst 5,2 per kr/kWh och i genomsnitt 1,8 kronor per kilowattimme.

Dyrast hittills 

Claes Hemberg är energiekonom på värmepumpsbolaget Nibe. Han konstaterar att torsdagen blir en smärtsam historia för många hushåll.

 Det är samma hemska nivåer men det är dyrare, säger Hemberg till Expressen.

”Handlar om tusenlappar”

Det finns flera orsaker till den kraftiga prisuppgången, uppger Claes Hemberg.

Framför allt påverkas elpriserna av den stränga vinterkylan, men ett ovanligt stort underskott på vattenkraft, väldigt låg vindkraftsproduktion och att Finland köper mycket el från Sverige påverkar också.

Hemberg anser att situationen på elmarknaden är kritisk.

– Det handlar om tusenlappar extra som folk får betala som man inte är beredd på. Vi behöver hushåll som känner att de har råd, säger han till tidningen.

Klockslagen att hålla reda på

Enligt Vattenfalls siffror kommer elpriserna att vara som dyrast mellan klockan 07.30 och 09.45 under torsdagen.

Det kan därför vara klokt att undvika att använda produkter som drar mycket el under dessa timmar.

LÄS MER: Oväntad lösning – om Nato kollapsar

TIPS: Fem åtgärder för att hålla nere elkostnaderna

- Sänk inomhustemperaturen

- Täta fönster och dörrar

- Byt till LED-lampor

- Stäng av apparater som inte används

- Lufttorka tvätten i stället för att använda torktumlare       

Källa: Klart.se

LÄS OCKSÅ: Svensk rockfestival i konkurs

Foto: MarcusOscarsson.se

Text: Redaktionen